Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød
    (fra venstre: Natasja Haastrup Hartmeyer, som er marketingprojektleder og Josefines mentor. Josefine Jakobsen i midten. Marketingchef Mike Olesen til højre). Foto: Roskilde Tekniske Skole.

    Josefine fra Solrød har indstillet sin læreplads til Årets Elevplads 2025

    0
    By Lotte Bøgevig on 10. oktober 2025 NYHEDER

    Josefine Jakobsen på 21 år bor i Solrød og går på Roskilde Tekniske Skole, hvor hun er i gang med at uddanne sig til mediegrafiker.

    Hun har valgt at indstille sin elevplads i Visit Sydsydsjælland & Møn  – til prisen Årets Elevplads 2025 på Roskilde Tekniske Skole, og i går løb de med prisen, titlen og æren. Det besluttede en dommerkomité fra skolen.

    I alt 30 elevpladser var nomineret, men skolen har faktisk mere end 4.000 uddannelsesaftaler med arbejdspladser på årsbasis. Eleverne kommer fra hele Sjælland, øerne og Bornholm for at uddanne sig som f.eks. tømrere, dyrepassere, anlægsgartnere og altså også mediegrafikere.

    Josefine har fået erfaring med hele markedsføringsspektret, mens hun har været hos os. Alt fra produktionen af SoMe-videoer til tryksager og planlægning af droneoptagelser. I hendes indstilling af os til prisen lægger hun vægt på, at hun får lov til at prøve kræfter med mange forskelligartede opgaver, og at det er et rart socialt fællesskab at være en del af.

    Josefines fulde indstilling lyder således:

    “Jeg får blandt andet lov til at komme med ud på droneoptagelser, deltage og medvirke i produktionen af vores konferencer, og bl.a. lære hvordan det fungerer, og hvordan man sætter det op. Jeg får også lov at få en indblik i, hvordan de lægger medieplaner mm.

    De er rigtig gode til også at inddrage alle i sociale aktiviteter indenfor og udenfor arbejdspladsen – og til at stable arrangementer på benene. Vi spiser frokost sammen og har en fælles morgenmad om fredagen. Når vi holder sommerdag og julefrokost, er de gode til at ryste posen med, hvem der skal planlægge det – det er heldagsarrangementer, hvilket jeg synes styrker trivslen på arbejdspladsen meget.

    Vi lægger en plan for mit uddannelsesforløb undervejs, hvad der er behov for, og hvilke opgaver der kommer i fremtiden. De er også gode til at holde én-til-én-samtaler ca. hver anden uge.”

    Visit Sydsjælland & Møn har før vundet priser i både ind- og udland, men den her pris går lige i hjertet. Det gør os enormt stolte, at vi har kunnet give et ungt menneske en god start på arbejdslivet, fortæller Mike Olesen, der er marketingchef i Visit Sydsjælland & Møn.

    “Vi er vant til at vinde markedsføringspriser for grafik og video, men at vinde en pris for at være en god arbejdsplads det har vi ikke prøvet før. Det er en kæmpe ære. Vi tilbringer så mange af vores vågne timer på vores arbejde, derfor er det altafgørende, at det er et rart sted at være, og hvor man får muligheden for at udvikle sig,” siger Mike Olesen

    Ifølge Roskilde Tekniske Skole gives prisen Årets læreplads til en virksomhed, der “er særligt god til at tage hånd om sine lærlinge og får dem til at vokse fagligt og personligt under uddannelsen”.

    “At blive nomineret til en af de to priser er et stort skulderklap og en anerkendelse af de virksomheder og organisationer, der tager godt vare på deres lærlinge og uddanner dygtige og stolte faglærte,” sagde Michael Bondrup Holm, afdelingschef på Roskilde Tekniske Skole, lige inden han overrakte prisen.

    Kilde: Visit Sydsjælland & Møn

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Portalens smukke galleri er rammen om en ny spændende udstilling

    Solrød FC søger frivillige

    Optimisme hos Venstre i Solrød efter generalforsamling

    Familieejet bageri fra 1963 kåret som Årets Bedste Bagerkæde

    Læserbrev “Når friværdi bliver til skatteregning langs Køge Bugt”

    Mads Ramstedt valgt som folketingskandidat for Konservative i Greve og Solrød

    Mad og Musik i 2026

    Kræftens Bekæmpelse Solrød lokalforening afholder generalforsamling og foredrag om senfølger.

    Hvad er vigtigst for dig ved det kommende folketingsvalg?

    Fra vision til virkelighed: Byrådet godkender næste skridt for Solrød Bymidte

    Hvorfor har vi ikke et museum i Solrød?

    Foredrag: Mød lokal livsglæde og stor robusthed

    Syng med om kvinder i musikkens verden

    Marts nyt fra Havdrup kirke

    Klumme af Brian Mørch

    50 år med fællesskab: Solrød Center fejrer jubilæum med stort løb og eksklusiv jubilæumstrøje

    Debatindlæg: ChatGPT – trussel eller mulighed i vores hverdag?

    Ny bager har hurtigt fået fodfæste i Solrød

    Slidgigt – den mest udbredte gigtsygdom i Danmark

    Kronik af Emil Blücher

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    11. marts 2026

    Portalens smukke galleri er rammen om en ny spændende udstilling

    10. marts 2026

    Solrød FC søger frivillige

    10. marts 2026

    Optimisme hos Venstre i Solrød efter generalforsamling

    10. marts 2026

    Familieejet bageri fra 1963 kåret som Årets Bedste Bagerkæde

    10. marts 2026

    Læserbrev “Når friværdi bliver til skatteregning langs Køge Bugt”

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.