Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • POLITIK
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    VIBORHER – Solrød

    Både LA Greve og Solrød har fået opstillet kandidat til Folketinget

    0
    By Lotte Bøgevig on 12. maj 2014 POLITIK

    Ved Liberal Alliance Sjællands opstillingsmøde forud for det kommende folketingsvalg lykkedes det både lokalforeningen i Solrød og Greve at få opstillet en kandidat. Henrik Boye, Solrød, og Frederik Damgaard, Greve, er begge begejstrede:

    ”Det er et fantastisk team, Liberal Alliance Sjælland har fået sat – 11 stærke kandidater, og vi er stolte af at være en del af det.”

    Henrik Boye, der sidder i Byrådet i Solrød, lagde i sin tale på opstillingsmødet vægt på at LA ikke kun er et parti for de rige. ”Mit liv har haft sine op- og nedture, både job- og helbreds-mæssigt, så jeg ser frem til at LA får gennemført sit forslag om et bundfradrag på kr 7000. Det vil virkelig lune. Men jeg er ikke i Liberal Alliance for egen vindings skyld – jeg er i Liberal Alliance, fordi det er den rigtige vej. Vi er tynget af alt for mange regler og love, der begrænser vores frihed. Og så har bureaukratiet og systemtænkningen taget magten – det er på tide, mennesket igen kommer i centrum.

    Tag f.eks grundskylden. Dens himmelflugt i de senere år er skyld i, at der er skabt en helt urimelig skævhed på ejerboligmarkedet, hvor husejere overbeskattes og er udset til at skulle betale størstedelen af regningen for de ekstra 20 mia. kr., som regeringen planlægger at bruge i den offentlige sektor frem mod år 2020. Jeg vil arbejde på en fjernelse af grundskyld og en effektivisering af den offentlige sektor – pengene har det bedst i borgernes lommer.”

    Frederik Damgaard, formand for LA Greve, var på sin side inde på hvad der driver ham: ”Min generation modtog et velstående velfærdssamfund fra forrige generation. Men en alt for stor offentlig sektor, for lav vækst og for højt skattetryk betyder at OECD vurderer vi i 2020 er på niveau med Slovenien. Det kan vi ikke være bekendt overfor kommende generationer. Skuden skal rettes op nu, og LA er det eneste parti, der har modet til tage fat på de nødvendige løsninger som fjernelse af universelle velfærdsydelser. I dag svigter velfærdssamfundet de svageste, og hjælper dem, der kan klare sig selv. Det skal vi lave om på.”

    Begge er på det rene med, at de ikke bliver spidskandidat. ”Nej, det bliver uden tvivl Villum Christensen, vores nuværende MF. Han gør et godt stykke arbejde, så ham bakker vi gerne op, uanset hvor vi selv placeres på listen”, siger de samstemmende.

    Den endelige placering afgøres i begyndelsen af juni.

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Regine Hovmøller “Bedre rammer for børnene i Havdrup”

    Nyt valgforbund vil have fokus på det gode samarbejde

    HavdrupListen klar til valg med ny kandidat i spidsen

    Debatindlæg af Pernille Breinholt Jepsen

    Retningen for Solrød skal være tydelig

    Ældremotion i Solrød vokser støt og styrker fællesskabet

    Nyt forslag: Solrød Kommune skal have eget specialskoletilbud

    Flere børn skal have et lokalt skoletilbud

    Solrød har en klar retning – og vi er godt på vej

    Radikales Kim Pagels gør comeback til lokalpolitik i Solrød.

    Klumme af Brian Mørch

    Frivillige i Solrød Kommune skal have langt mere direkte indflydelse på de politikker, der vedrører dem.

    Radikale i Solrød præsenterer deres nye unge liberale kandidat Marius B. Holtze

    SF Solrød har samlet et stærkt hold til kommunalvalget.

    Læserbrev af Morten Scheelsbeck

    Læserbrev: Stop hærværket – forældrene må tage ansvar!

    Byrådspolitikere vil have privatøkonomi på skoleskemaet

    Venstre i Solrød præsenterer stærkt hold af kandidater til kommunalvalget

    Socialdemokratiet i Solrød stiller med 7 stærke kandidater til kommunalvalget

    Kronik af Borgmester Emil Blücher

    ANNONCE
    TILMELD NYHEDSBREVET

    ANNONCE
    FACEBOOK
    Vi bor her
    ANNONCER
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    19. maj 2025

    Glæde og gospel i 30 år: Joyful Noise inviterer til festlig jubilæumskoncert

    19. maj 2025

    Førstehjælp til akutte rygsmerter

    15. maj 2025

    Kunst på Solrød Bibliotek og Kulturhus i juni : Huda Al-Kazwine

    14. maj 2025

    Børnene indtager Havdrup SFO igen efter stor renovering

    13. maj 2025

    Regine Hovmøller “Bedre rammer for børnene i Havdrup”

    1. februar 2014

    Solrød Kommune søger forpagter til kioskerne

    2. februar 2014

    Varmens dag

    10. februar 2014

    Netto udvider butikken i Solrød Center

    12. februar 2014

    Lone Hertz holder foredrag om livskvalitet

    19. februar 2014

    Ny ŠKODA Yeti

    ANNONCE
    ANNONCER
    TILMELD NYHEDSBREVET

    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2025 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.