Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • POLITIK
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    VIBORHER – Solrød

    Klog på konflikthåndtering

    0
    By Lotte Bøgevig on 9. marts 2020 NYHEDER

    Line Pico Sørensen fra Køge og Alexander Dolmer Franck fra Solrød e deltagere på Den grundlæggende lederuddannelse på Kursuscentret KHS på Køge Handelsskole. Forløbet har givet dem en masse brugbare værktøjer – store som små, som de både kan bruge i deres arbejdsliv og i deres privatliv.

    ”I disse dage har vi haft konflikthåndtering på programmet. Her har én af de største a-ha oplevelser for mig som leder været, at jeg ikke behøver at være den, som skal løse konflikten,” siger Line Pico Sørensen og fortsætter: ”Jeg har i stedet fået værktøjer til at støtte medarbejderne og skabe tryghed for dem, så de selv kan løse en eventuel konflikt”.

    ”Med forløbet Den grundlæggende lederuddannelse er jeg samtidig blevet opmærksom på, hvordan jeg skal bruge mine kommunikative evner til at blive en endnu bedre leder og være opmærksom på at formidle ting på den rigtige måde, så vi kan forhindre misforståelser og konflikter på arbejdspladsen,” siger Line Pico Sørensen.

    Konfliktens ABC

    Alexander Dolmer Franck er enig med sin medkursist. På modulet konflikthåndtering har han særligt taget fænomenet ”Konflikthåndteringens ABC” til sig, som man kan støtte sig til og hjælpe en person med at blive klogere på den konflikt, de er en del af. Det er et lille værktøj, som hjælper én med at stille spørgsmål til den, der er i konflikt, så vedkommende kan blive afklaret om konflikten og finde måder at handle og komme ud af konflikten. En hjælp til selvhjælpsværktøj, som Alexander Dolmer Franck siger det.

    Også personlig gevinst

    Både Line Pico Sørensen og Alexander Dolmer Franck er begejstrede for forløbet.

    Line Pico Sørensen og Alexander Dolmer Franck

    ”Jeg vil helt klart anbefale andre at tage Den Grundlæggende Lederuddannelse. Det er ikke bare fif til ledelse, men man får i høj grad også personlig udvikling,” siger Line Pico Sørensen.

    ”Det er ikke noget, man kun kan bruge inden for ledelse. Det er også anvendeligt, hvis man fx arbejder i teams – og selvfølgelig glimrende at vælge, hvis man går med en lille leder i maven og drømmer om at komme godt videre i virksomheden. Og redskaberne fra forløbet kan også bruges hjemme i privaten,” siger Alexander Dolmer Franck.

    ”Det er ikke kun, det man får med sig i bagagen – vi har på kurset også fået et helt vildt godt netværk, som man kan sparre med. Det er givende at høre om de forskellige brancher, som vores medkursister kommer fra – og erfare, at alle de udfordringer, man selv møder, er man ikke den eneste som står med,” siger Line Pico Sørensen, som i disse dage er ekstra glad. Hun var blandt de få ledige, der begyndte på kurset, men hun har netop har fået tilbudt et spændende job af én i sit nye netværk, og lige om lidt begynder hun i jobbet.

    Næste udgave af lederforløbet, som Line Pico Sørensen og Alexander Dolmer Franck går på, begynder 21. april.

    For yderligere information kontakt uddannelsessekretær Katja Lorentzen på tlf. 91346651 eller kml@khs.dk.

    Kilde: KHS

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Borgerservice rykker midlertidigt til biblioteket

    Bliv en del af ‘Danmarks Dagsommerfugle’

    Nydiagnosticeret Camilla inviterer Solrød til middag for en verden uden sclerose

    Konfirmand sing along-gudstjeneste blev en stærk fællesoplevelse

    ”Thomas Breinholt – kan man tænke sig rask?

    Medlemmer strømmer til: Hemingway Club har brug for tredje klub

    Debatindlæg: Når ytringsfrihed bliver en undskyldning for manglende respekt

    Frivillige strikker trøstebamser til børn i Solrød Kommune

    Natureventyr i Solrød

    Vild flugt på motorvejen

    Kronik af Borgmester Emil Blücher

    Festlig fastelavn

    Lysfest, jazz og pandekager

    Hør Brian Holm fortælle om sit begivenhedsrige liv den 25. februar kl. 19 i Solrød Strandkirke

    Nyt liv til Solrød Rådhus: Åbent for borgerne efter lukketid

    Charlotte Normann: Bolighandel kræver, at man gør sig umage

    Februar i Havdrup kirke

    Nyt onlinekursus: Mestring af funktionel lidelse

    Fra verdens scener til hjemmebanen – Henrik Svanekiær giver sjældent show i Solrød

    Klumme af Brian Mørch

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    13. februar 2026

    Borgerservice rykker midlertidigt til biblioteket

    12. februar 2026

    Bliv en del af ‘Danmarks Dagsommerfugle’

    10. februar 2026

    Nydiagnosticeret Camilla inviterer Solrød til middag for en verden uden sclerose

    5. februar 2026

    Konfirmand sing along-gudstjeneste blev en stærk fællesoplevelse

    5. februar 2026

    ”Thomas Breinholt – kan man tænke sig rask?

    27. oktober 2025

    VoresSolrøds vision for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    Liberal Alliance åbner valgbutik i Solrød Center

    27. oktober 2025

    Venstres vision for Solrød Center

    27. oktober 2025

    LAs vision for Solrød Center

    annonce
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.