Efter flere år med boligsalg i Viby tager Klein & Adamsen næste skridt og åbner et bemandet kontor tæt ved stationen
Af Marianne Due
Snart er lokalerne i den tidligere blomsterbutik på Søndergade 1 i Viby omdannet til ejendomsmæglerforretning. Midt i september inviterer ”Klein & Adamsen – Bedre Boligsalg” til åbningsreception og markerer dermed et nyt skridt i firmaets udvikling.
For nogle år siden havde ejendomsmæglerne et udstillingsvindue et andet sted i byen, men nu er der så meget gang i bolighandlerne i området, at der er brug for et bemandet kontor.
”Det giver mening at åbne en bemandet butik i området, fordi vi vil være tilgængelige og tæt på kunderne,” siger Anders Klein Hansen, der er den ene af firmaets to indehavere.
Mette Lilli Adamsen er den anden, og nu har de ansat Jan Hatt til at være en af deres lokale mæglerrepræsentanter.
”Jan kender Viby- og Gadstrupområdet rigtig godt, fordi han har arbejdet mange år hos vores konkolleger,” siger Anders Klein Hansen.
Ud over Jan Hatt tæller firmaet også to kommende ejendomsmæglere Dannie Søndergaard og Lauge Madsen og Sille, som arbejder med content- og SoMe-marketing. De er alle lokalt forankrede og kommer til at bruge det nye kontor, når de har kunder og opgaver i området.
”Viby er inde i en rivende udvikling med mange tilflyttere. Det er et godt tidspunkt at udvide, så vi har et godt kontor, hvor kunderne kan møde og snakke med ejendomsmægleren,” siger Anders Klein Hansen.
”Mette og jeg søger ikke væksten, men tættere kundekontakt, og den tættere kontakt må betyde flere handler, for vi er allerede nu den mest anvendte mægler i Viby,” siger han.
Anders Klein Hansen må afbryde interviewet undervejs for at tale med TV2, for i løbet af næste år skal ejendomsmæglerfirmaet finde et hus til programmet ’3 x beliggenhed’, men først gælder det indflytningen i de nye lokaler i Viby.
Der er åbningsreception fredag den 18. september kl. 11-17.

