Lars Hardis fra LH Aut. Kloak og Smedemester ApS i Havdrup er lokalområdets mand, når der skal repareres eller renses kloakker og tagrender.
Af Marianne Due
Det er ikke sjovt, når man er husejer eller virksomhedsejer og der opstår koks med kloakker og afløb, men så er Lars Hardis fra LH Aut. Kloak og Smedemester ApS i Havdrup klar til at rykke ud og hjælpe med at løse problemerne.
Lars Hardis kender Havdrup og omegn ud og ind, for her har han boet siden han kom til verden for 54 år siden, og det er også her indenfor en radius af 20 kilometer, at han helst løser opgaver som kloak- og smedemester, da hovedstadstrafikken i myldretiden kan være lige så frustrerende som en stoppet kloak.
Heldigvis har Lars Hardis et godt og stort netværk, som gerne anbefaler hans firma, når der skal repareres gamle kloakker for eksempel, når betonkloakken ikke kan mere og skal udskiftes til plastikrør, eller der skal udføres tv-inspektion, spuling eller strømpeforing. Han har også et godt samarbejde med en VVSer og en murer, så det sammen kan løse opgaver i forbindelse med renoveringer af gamle huse eller tilbygninger.
Mange kender også Lars Hardis som en god mand for fodbolden i Havdrup. Han er bl.a. en af drivkræfterne bag den årlige Oktoberfest, hvor han er med til at indsamle sponsorater og få så mange som muligt til at bakke op ved at deltage i festen.
Som smedemester kan Lars Hardis også løse mindre montageopgaver i smedejern eller stål for eksempel, når der skal laves altaner eller terrasser.
Han kan også lave rottespærringer, og som noget nyt sørge for en effektiv rensning af både tagrender og regnvandsbrønden.
– Det sker med en kæmpe støvsuger, der kan nå op i 14 meters højde, og hvor man kan se, hvor langt vi er nået i et kamera, forklarer Lars Hardis, der har planer om at tilbyde en servicepakke, hvor man kan få renset tagrender, kloakker og service af rottespærre op en gang om året.