Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • POLITIK
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    VIBORHER – Solrød

    Ingen skal sidde uønsket alene juleaften: Juleværter efterlyses på Julevenner

    0
    By Lotte Bøgevig on 15. december 2025 NYHEDER

    Julevenner.dk oplever en overvægt af gæster i forhold til værter. Derfor opfordrer Røde Kors og Boblberg alle med plads, lyst og overskud til at åbne deres hjem juleaften og invitere én eller flere med, som ellers risikerer at sidde uønsket alene.

    Af Røde Kors og Boblberg

    Julen forbindes ofte med traditioner, familie og tryghed. Men for mange er højtiden også en påmindelse om det, de savner, og om fraværet af nære relationer. Her kan en invitation til juleaften få meget stor betydning.

    “Julen er for mange bundet tæt op på traditioner og samvær, men sådan er det ikke for alle. Når man som julevært vælger at åbne sit hjem for en julegæst, kan det være den forskel, der gør, at nogen går fra at skulle sidde alene til at opleve en varm og nærværende juleaften i selskab med andre,” siger Margit Nygård Mikkelsen, sektionsleder for fællesskabssektionen i Røde Kors.

    Julevenner er et samarbejde mellem Røde Kors og Boblberg, hvor mennesker, der gerne vil holde jul sammen med andre, kan finde hinanden. På Julevenner.dk kan både værter og gæster oprette opslag og blive matchet til en fælles juleaften, så flere får mulighed for at være en del af et julefællesskab.

    Flere gæster end værter

    På Julevenner.dk opretter både værter og gæster opslag om deres juleaften, og allerede nu tegner der sig et billede af, at antallet af gæster ligger over antallet af værter. Mange af julegæsterne er enkeltpersoner eller små familier, som af forskellige grunde mangler nogen at holde jul med. Det kan være folk uden stort netværk, studerende eller tilflyttere langt fra deres familie, enlige forældre eller mennesker, der har været igennem store forandringer i livet.

    Fælles for dem er ønsket om at være en del af et fællesskab juleaften, i stedet for at sidde alene.

    “Vi kan se, at rigtig mange rækker ud efter et julefællesskab, og det er glædeligt. Den store interesse blandt julegæster betyder, at der er brug for flere juleværter, som har lyst til at invitere indenfor. Vores erfaring er, at det ofte bliver en lige så stor gave for værterne som for gæsterne, fordi nye mennesker og nye historier kan gøre julen både varmere og mere meningsfuld,” siger Margit Nygård Mikkelsen og tilføjer, at gæster selvfølgelig også stadig er mere end velkomne til at melde sig.

    Sådan melder du dig som vært eller gæst

    Det er enkelt at melde sig som julevært eller gæst på Julevenner.dk:

    • Gå ind på Julevenner.dk og tilmeld dig
    • Opret et opslag som vært eller gæst og skriv kort om dig selv, dine forestillinger om juleaften, og hvor mange gæster der er plads til, eller hvor mange man er som gæster.
    • Vælg dernæst om du selv vil kontakte en julegæst/vært via opslagene, eller om frivillige fra Røde Kors skal hjælpe med at finde et godt match.

    Juleværter kan være både enlige, par og familier. Det vigtigste er lysten til at dele sin juleaften med andre.

    Julegæster kan være både enkeltpersoner og familier, som ønsker at være en del af et fællesskab.

    For dem, der ikke føler sig trygge ved det digitale, eller som ikke har en mailadresse, er der mulighed for at få hjælp til at blive oprettet, så Julevenner også er tilgængelig for dem, der står på kanten af de digitale fællesskaber

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Solrød Kommune kan bryste sig af nogle af Danmarks sejeste idrætslærere!

    Solrød Center fylder 50 år – og hele 2026 bliver én stor fejring

    7. januar 2026 startede Gå-Holdet Solrød med “nytårskur”.

    Drabsefterforskning – Virkelighed eller Fiktion?

    Udstilling i Portalen

    Borgmesterens nytårshilsen

    Seniorbowling i Køge Bowlingcenter.

    Røde Kors: Julehjælp til over 225 børnefamilier i Solrød og Greve

    Havdrup Skovby får 150 boliger på Nældevej, Skræppevej og Løvetandsvej

    Fra vision til handling: Nu er visionsplanen for Solrød Center på plads

    Lokal kunstner Birgith S. Ibsen åbner årets første udstilling på Solrød Bibliotek og Kulturhus

    Boliger i stueetagen og maks. 30 km/t. Hovedgaden i Havdrup skal være attraktiv og styrke det lokale handels- og byliv

    Mød Peanut – vores firbenede ven i kampen mod rotter

    En varm julehilsen og et strålende tilbageblik fra Viborher.dk

    En hjertevarm afsked for Solrød Gymnasiums rektor Bjarne Thams

    December nyt fra Havdrup Kirke

    Mandagsnærvær og morgenmeditation er en succes

    W. Johansen Havdrup hædret som gazelle: “Den bedste reklame er tilfredse kunder”

    Klumme af Brian Mørch

    Nye lokalplaner på vej for Karlstrup Landsby og Gl. Havdrup

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    16. januar 2026

    Solrød Kommune kan bryste sig af nogle af Danmarks sejeste idrætslærere!

    15. januar 2026

    Solrød Center fylder 50 år – og hele 2026 bliver én stor fejring

    9. januar 2026

    7. januar 2026 startede Gå-Holdet Solrød med “nytårskur”.

    9. januar 2026

    Drabsefterforskning – Virkelighed eller Fiktion?

    30. december 2025

    Udstilling i Portalen

    27. oktober 2025

    VoresSolrøds vision for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    Liberal Alliance åbner valgbutik i Solrød Center

    27. oktober 2025

    Venstres vision for Solrød Center

    27. oktober 2025

    LAs vision for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.