Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • POLITIK
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    VIBORHER – Solrød

    Mesterlære med bred appel

    0
    By Lotte Bøgevig on 7. oktober 2014 NYHEDER

    Efter et par års stilhed på Køge Handelsskoles mesterlære, er antallet af elever på det alternative uddannelsesforløb stigende. Både elever og arbejdsgivere har fået øjnene op for mesterlærens mange kvaliteter.

    ”For øjeblikket har Køge Handelsskole 17 mesterlæreelever ude omkring på forskellige arbejdspladser inden for kontor, handel og service,” fortæller Michala Duvier, som er praktikpladskonsulent på Køge Handelsskoles Merkantil afdeling.
    ”Eleverne er i alderen 17 til 45 år – og det giver et meget godt indtryk af mesterlærens brede appel.  Det fælles for vores elever i mesterlære er, at de gerne vil arbejdslivet, men helst vil undgå flere år på skolebænken – årsagerne kan være mange. For de elever, der aldersmæssigt ikke passer ind på en ungdomsuddannelse eller som har svært ved at se sig selv på skolebænken i et længere forløb, er det oplagt at vælge mesterlæren. De undgår desuden at skulle på SU, for i mesterlæren får man lærlingeløn. Mesterlæren er også god for voksne uden uddannelse, som på baggrund af samfundets stigende krav og som modsvar til arbejdsløshed, ønsker papirer på de kompetencer, de har fået gennem arbejde i en virksomhed,” siger Michala Duvier.

    ”Ud over mesterlæren kan bruges til at gøre en til faglært, så kan den også bruges som omskoling. Det kan være en arbejdsplads gerne vil beholde en god medarbejder trods en arbejdsskade, så kan mesterlæren give de fornødne kompetencer og papirer på uddannelse – uden at medarbejderen forlader arbejdspladsen,” siger Michala Duvier.

    ”Blandt de yngre på mesterlæren kan det handle om at undgå mere skole – de har måske dårlige erfaringer fra grundskolen. En helt anden gruppe unge, der også søger ind på mesterlæren, befinder sig i den helt modsatte grøft: De er målrettede og ansvarsbevidste unge, som hungrer efter at komme direkte i arbejde. Vi ser også indimellem familiefirmaer, hvor søn eller datter går i mesterlære for at blive formelt uddannet – samtidig med de arbejder i mor eller fars virksomhed,” siger Michala Duvier.

    Virkeligheden som lærested
    ”I ny mesterlære er der tre parter – nemlig eleven, virksomheden og skolen. Gitte Dyrløv, som underviser og koordinerer mesterlæren på Køge Handelsskole, giver virksomheden den største vægt i arbejdet med eleven – det hedder jo mesterlære, så det er meningen, at eleven lærer af sin mester ved grundige instruktioner og ved at eftergøre arbejdet. Den tilgang sikrer, at eleven får en praksisnær læretid. Køge Handelsskole står blot som garant for kvaliteten og varetager den indledende kompetenceafklaring af eleven og den afsluttende eksamen,” fortæller Michala Duvier.

    Gitte Dyrløv har kun eleverne inde på skolebænken i ganske kort tid – en uge pr semester – og efterfølgende hiver vi kun eleven ind, hvis der skulle opstå behov for det. Det er også med til at sikre den praksisnære vinkel: Eleven skal have rigtig have en fornemmelse af et arbejdsliv,” siger Michala Duvier.

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    REPAIR CAFÉ SOLRØD ØNSKER GLÆDELIG JUL OG GODT NYTÅR

    Det Danske Madhus skal også fremover levere maden til Plejecenter Christians Have

    Solrød Foto overdrages pr. 1. januar til Jonas

    Ny rektor på SOLRØD GYMNASIUM

    Julemarked i Solrød /Jersie 2025

    Ny centerchef skal lede Solrød Kommunes arbejde med by og bæredygtighed

    Nyt byråd konstitueret med ny udvalgsstruktur på trapperne

    Stor gevinst for Solrød Kommune: Sælger biogasanlæg til Bigadan

    Radikale takker for en god Valgkamp i Solrød

    Solrød Kommune tester videoopkald i nationalt samarbejde om velfærdsteknologi

    Havets Folkemøde kommer til Solrød i 2026

    Det brede danske boligmarked er mere balanceret

    Pernille Breinholdt Jepsen, valgt til Solrød Byråd for Liberal Alliance

    Decembernyt fra Havdrup Kirke

    Vi fortsætter kampen for stærkere velfærd i Solrød

    Glædelig jul

    Klumme af Brian Mørch

    De ni læsninger i Solrød Strandkirke

    Hos Pennie tager de al stress ud af Black Friday

    Glæde i Venstre over stemmemæssig fremgang i Solrød

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    9. december 2025

    REPAIR CAFÉ SOLRØD ØNSKER GLÆDELIG JUL OG GODT NYTÅR

    9. december 2025

    Det Danske Madhus skal også fremover levere maden til Plejecenter Christians Have

    8. december 2025

    Solrød Foto overdrages pr. 1. januar til Jonas

    8. december 2025

    Ny rektor på SOLRØD GYMNASIUM

    4. december 2025

    Julemarked i Solrød /Jersie 2025

    27. oktober 2025

    VoresSolrøds vision for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    Liberal Alliance åbner valgbutik i Solrød Center

    27. oktober 2025

    Venstres vision for Solrød Center

    27. oktober 2025

    LAs vision for Solrød Center

    annonce
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2025 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.