Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød
    Solrød Forsyning markerer nu et nyt kapitel i arbejdet med fortsat at sikre stabile vand og varmeforsyning til flest mulige Solrød-borgere. For at udforske nye udfordringer fratræder forsyningschef Hans Odder ved årets udgang, og derfor er Hasmik Margaryan tiltrådt som ny forsyningschef (th.), mens Linda Tvede-Lieberkind (tv) som driftschef for vandværket.

    Ny ledelse i Solrød Forsyning

    0
    By Lotte Bøgevig on 18. december 2024 NYHEDER

    Ved årets udgang fratræder forsyningschef Hans Odder efter 16 år i Solrød Forsyning. I den forbindelse justerer Solrød Forsyning ledelsesstrukturen og har i december derfor budt velkommen til både en ny forsynings- og driftschef

    Solrød Forsyning markerer nu et nyt kapitel i arbejdet med fortsat at sikre stabil vand- og varmeforsyning til flest mulige Solrød-borgere. For at udforske nye udfordringer fratræder forsyningschef Hans Odder ved årets udgang og glæder sig til de nye udfordringer hos Krüger A/S. Hasmik Margaryan tiltræder som ny forsyningschef, og Linda Tvede-Lieberkind som ny driftschef for Solrød Vandværk.

    Der ligger et kæmpepotentiale i at kunne arbejde tværfagligt mellem sektorer og opsøge nye projekter, som kan styrke forsyningen i Solrød. Jeg glæder mig til alle de nye udfordringer med både vand- og varmeforsyning, fortæller den nye forsyningschef Hasmik Margaryan.

    – Det er stærke og rutinerede kræfter, det er lykkes os at få til Solrød Forsyning, og det er en god fornemmelse at give stafetten videre til Hasmik Margaryan og Linda Tvede-Lieberkind. Forsyningen er i gode hænder, fortæller forsyningschef Hans Odder.

    Erfarne kræfter tager over

    Det er mange års erfaring og specialiseret viden, der indtræder på de to lederposter. Hasmik Margaryan kommer med mange års erfaring fra branchen og har senest bestredet posten som anlægschef i Høje-Taastrup Fjernvarme, og Linda Tvede Lieberkind har indgående kendskab til forsyningssektoren senest fra KLAR Forsyning i Køge.

    – Der ligger et kæmpepotentiale i at kunne arbejde tværfagligt mellem sektorer og opsøge nye projekter, som kan styrke forsyningen i Solrød. Jeg glæder mig til alle de nye udfordringer med både vand- og varmeforsyning, fortæller Hasmik Margaryan og Linda Tvede-Lieberkind supplerer:

    – Jeg kender jo vandværket fra mit bestyrelsesarbejde og har fulgt udviklingen langt tilbage. Jeg ser frem til den spændende opgave med at drifte anlægget – jeg elsker at arbejde med mennesker og synes, det er fantastisk at kunne spille andre gode. Jeg ser mange muligheder hos Solrød Forsyning.

    Jeg kender jo vandværket fra mit bestyrelsesarbejde og har fulgt udviklingen langt tilbage. Jeg ser frem til den spændende opgave med at drifte anlægget – jeg elsker at arbejde med mennesker og synes, det er fantastisk at kunne spille andre gode. Jeg ser mange muligheder hos Solrød Forsyning, fortæller den nye driftschef i Solrød Forsyning, Linda Tvede-Lieberkind.

    Nye udfordringer

    Der er sket meget med Solrød Forsyning på de 16 år, Hans Odder har stået ved roret. Sammenlægning med flere mindre vandværker i kommunen, renovering af produktionsfaciliteter og ledningsnet samt etablering af solceller og energieffektivisering har moderniseret forsyningen til gavn for lokalsamfundet.

    – Hans har været en afgørende drivkraft bag udviklingen af en smidig forsyning, der har sikret stabiliteten og en fremsynethed i vores arbejde. Hans konstruktive tilgang har været uvurderlige for Solrød Forsyning, og vi ønsker ham alt det bedste fremover, fortæller bestyrelsesformand Per Hangaard, Solrød Vandværk, mens bestyrelsesformand hos Solrød Fjernvarme, Niels Pedersen, uddyber:

    – Hans er en handlekraftig mand og har været god til at få ting til at ske i virkeligheden. Der har været brug for handling, samarbejde og forståelse for at kunne forstærke samarbejdet med kommunen for at foretage den store omstilling fra gas til fjernvarme. Hans har altid prioriteret omstillingen og samtidigt sørget for, at borgerne, der blev påvirket af gener og opgravning af veje og haver alligevel står tilbage, som nye glade fjernvarmeforbrugere. Det er en flot bedrift, så vores bestyrelse siger stor tak til Hans.

    Hans Odder tiltrådte som driftschef for Solrød Vandværk i januar 2008 og blev ved fusionen i januar 2022 udnævnt til forsyningschef for både vandværket og Solrød Fjernvarme.

    Mine 16 år hos Solrød Vandværk og Solrød Fjernvarme har været en spændende rejse – fra nedlæggelsen af det gamle vandværk til renoveringen på Engvangen, opførelsen af blødgøringsanlægget og senest fusionen af de to selskaber. Jeg vil derfor gerne takke bestyrelserne for den tillid, de har vist mig og for det gode samarbejde med bestyrelserne, samarbejdspartnere og ikke mindst borgerne, fortæller forsyningschef Hans Odder, der fratræder posten ved årsskiftet.

    – Mine 16 år hos Solrød Vandværk og Solrød Fjernvarme har været en spændende rejse – fra nedlæggelsen af det gamle vandværk til renoveringen på Engvangen, opførelsen af blødgøringsanlægget og senest fusionen af de to selskaber. Jeg vil derfor gerne takke bestyrelserne for den tillid, de har vist mig og for det gode samarbejde vi har haft gennem årene samt tak til vores samarbejdspartnere og ikke mindst borgerne, slutter Hans Odder.

    Kilde: Solrød Forsyning

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Solrød-talent udtaget til Youth Olympic Games 2026

    Nu kan du nominere årets ildsjæle til Frivilligfesten 2026

    Første spadestik til nyt klubhus ved Solrød FC

    Gratis yoga og åndedræt på stranden ved Strandes Hus

    Nyt AI-projekt skal skabe mere tid til dig som borger

    Solrød Golfklub samlede 23.457 kroner ind til kampen mod brystkræft

    Peter Tanev gæster Havets Folkemøde i Solrød

    Hedebølge på vej – husk at passe på dig selv og hinanden

    Succes på Solvænget – nye fjernvarmeprojekter afventer politisk afklaring

    Et kærligt opråb til sommerens gæster ved Kalkgraven i Karlstrup

    Bettina og besøgshunden Lexa spreder glæde blandt borgere med demens

    DE FØRSTE STUDENTER PÅ SOLRØD GYMNASIUM 2026

    Vil du med på kirkerejse sydpå?

    Sommergudstjenester – indenfor og udenfor

    Klumme af Brian Mørch

    Jersie Sognehus fylder 25 år

    Mindre senior og ældrevenlige boliger i Solrød

    Kronik af Emil Blücher

    Afgående formand ser tilbage på år med udvikling, fællesskab og frivillighed i Solrød FC

    Sommerudstilling med lokale kunstnere på Solrød Bibliotek og Kulturhus

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    6. juli 2026

    Solrød-talent udtaget til Youth Olympic Games 2026

    3. juli 2026

    Nu kan du nominere årets ildsjæle til Frivilligfesten 2026

    1. juli 2026

    Første spadestik til nyt klubhus ved Solrød FC

    1. juli 2026

    Gratis yoga og åndedræt på stranden ved Strandes Hus

    30. juni 2026

    Nyt AI-projekt skal skabe mere tid til dig som borger

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.