Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • POLITIK
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    VIBORHER – Solrød
    Foto: Solrød Kommune

    Kronik: “En lille kommune med store fordele”

    0
    By Lotte Bøgevig on 27. august 2024 NYHEDER

    Kronik af Borgmester Emil Blücher

    Solrød Kommune er en miniput-kommune sammenlignet med andre danske kommuner. Vi er landets 10. mindste kommune målt på indbyggertal, hvis vi ser bort fra landets fem små ø-kommuner. Arealmæssigt er vi ligeledes blandt de mindste med et areal, der er 36 gange mindre end Ringkøbing-Skjern Kommune. Men selvom vi er små, er der mange fordele ved vores størrelse. Disse fordele skal vi huske at udnytte.

    En af de største fordele ved at være en lille kommune er nærheden. Ikke kun i fysisk forstand, men også i den måde vi interagerer med hinanden på. Som borgere i en mindre kommune er det lettere at få indflydelse på beslutninger, og det er noget, vi værner om i Solrød. Vi skal sikre, at der er plads til den direkte dialog mellem borgerne og politikerne. Vi skal bevare det nære og være til stede for borgerne – hvad enten det drejer sig om at sikre nem adgang til vores offentlige tilbud eller skabe mulighed for at drøfte vigtige emner direkte med byrådet.
    Små kommuner, store forpligtelser

    At være en lille kommune forpligter også. Vi skal hele tiden huske på, at tilgængelighed og nærhed er noget af det, der adskiller os fra større kommuner. Derfor har byrådet siden sidste valg arbejdet målrettet med at styrke borgerinddragelsen. Det er også grunden til, at byrådet den 29. august 2024 inviterer til et temamøde, hvor borgerne kan drøfte emner som byudvikling og borgerinddragelse direkte med os som byråd. Det er præcis den form for inddragelse, der er med til at sikre, at vi bevarer det nære demokrati.

    Som borgmester synes jeg at det er et privilegium, at have tid i hverdagen til at mødes med borgere og virksomheder. Havde jeg i stedet været borgmester i en af landets store byer, ville min hverdag med garanti se anderledes ud. I så fald ville det være sværere, at rykke borgmesterkontoret nogle dage til Havdrup, for at høre de lokale input. Der ville nok også være mindre tid til at tage praktikanter ind på borgmesterkontoret, og til at vise skoleklasser rundt på rådhuset. At besøge 100-års fødselarer og krondiamantpar er nogle af de oplevelser, der gør arbejdet som borgmester meningsfuldt. Det samme gælder, når jeg mindst ti gange årligt besøger vores lokale virksomheder, for at høre om deres hverdag og styrke samarbejdet.

    En kommune med fleksible løsninger

    Når det kommer til vores offentlige service, har vi også fundet løsninger, der passer til vores størrelse og borgernes behov. Vi har for eksempel bedre åbningstider i Borgerservice end mange af vores nabokommuner, og vi tilbyder fleksible rammer for børnefamilierne, herunder deltidspladser i daginstitutionerne. Begge dele er et udtryk for en aktiv politisk prioritering.

    På ældreområdet er vi kendt for vores særlige løsninger, som fx Plejecenter Christians Have, der er halvt kommunalt og halvt privat. Lige nu arbejder vi også på at etablere et friplejehjem i Havdrup, som et supplement til vores eksisterende tilbud i strandområdet.

    Alle disse eksempler, er levende billeder på nogle af de smådriftsfordele, der er i en lille kommune. Var vi tilbage ved kommunalreformen 2007 blevet lagt sammen med Roskilde, Køge eller Greve, ville Solrød, Havdrup og vores landsbyer være i risiko for at blive en perifer del af det politiske landskab. Vi ville få færre stemmer i byrådet og færre muligheder for at sikre, at vores lokale interesser blev hørt. Selvfølgelig ville vi kunne opnå besparelser på administrationen, men det er næppe nok til at opveje tabet af politisk indflydelse og nærhed til borgerne.

    Derfor er jeg glad for, at Solrød Kommune den dag i dag er en selvstændig kommune. Men for at kunne retfærdiggøre vores selvstændighed, er der brug for at vi løbende minder os selv om, hvorfor vi har valgt at være en selvstændig kommune.

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Regine Hovmøller “Bedre rammer for børnene i Havdrup”

    2024 var det rene vand for Solrød Vandværk

    Et spadestik for fremtiden: Nye hjem med fokus på det gode hverdagsliv

    Coco Club: En ny oase for velvære – i historiske rammer på Karlslunde Strandvej

    Kom med på nattergaletur i Karlstrup Mose

    Nyt valgforbund vil have fokus på det gode samarbejde

    Solrød Kommune inviterer til temamøde om unges trivsel

    HavdrupListen klar til valg med ny kandidat i spidsen

    Debatindlæg af Pernille Breinholt Jepsen

    Krolf … hvad er dog det?

    Direkte adgang til fysioterapi.

    Nu er forberedelserne til byggeriet af den nye del af Plejecenter Christians Have begyndt

    Ny, spændende kunst i Solrød Kulturhus

    Ambitiøs visionsplan for Solrød Center er sat i gang

    Retningen for Solrød skal være tydelig

    Solrød Kommune har ansat ny centerchef til Center for Børn og Familier

    Grevinderne skal IGEN til Opvisningsgymnasternes VM i Portugal

    Ældremotion i Solrød vokser støt og styrker fællesskabet

    Nyt forslag: Solrød Kommune skal have eget specialskoletilbud

    Flere børn skal have et lokalt skoletilbud

    ANNONCE
    TILMELD NYHEDSBREVET

    ANNONCE
    FACEBOOK
    Vi bor her
    ANNONCER
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    13. maj 2025

    Regine Hovmøller “Bedre rammer for børnene i Havdrup”

    13. maj 2025

    2024 var det rene vand for Solrød Vandværk

    13. maj 2025

    Et spadestik for fremtiden: Nye hjem med fokus på det gode hverdagsliv

    13. maj 2025

    Coco Club: En ny oase for velvære – i historiske rammer på Karlslunde Strandvej

    12. maj 2025

    Kom med på nattergaletur i Karlstrup Mose

    1. februar 2014

    Solrød Kommune søger forpagter til kioskerne

    2. februar 2014

    Varmens dag

    10. februar 2014

    Netto udvider butikken i Solrød Center

    12. februar 2014

    Lone Hertz holder foredrag om livskvalitet

    19. februar 2014

    Ny ŠKODA Yeti

    ANNONCE
    ANNONCER
    TILMELD NYHEDSBREVET

    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2025 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.