Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    Borgmesterkandidat Kim Kliver vil have borgerforslag på byrådets dagsorden

    0
    By Lotte Bøgevig on 4. november 2025 POLITIK

    Det skal være lettere for Solrøds borgere at få en sag på kommunens dagsorden.

    Derfor foreslår borgmesterkandidat Kim Kliver (V), at Solrød indfører borgerforslag, hvor en gruppe borgere kan stille forslag, som kommunens borgere derefter får mulighed for at stemme om, så det kommer på byrådets dagsorden.

    ”Vi kender allerede ordningen fra andre kommuner. Både Roskilde, Herlev, Guldborgsund, Albertslund og mange flere har allerede i dag borgerforslag. Det giver kommunens borgere mulighed for at få en sag direkte på byrådets dagsorden, hvis der kan samles opbakning blandt nogle hundrede borgere i kommunen,” siger borgmesterkandidat Kim Kliver (V).

    ”Vi ønsker en reel inddragelse, hvor borgerne bliver hørt, og det ikke bare er noget, der står i en plan. Jo mere borgerne bidrager til debatten, jo mere kommer vi til at belyse de vigtige spørgsmål,” siger Kim Kliver, der håber, at forslaget vil gøre beslutningerne i Solrød mere gennemsigtige.

    Bedre borgerinddragelse

    ”Jeg tror, der sidder nogle borgere derude, der – helt forståeligt – har rigtig svært ved at gennemskue både kommunens økonomi, hvorfor ældreplejen ser ud, som den gør, hvorfor der gennemføres besparelser på vedligeholdelsen af skoler og institutioner, selvom de hører politikere gå ind for noget andet – og så videre. Med borgerforslag bliver kommunen forpligtet til at tage stilling til borgernes forslag. Det tror jeg vil skabe en meget bredere debat, hvor flere borgere engagerer sig i, hvordan kommunen skal udvikle sig i fremtiden,” siger Kim Kliver, der ser det som meget positivt, hvis borgerne i højere grad begynder at efterspørge en bred debat om kommunens fremtid.

    Skulle kommunens borgere sikre, at han bliver borgmester, bliver borgerforslag ikke det eneste redskab til bedre borgerinddragelse. Kim Kliver ønsker også faste muligheder for at træffe borgmesteren.

    Åbent borgmesterkontor

    I dag kan borgerne henvende sig til borgerservice eller skrive til kommunen, hvis de har en sag, de gerne vil have kommunen til at se på.

    Fremover vil borgmesterkandidat Kim Kliver i stedet have åbent kontor hvert kvartal, hvor borgerne frit kan møde op med den sag, der ligger dem på sinde.

    ”Jeg tror, det er meget bedre, hvis borgerne har mulighed for at komme og drøfte deres sag i øjenhøjde, i stedet for at få skriftlige svar, som måske kan være svære at forstå. Det har altid været min filosofi, at det er bedre at diskutere og vende problemerne, end at skrive frem og tilbage på de sociale medier. Det kommer der sjældent løsninger ud af,” siger Kim Kliver.

    Kilde: Venstre i Solrød

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Mads Ramstedt valgt som folketingskandidat for Konservative i Greve og Solrød

    Kronik af Borgmester Emil Blücher

    Klumme af Brian Mørch

    Klumme af Brian Mørch

    Årets sidste kronik af Emil Blücher

    Radikale takker for en god Valgkamp i Solrød

    Pernille Breinholdt Jepsen, valgt til Solrød Byråd for Liberal Alliance

    Vi fortsætter kampen for stærkere velfærd i Solrød

    Klumme af Brian Mørch

    Glæde i Venstre over stemmemæssig fremgang i Solrød

    Et valg med håb og et ansvar, vi bærer sammen

    1.038 stemmer viser vejen – HavdrupListen er klar til de næste fire år

    Louise Irgens (V) valgt ind i byrådet

    Et stort tillykke til mine partifæller, som er blevet valgt ind i byrådet.

    Kandidaternes personlige stemmer til kommunalvalget

    Liberal Alliance slår uofficiel rekord med Danmarks længste borgmesterstang

    Læserbrev af Morten Scheelsbeck

    Regine Hovmøller: “Naturen skal tættere på hverdagen”

    Læserbrev af Henrik Boye

    Læserbrev af Pernille Breinholdt Jepsen

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    15. april 2026

    Havdrup Brugsforening, har 140-års fødselsdag den 1. Maj 2026.

    15. april 2026

    Flotte præstationer af SSB’s ungdom ved DM for hold

    14. april 2026

    Lego Build the Change på Solrød Bibliotek

    14. april 2026

    Ny rapport: Solrød Kommunes folkeskoler klarer sig fortsat godt

    14. april 2026

    Solrød Gymnasium i markant fremgang – klar til i alt 10 klasser

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.