Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    Ny app guider forældre til sikre børneprodukter

    0
    By Lotte Bøgevig on 24. august 2015 NYHEDER

    Børneulykkesfonden lancerer i samarbejde med sundhedsplejerske Else Guldager fra Sundhedsplejersken.dk en produktguide med gode ideer til køb af sikre babyprodukter. ”Projekt BLOP” kan hentes gratis som app fra App Store og Google Play.

    At blive forælder er for mange nok en af de største omvæltninger i livet. Tankerne suser af sted, følelserne bobler, og forventningerne er høje. Som vordende forælder er der dog også mange nye ting, man skal sætte sig ind i: barnets sundhed, valg af daginstitution, indretning af bolig og mange andre ting. Det kan ofte være en jungle at finde rundt i for de uerfarne.

     

    Derfor lancerer Børneulykkesfonden nu en ny, gratis app, ”Projekt BLOP”, som hjælper de kommende forældre med indkøb af de mest almindelige børneprodukter: barneseng, barnevogn, puslebord, højstol, legetøj og autostol. App’en er udviklet i samarbejde med redaktør og sundhedsplejerske ph.d., Else Guldager fra Sundhedsplejersken.dk. App’en indeholder også en tjekliste, så man kan gennemgå hjemmet for potentielle farer i børnehøjde.

     

    ”I Børneulykkesfonden bliver vi tit spurgt til, hvad man som forælder skal være opmærksom på, når man køber bestemte produkter til dit barn. Det har vi taget konsekvensen af nu og samlet vores gode råd i en nem og gratis guide til kommende og nybagte forældre. Forhåbentlig kan den være et godt redskab i en travl hverdag, hvor der er mange ting, man som forælder skal sætte sig ind i,” siger Henriette Madsen, Generalsekretær i Børneulykkesfonden.

     

    Læs guiden, tjek tjeklisterne og bliv ”baby-klar” med barneseng, barnevogn, puslebord, højstol, legetøj, autostol og Sikkerhedsboksen.

     

    Link til Apple App Store: https://appsto.re/dk/1a177.i

    Link til Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=dk.borneulykkesfonden.blop

     

     

     

    QR Kode App Store:

     

    App Store QR

     

    QR Kode Google Play:

     

    Google Play QR kose

     

    Om Børneulykkesfonden

    Ulykker udgør et af de største sundhedsmæssige problemer for børn. Ulykker er ikke blot den hyppigste dødsårsag blandt børn i alderen 1-19 år, men også årsag til mange skadestuebesøg, konsultationer hos egen læge og sygehusindlæggelser. Hvert år kommer ca. 165.000 børn under 15 år ud for en ulykke og må en tur på skadestuen.

     

    Børneulykkesfonden arbejder for at skabe sikre rammer for danske børn i hjemmet, i trafikken og til sport/fritidsaktiviteter uden at gå på kompromis med børnenes leg, kreativitet og fysiske udfoldelse.

     

    Børneulykkesfonden blev stiftet i 2008 af Codan Forsikring og Odense Universitetshospital (H.C. Andersen Børnehospital og Ulykkes Analyse Gruppen). Begge parter har en interesse og et gensidigt engagement til børn og børns sikkerhed, som danner grundlag for stiftelsen af fonden.

     

    Om Else Guldager

     

    Else Guldager er sundhedsplejerske og har desuden en Ph.d. i Sundhedsvidenskab. Hun er også forfatter og har skrevet en række bøger, bl.a. År 1; når I har fået barn.

     

    Til daglig er hun redaktør på Sundhedsplejersken.dk, ligesom hun i den sammenhæng er med til at undervise forældre og andre sundhedsplejersker i projekt Klar til Barn.

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Nyt kompetencecenter skal forebygge selvmord – samtidig får flere hurtig hjælp lokalt

    Ny gårdbørnehave i Gl. Havdrup bygges med fokus på genbrug og bæredygtighed

    KØGE KULTUR FOND KALDER PÅ ANSØGERE

    Mystisk episode i Solrød: Pige ramt af hagl på egen trampolin

    Nyt fælles beredskab skal styrke trygheden i Solrød Kommune

    Fra idé til succes: Aqua Fitness i Svøm for Sjov har skabt en ny motionsbølge i Solrød

    Debatindlæg af Mads Ramstedt

    LOPPEMARKED i Solrød Landsby 2026

    Spil dig sund – brætspil holder hjernen skarp

    Frivillige søges til Havets Folkemøde i Solrød Kommune

    Festlige sommerkoncerter med gospelkoret Joyful Noise

    Nyt fra Jersie Kirke

    Er du klar, hvis krisen rammer: Kom til stort beredskabstopmøde

    Grøn udvikling, stabile investeringer og stor lokal opbakning

    Kronik af Emil Blücher

    Nyt udvalg skal gøre Solrød Kommunes folkeskoler endnu bedre

    Nyt støjudvalg fortsætter kampen mod støj fra motorvejen

    Hjem kære hjem

    Klumme af Brian Mørch

    Ny strandkiosk i Jersie skal være for alle: Familie gør drøm til virkelighed

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    5. juni 2026

    Nyt kompetencecenter skal forebygge selvmord – samtidig får flere hurtig hjælp lokalt

    3. juni 2026

    Ny gårdbørnehave i Gl. Havdrup bygges med fokus på genbrug og bæredygtighed

    2. juni 2026

    KØGE KULTUR FOND KALDER PÅ ANSØGERE

    2. juni 2026

    Mystisk episode i Solrød: Pige ramt af hagl på egen trampolin

    2. juni 2026

    Nyt fælles beredskab skal styrke trygheden i Solrød Kommune

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.