Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    HavdrupListen inviterer til dialog ifm. høstfest 

    0
    By Lotte Bøgevig on 22. august 2023 NYHEDER

    Når der lørdag den 2. september afholdes høstfest ved SuperBrugsen i Havdrup, stiller HavdrupListen selvfølgelig op med en bod på hjemmebanen.

    Og lokallisten opfordrer Havdrup-borgerne til, at komme forbi HavdrupListens bod for en dialog om byens udvikling og det der fylder netop nu i og omkring Havdrup.

    Havdrup Helhedsplan

    Siden efteråret 2022 har der været nedsat et opgaveudvalg, der har til formål at komme med anbefalinger om en vision for Havdrup, samt om fremtidig boligudvikling og etablering af et muligt friplejehjem.

    Formandskabet for opgaveudvalget tilhører HavdrupListen, og efter en række af borgerinddragende workshops med forskellige temaer hen over vinteren 2023, pop-up stande ved bl.a. åbent hus på Havdrup Skole, til fastelavn og loppemarked i Havdrup Idrætscenter. På baggrund af alle inputs er opgaveudvalget kommet frem til visionen for Havdrup skal være ”Havdrup – en by til alle livets faser”.

    Udkastet til helhedsplanen med anbefalinger fra opgaveudvalget er nu ved at blive overdraget til byrådet i Solrød Kommune, som derfra har ansvaret for at planen kommer i høring og bliver endeligt vedtaget.

    – Som formand for opgaveudvalget er jeg godt tilfreds med planen, og jeg forventer, at planen vil blive brugt konstruktivt og proaktivt af byrådet i årene fremover, og at borgerne i Havdrup kommer til at opleve værdien af den, udtaler formand for opgaveudvalget, Bo C. Christiansen.

    – Alle indspark om projekter og ønsker til Havdrup fremgår af planens bilag, men da der ikke er en økonomisk ramme, der følger med planen, er det et katalog som kan benyttes i tiden fremover, når der skal forhandles budget i Solrød Kommune.

    Budget 2024 og fjernvarmeudrulning i Havdrup

    I Byrådet er der lige nu flere store beslutninger på vej, der på den ene eller anden måde, vil have direkte eller indirekte indflydelse på kommunen, og specifik Havdrups udvikling.

    – Vi står over for et budget 2024, hvor der skal spares omkring 40 mio. kr. Det er langt fra en sjov opgave, for det kan ikke undgås at det kommer til at kunne mærkes på serviceniveauet. Og selv om vi ikke er i mål med budgettet endnu, så har HavdrupListens tilgang været, at besparelserne så vidt muligt skal findes, hvor det ikke påvirker den borgernære velfærd, udtaler byrådsmedlem for HavdrupListen, Christian Vang.

    Siden efteråret 2022 har fjernvarmeudrulningen i Havdrup fyldt meget – både i Byrådet og forståeligt på sociale medier.

    Hvis Havdrups borgere skal kunne tilbydes fjernvarme, så er der behov for mere fjernvarmeproduktion omkring Havdrup.

    – Det har været en rodet proces, en proces, som jeg ville ønske, var startet anderledes og mere transparent på et meget tidligere tidspunkt, siger Christian Vang og fortsætter:

    – Vi står over for en skelsættende beslutning i Byrådet omkring etableringen af fjernvarmeproduktion i Havdrup, og derfor er det ekstremt vigtigt at vi kommer til at træffe beslutningen på et oplyst grundlag, hvor der er transparens og ikke mindst tillid til, at alt er undersøgt og lagt frem – også de alternativer, der er blevet fravalgt i processen.

    Arbejdet i HavdrupListen

    HavdrupListen er Danmarks ældste lokalliste, der har eksisteret siden 1954. Lokallisten har været repræsenteret i Solrød Kommunes byråd, som talerør for Havdrup og kommunens bagland siden kommunalreformen i 1970, hvor Solrød Kommune blev dannet.

    – Vi er ikke politisk i traditionel forstand. Vi er en lille lokalliste, der består af almindelige borgere uden politisk baggrund, men er drevet af at Havdrup i fremtiden er en by for alle livets faser, udtaler Bo C. Christiansen, der er ny formand for HavdrupListen.

    Lokallisten består af en lille gruppe af lokale ildsjæle, der har sin daglige gang i byens daginstitutioner, folkeskole, i idrætsmiljøet og i erhvervslivet, som vil repræsentere HavdrupListen til Havdrup Høstfest.

    – Vi vil opfordre Havdrups borgere til at komme til Havdrup Høstfest – ikke kun for det gode arrangements skyld, men også for at få en snak om byens udvikling, om arbejdet i HavdrupListen og den indflydelse vi har på udviklingen i Havdrup og i Solrød Kommune, opfordrer Bo C. Christiansen.

    Kilde: Christian Vang

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Gå-Holdet Solrød besøgte Sansehaven på Christianshave

    Solrød Strandrenselaug har købt ny og bedre strandrensemaskine

    ”Babymassage og ro på nervesystemet”

    Læserbrev: Hvorfor køber Solrød Kommune kinesiske biler?

    Øget fokus på forsyningssikkerhed hos Solrød Vandværk

    Debatindlæg: Borgerinddragelse – men hvad betyder det egentlig?

    Kunstgræsbaner ved Solrød Idrætscenter får nyt græstæppe

    Sorggruppe kan hjælpe folk videre

    Demens rammer også midt i livet: Heidi og Dan efterlyser netværk til yngre demensramte

    Dyk ned i urternes magiske univers

    Maj nyt fra Solrød sogn

    Kronik af Emil Blücher

    Klumme af Brian Mørch

    Maj nyt fra Havdrup kirke

    Kor for børn og unge

    Borgerne spørger – borgmesteren svarer

    Boligmarkedet boomer: Mæglere fra Havdrup åbner i Viby

    Helhedsplan skal sikre Uglegårdsskolen for kommende generationer

    VELKOMMEN TIL SOLRØD BYFEST 28. maj – 30. maj

    Kom maj du søde milde

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    18. maj 2026

    Gå-Holdet Solrød besøgte Sansehaven på Christianshave

    13. maj 2026

    Solrød Strandrenselaug har købt ny og bedre strandrensemaskine

    13. maj 2026

    ”Babymassage og ro på nervesystemet”

    13. maj 2026

    Læserbrev: Hvorfor køber Solrød Kommune kinesiske biler?

    11. maj 2026

    Øget fokus på forsyningssikkerhed hos Solrød Vandværk

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.