Den 22. september går Anne From Christensen fra Havdrup på gaden for at støtte Alzheimerforeningens landsindsamling. Forskerne har endnu ikke fundet en kur og desværre får flere demens. Så der er brug for flere penge til forskning og til at hjælpe både patienter og pårørende.
Kan du genkende irritationen over, ikke at kunne finde dine nøgler? Eller pludselig at glemme hvad det var, du skulle huske at sige? Det er desværre en del af hverdagen for de næsten 100.000 mennesker, der lever med demens i Danmark.
Anne From Christensen fra Havdrup har demens tæt inde på livet som pårørende.
– Min far er ramt af Alzheimers. Det fik vi at vide sidste år i april. Jeg samler ind for at få flere penge til forskning, så der forhåbentlig kommer en kur. Det er også vigtigt, at der kommer mere fokus på sygdommen, så folk tør tale højt om sygdommen. Demens skal ikke være et tabu, siger Anne From Christensen fra Havdrup.
Desværre er der fortsat stor uvidenhed om demens, og området oplever nedskæringer i kommunerne. Begge dele er uheldigt, da der samtidig er en kraftig vækst i antallet af mennesker med demens. I 2024 er der ca. 96.000 mennesker med demens. I 2035 forventes antallet at være steget til ca. 134.000. Derfor er der akut behov for støtte til de ramte familier og midler til forskning.
– Når demens rammer, er det en omvæltning for alle i familien, og der er desværre ikke en kur mod demens endnu. Derfor samler vi ind til at støtte og hjælpe de ramte familier og for at hjælpe forskerne med at finde en kur, siger Mette Raun Fjordside, der er direktør i Alzheimerforeningen.
Kontakt indsamleren
Hvis I ønsker at tage et foto eller vil følge indsamleren på dagen, kan indsamleren kontaktes:
- Kontakt Anne From Christensen: babyalf@live.dk
- Sådan støtter du Alzheimerforeningen
- Bliv indsamler den 22. september
- Opret en digital indsamling
- Støt via MobilePay 888088
Kilde: Alzheimerforeningen