Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    JEG GENOPSTILLER TIL KOMMUNALVALGET I SOLRØD – FOR ET STÆRKT OG AKTIVT LOKALSAMFUND

    0
    By Lotte Bøgevig on 16. november 2024 NYHEDER

    Beslutningen om at genopstille til kommunalvalget i 2025 falder naturligt for mig. I vores nuværende byrådsgruppe arbejder vi tæt sammen, og vi er repræsenteret i alle de politiske udvalg.

    Det giver os stor indflydelse på den førte politik i Solrød Kommune – og netop det arbejde vil jeg rigtig gerne fortsætte med.

    Solrød har en helt særlig betydning for mig. Det er her, jeg har slået rødder, skabt relationer og set vores lokalsamfund blomstre. Jeg vil derfor gerne fortsætte med at gøre mit til, at bygge videre på det, der kendetegner vores dejlige kommune, og skabe endnu bedre rammer fremadrettet, således at alle generationer kan trives.

    Solrød – mere end bare et sted at bo:

    1. Aktivt liv og støtte til frivillige:
    Jeg har igennem hele livet været aktiv i foreninger, samt siddet i bestyrelsen i den lokale Dartklub, derfor forstår jeg at det er essentielt at sikre, at alle borgere, uanset alder, har mulighed for at leve et aktivt liv. Det indebærer ikke kun adgang til fysiske aktiviteter som sport og motion, men også til kulturelle, sociale og kreative aktiviteter, som er med til at styrke både fysisk og mental sundhed.
    Frivillige organisationer spiller en central rolle i at tilbyde disse aktiviteter, og det er vigtigt, at de frivillige har de rette betingelser for at kunne udføre deres arbejde. Det kunne være i form af støtteordninger, uddannelse, samarbejde med kommuner og lettere adgang til ressourcer og lokaler.

    2. Mangfoldige boligmuligheder og værdigt ældreliv:
    Jeg kan relatere til de udfordringer, som mange seniorer står overfor – især når jeg selv er på vej ind i den aldersgruppe. Alle ældre og seniorer har ikke nødvendigvis de samme behov eller ønsker for deres sidste del af livet, og derfor er det vigtigt at kunne tilbyde et bredt udvalg af boligformer. Det kunne inkludere alt fra seniorboliger med have og friplejehjem til mere fleksible løsninger som bofællesskaber, der kan tilpasses den enkeltes behov og ønsker.

    Et værdigt ældreliv handler om at sikre, at ældre har mulighed for at leve i trygge og værdige forhold, hvor de kan bevare deres selvstændighed så længe som muligt, men samtidig få den hjælp, de har brug for, når det er nødvendigt. Her spiller både fysisk infrastruktur (f.eks. tilgængelige boliger og offentlig transport) og sociale tilbud (f.eks. fællesskaber, aktiviteter og støtteordninger) en vigtig rolle.

    Som politiker er det afgørende at have fokus på både de fysiske rammer (boliger, aktiviteter, transport) og de sociale aspekter af ældrelivet, samtidig med at man understøtter det frivilliges engagement, som er så værdifuldt i samfundet.

    Kilde: Henrik Boye

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Medaljer til Budokan Karate Solrød ved VM

    PostNord Danmark Rundt kører gennem kommunen på søndag

    Tag med til Indien – uden at forlade Jersie

    Vi siger hjertelig tak for 13 år!

    Nogle timer i stilhed: Prøv stille-retræte i Jersie Kirke

    Før han flyttede til Solrød, spillede Henning Sørensen side om side med de største danske musikere

    Klumme af Brian Mørch

    Kronik af Emil Blücher

    Ieva skal fortælle historierne fra kirkens fællesskaber

    Brandvæsenet åbner portene for hele familien

    Flere legepladser skal give mere liv i hverdagen

    Carsten Schmidt markerer 50 år hos Solrød El-forretning

    Professionel julefrokost med Solrød Strand Badminton

    Lokale FDFere viste fællesskabet frem for Emil Blücher

    Den nye Ældrelov er et fokusområde for Solrød Ældreråd.

    Vis os planen – ellers føles arbejdet som stilstand

    Solrød-talent udtaget til Youth Olympic Games 2026

    Nu kan du nominere årets ildsjæle til Frivilligfesten 2026

    Første spadestik til nyt klubhus ved Solrød FC

    Gratis yoga og åndedræt på stranden ved Strandes Hus

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    29. juli 2026

    Medaljer til Budokan Karate Solrød ved VM

    29. juli 2026

    PostNord Danmark Rundt kører gennem kommunen på søndag

    26. juli 2026

    Tag med til Indien – uden at forlade Jersie

    26. juli 2026

    Vi siger hjertelig tak for 13 år!

    26. juli 2026

    Nogle timer i stilhed: Prøv stille-retræte i Jersie Kirke

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
      rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.