Det bliver en anderledes jul i år grundet Corona
Første søndag i advent er en festdag i kirken
Søndag den 29. november kl. 11 markeres første søndag i advent ved gudstjenesten i Solrød Strandkirke.
Kristendommens advent handler om forventning og forberedelse til den store julefest, hvor det er Gud selv, der kommer til verden gennem Jesus’ fødsel. Første søndag i advent er også en festdag, som markerer begyndelsen på et nyt kirkeår.

Ved gudstjenesten med præst Charlotte Gravesen spiller trompetist Carlo Becker Lauritzen, og det første lys i adventskransen tændes, mens vi synger “Det første lys er Ordet, talt af Gud”.
Bagefter er der kirkekaffe med juleknas og hjemmebag i konfirmandlokalerne.
Julesalmer og musikalske overraskelser
På trods af corona behøver du ikke gå glip af glæden ved at synge julesalmer og være sammen i kirken i år. Fem gange i løbet af december inviterer Solrød Strandkirke til “Julesalmer og musikalske overraskelser”. Det er 45. minutter i selskab med en præst, en organist og en kirkesanger, hvor deltagerne kan ønske hvilke salmer, der skal synges.

Uden at røbe for meget består de musikalske overraskelser af gæstemusikere, sangere m.fl., der optræder på skift de fem gange.
Der er ingen tilmelding. Mød op og se, om der er plads. Hvis der ikke er plads, får du en seddel med datoer for de næste arrangementer.
Datoerne er:
Søndag den 6. december kl. 14.00
Søndag den 13. december kl. 14.00
Tirsdag den 15. december kl. 19.30
Søndag den 20. december kl. 14.00
Tirsdag den 22. december kl. 19.30
Juleaften i Solrød Sogn
I år holdes der ikke julegudstjenester den 24. december i Solrød Strandkirke og Solrød Kirke, som du kender dem.
I stedet kan du uden for Solrød Strandkirke kl. 11-14 få en julehilsen af Charlotte Gravesen. Hun deler også juleposer/goodiebags ud. I samme tidsrum kan du gå en tur igennem kirkerummet, høre julesalmer og tænde et lys.
Uden for Solrød Kirke kl. 14-14.30 kan du lytte til et hornorkester, der spiller julesalmer. Anders Horne Henriksen ønsker glædelig jul og deler juleposer ud.
Læs juleinterviewet med Charlotte Gravesen, der fortæller, hvorfor julen er helt anderledes i år.
Kilde: Solrød Sogn