Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • POLITIK
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    VIBORHER – Solrød
    Udover Natteravnene Solrød og Havdrup støtter energiselskabet OK over 3.000 klubber og foreninger i hele landet. Foto: Natteravnene Solrød og Havdrup

    Natteravnene Solrød og Havdrup styrker indsatsen for børn og unge med støtte fra OK

    0
    By Lotte Bøgevig on 7. januar 2025 NYHEDER

    En ny sponsoraftale med energiselskabet OK gør det muligt at støtte Natteravnene Solrød og Havdrup hver gang bilen tankes eller lades på farten, eller når du bruger strøm i hjemmet – helt uden at det koster ekstra

    Natteravnene Solrød og Havdrup har indgået en ny sponsoraftale med energiselskabet OK, som skal bidrage til foreningens indsats for børn og unge.

    Det nye samarbejde vækker glæde hos Junnie Egeberg Nielsen, der er formand for Natteravnene Solrød og Havdrup.

    “Det er nogle værdifulde ressourcer, vi modtager fra OK. Støtten skal blandt andet bruges på at købe kondomer, karameller og slikkepinde, som vi deler ud på vores gåture for at starte en tryg dialog med de unge, vi møder. Midlerne skal også bruges til at arrangere aktiviteter for de unge og til uddeling af gule roser til alle konfirmander i Solrød Kommune,” siger Junnie Egeberg Nielsen.

    Natteravnene Solrød og Havdrup er en del af Fonden for Socialt Ansvar. Hos Natteravnene går tre frivillige ad gangen ture i Solrød og Havdrup iført deres velkendte gule jakker for at skabe tryghed i lokalmiljøet. Foreningens frivillige bidrager aktivt til et trygt miljø for børn og unge gennem tilstedeværelse og ansvarlig voksenkontakt.

    Foreningen er i tæt kontakt med kommunen, herunder SSP, så de har fingeren på pulsen i forhold til, hvad der rører sig blandt de unge. Dette samarbejde gør det desuden muligt at planlægge målrettede ture til steder og arrangementer, hvor de unge færdes, som eksempelvis gymnasiefester.

    “Det er vores pligt at hjælpe de unge mennesker dér, hvor vi kan gøre en forskel. Vi lægger skuldre til og lytter, hvis de unge har brug for at få luft og tale med en neutral voksen. Derfor er det vigtigt, at vi sikrer midler til foreningens arbejde, så vi har mulighed for at være til stede, hvor de unge er,” siger Junnie Egeberg Nielsen.

    Har du lyst til at støtte Natteravnene Solrød og Havdrup, skal du tilknytte dit kort eller din app hos OK. Størrelsen på sponsorchecken afhænger nemlig af, hvor mange der støtter foreningen gennem sponsoraftalen.

    Du støtter kvit og frit din lokale forening med 5 øre pr. liter eller kWh, hver gang du tanker eller lader din bil på farten hos OK – og med 1 øre pr. kWh, når du bruger strøm derhjemme.

    Kilde: OK

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Solrød Kommune kan bryste sig af nogle af Danmarks sejeste idrætslærere!

    Solrød Center fylder 50 år – og hele 2026 bliver én stor fejring

    7. januar 2026 startede Gå-Holdet Solrød med “nytårskur”.

    Drabsefterforskning – Virkelighed eller Fiktion?

    Udstilling i Portalen

    Borgmesterens nytårshilsen

    Seniorbowling i Køge Bowlingcenter.

    Røde Kors: Julehjælp til over 225 børnefamilier i Solrød og Greve

    Havdrup Skovby får 150 boliger på Nældevej, Skræppevej og Løvetandsvej

    Fra vision til handling: Nu er visionsplanen for Solrød Center på plads

    Lokal kunstner Birgith S. Ibsen åbner årets første udstilling på Solrød Bibliotek og Kulturhus

    Boliger i stueetagen og maks. 30 km/t. Hovedgaden i Havdrup skal være attraktiv og styrke det lokale handels- og byliv

    Mød Peanut – vores firbenede ven i kampen mod rotter

    En varm julehilsen og et strålende tilbageblik fra Viborher.dk

    En hjertevarm afsked for Solrød Gymnasiums rektor Bjarne Thams

    Ingen skal sidde uønsket alene juleaften: Juleværter efterlyses på Julevenner

    December nyt fra Havdrup Kirke

    Mandagsnærvær og morgenmeditation er en succes

    W. Johansen Havdrup hædret som gazelle: “Den bedste reklame er tilfredse kunder”

    Klumme af Brian Mørch

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    16. januar 2026

    Solrød Kommune kan bryste sig af nogle af Danmarks sejeste idrætslærere!

    15. januar 2026

    Solrød Center fylder 50 år – og hele 2026 bliver én stor fejring

    9. januar 2026

    7. januar 2026 startede Gå-Holdet Solrød med “nytårskur”.

    9. januar 2026

    Drabsefterforskning – Virkelighed eller Fiktion?

    30. december 2025

    Udstilling i Portalen

    27. oktober 2025

    VoresSolrøds vision for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    Liberal Alliance åbner valgbutik i Solrød Center

    27. oktober 2025

    Venstres vision for Solrød Center

    27. oktober 2025

    LAs vision for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.