VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • Solrød Center
    VIBORHER – Solrød

    Højere trivsel og lavere sygefravær: Det går godt i Den Kommunale Hjemmepleje

    0
    By Lotte Bøgevig on 16. februar 2021 NYHEDER

    Efter en periode med højt sygefravær er Den Kommunale Hjemmepleje igen tilbage på sporet med god stemning, lavere sygefravær og fokus på trivsel og nærvær.

    Det var hverken sjovt for medarbejdere eller ledere, da Solrød Kommunes Kommunale Hjemmepleje i 2019 var blandt de kommuner i landet med det højeste sygefravær og derfor måtte løbe ekstra stærkt for sikre den gode service til borgerne. Siden da er der blevet sat intensivt ind for at løse fraværsudfordringen, og i dag tegner der sig et andet og langt mere positivt billede med glade medarbejdere og et lavere sygefravær.

    Det blev byrådet orienteret om på byrådsmødet den 15. februar 2021, hvor byrådet også godkendte, at Den Kommunale Hjemmepleje skal fortsætte med de mange gode initiativer, der har båret frugt i løbet af 2020, herunder også kommunalt afsatte puljemidler på 1 mio. kr. til rekruttering og fastholdelse i 2021.

    “I Social-, sundheds- og fritidsudvalget har vi fulgt arbejdet med at øge trivslen og nærværet i vores kommunale hjemmepleje tæt, og der er ingen tvivl om, at både medarbejdere og ledere har ydet en stor indsats. Sammen har de vendt skuden og arbejdsglæden, og lysten til initiativ er steget markant samtidig med, at fraværet er faldet, hvilket i sidste ende også betyder, at borgerne får en bedre service. Det er alt sammen vel og mærket sket samtidig med en corona-pandemi, som også har krævet virkelig meget af både medarbejderne og lederne. Det er rigtig godt gået,” siger Ivar Haugaard-Hansen, formand for Social-, sundheds- og fritidsudvalget.

    Hvor den gennemsnitslige fraværsprocent i 2019 lå på 12,9 procent, var den i det sidste halvår af 2020 faldet til 8,39 procent, og i januar 2021 var fraværsprocenten endda faldet yderligere til 7,1 procent. Desværre er Den Kommunale Hjemmepleje – som andre arbejdspladser – og så mærket af, at medarbejdere bliver ramt af alvorlige og livstruende sygdomsforløb, og forventningen er, at det i 2021 kommer til at afspejle sig i fraværsstatistikkerne.

    Blandt de mange initiativer, der har været med til at øge arbejdsglæden og trivslen på arbejdspladsen og sænke fraværet, er fx gruppeforløb med fokus på tillid og trivsel, funktionsbeskrivelser for alle medarbejdere og faglig udvikling på tværs af ældreområdets enheder.

    Det er konsulentfirmaet Conopor, der har hjulpet Den Kommunale Hjemmepleje med at arbejde målrettet med at øge nærvær og trivsel gennem hele 2020, og de mange indsatser fortsætter i 2021, hvor der også skal arbejdes med onboarding og rekruttering fx i forbindelse med, at der skal ansættes en ny leder af Den Kommunale Hjemmepleje.

    Kilde: Solrød Kommune

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Fremtiden ser lys ud for Spotlight A/S, der har deres lager med lamper i Solrød Landsby

    Klumme “Der skal hugges hæle og klippes tæer uden bedøvelse”

    Vil du med til fernisering i Solrød Kunstforening,

    Kaffen smager nu engang bedre når man kender historien bag.

    Det kører for elevatorspecialisten C.C. Montage-Teknik ApS, der holder til i Havdrup

    Klinik Inessa flytter til større og mere moderne lokaler

    Bag disken – SoMe

    Vibe Lauth: Syngende frisør med kæmpe livsglæde

    Prinsessearrangement for livstruende syge piger

    SMÅ TOG KØRER I GREVE

    Konservative i Solrød går konstruktivt til budgetforhandlingerne

    SOCIALDEMOKRATIET ER SMIDT UD AF BUDGETFORHANDLINGERNE I SOLRØD KOMMUNE

    Svar på tiltale fra Socialdemokratiet og SF

    Åbent Brev til Solrød Byråd

    Danmarks første kæmpe blødgøringsanlæg åbner dørene

    Ingen sommer uden svaler, ingen kunstudstilling uden kurator.

    Nødblus tændt ved stranden i Jersie

    Familiekoncert med Orgel-aben og Trommedyret

    LYST til Solrød Center

    I Havdrup avler BioInsect ApS melorme til brug i fødevarer og foder

    ANNONCE
    TILMELD NYHEDSBREVET

    ANNONCE
    FACEBOOK
    Vi bor her
    ANNONCER
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    26. september 2023

    Fremtiden ser lys ud for Spotlight A/S, der har deres lager med lamper i Solrød Landsby

    26. september 2023

    Klumme “Der skal hugges hæle og klippes tæer uden bedøvelse”

    26. september 2023

    Vil du med til fernisering i Solrød Kunstforening,

    26. september 2023

    Kaffen smager nu engang bedre når man kender historien bag.

    26. september 2023

    Det kører for elevatorspecialisten C.C. Montage-Teknik ApS, der holder til i Havdrup

    1. februar 2014

    Solrød Kommune søger forpagter til kioskerne

    2. februar 2014

    Varmens dag

    10. februar 2014

    Netto udvider butikken i Solrød Center

    12. februar 2014

    Lone Hertz holder foredrag om livskvalitet

    19. februar 2014

    Ny ŠKODA Yeti

    ANNONCE
    ANNONCER
    TILMELD NYHEDSBREVET

    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2023 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.