Vil du gøre noget særligt for vores demokrati i Danmark og Europa? Så meld dig som valgtilforordnet og giv en dag i demokratiets tjeneste.
Vil du have en særlig rolle, når Danmark næste gang går til valg? Det kan du få i Greve. Lige nu har borgere i Greve muligheden for at melde sig som valgtilforordnede, når Danmarks skal stemme til EU-valget og EU-Patentdomstolen den 25. maj.
En stor del af dem, som sørger for alt det praktiske omkring valget, er helt almindelige borgere. Det er mennesker, der vil gøre en forskel for vores lokalsamfund,” siger Allan Vendelbo, kommunaldirektør i Greve.
De valgtilforordnede løser forskellige opgaver i løbet af dagen.
De udleverer stemmesedler.
De guider vælgerne hen til stemmeboksene.
De holder øje med at alt går rigtigt for sig ved stemmeurnerne.
Og til sidst hjælper de med at tælle stemmer op.
Som valgtilforordnet møder man klokken 8.00 på et valgsted og går først hjem igen, når stemmerne er talt op lidt før midnat. Det er en lang arbejdsdag til en beskeden løn, siger kommunaldirektøren.
”Man skal gøre det for demokratiets skyld. For lønnen er ikke stor. 800 kroner før skat. Til gengæld kan alle være stolte over, at de gør en helt uundværlig indsats for vores demokrati,” siger Allan Vendelbo.
Hele dagen er der fuld forplejning. Fra morgen til aften. Arbejdet bliver ledet af en valgstyrerformand, og der er også mange medarbejdere fra kommunen, som hjælper til. Alle interesserede er velkomne til at kontakte borgmesterens sekretær Julie Randrup. Hun har telefonnummer 43 97 95 42.