Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    Et ny kapitel begynder

    0
    By Lotte Bøgevig on 3. maj 2024 NYHEDER

    Iværksætteriet ChristinaMie &C – CIRCULAR STUDIO er solgt til Catja Creations ApS: Et ny kapitel begynder

    Det er med glæde, at vi annoncerer salget af brand og iværksætteri ChristinaMie &C – CIRCULAR STUDIO til Catja fra Catja Creations ApS. Brandet skifter i forbindelse med ejerskifte navn til Catja &C – CIRCULAR STUDIO

    “Jeg har siden 2021 arbejdet på at forme hvad der i dag er et kreativt, personligt og cirkulært univers, fyldt med plads til smukt interiør og kreative personlige udfoldelser. Det har været en fantastisk rejse, med masser af spændende mennesker og muligheder.” siger Christina Mie Christensen, grundlægger af ChristinaMie &C – CIRCULAR STUDIO. “Jeg elsker &C, det kreative univers og det vi sammen gør for personlig succes hos børn og voksne. Alt sammen bundet ind i en cirkulation hvor miljømæssig bæredygtighed er grundstenen.”

    Salget markerer en ny æra for det kreative brand, der har været med til at definere personligt design og kreativitet, gennem håndstøbt interiør, workshops og DIY kreative kits. Christina mødte Catja i starten af året og Catjas kreative evner, vision og helt igennem fantastiske måde at kunne løfte &C brandet på slog benene væk under Christina.

    “Jeg er ydmyg og stolt over at få muligheden for at overtage &C og udfolde de enorme potentialer som universet rummer,” siger Catja, ny ejer af Catja &C – CIRCULAR STUDIO. “DNA’en som Christina har skabt og de grundsten indenfor cirkulation og kreativitet, blandet med personligt design og nærvær, er et fantastisk udgangspunkt at bygge ovenpå.”

    &C – CIRCULAR STUDIO

    I 2022 satte &C standarden på det danske marked ved at introducere deres unikke DIY-kreakits til støbning af interiør. Disse kits blev hurtigt populære blandt hjemmehobbyister såvel som deltagerne på workshops og messer, der blev inspireret af materialets alsidighed og kreative potentiale.

    I det kreative univers, som &C repræsenterer, har cirkulation, genanvendelse og nærvær været centrale elementer. Ved at anvende selvudviklede teknikker har fokus været på at opcykle andre materialer i den kreative proces, hvilket har givet kunderne et indblik i materialets mangfoldighed samt fordelene ved at kunne genanvende interiørets materialer igen og igen.

    Med en kerneværdi baseret på cirkulation og genanvendelse har &C skabt betydelig merværdi for miljøet, lokalsamfundet og kunderne gennem en række initiativer, der støtter op omkring cirkulation.

    Et eksempel er &C’s indsamling af affaldsmaterialer fra andre virksomheder såsom bobleplast og forsendelsesemballage, samt lokalsamfundets kaffegrums, kasser og tørretumblervand. Derudover har de anvendt RE-ZIP kasser til deres egne DIY-kits, samt et pantesystem på silikoneforme og færdigstøbt interiør. Dette betyder, at kunderne ikke blot køber et produkt, men også bidrager til en mere cirkulær købskultur, ved at returnere materialerne til genanvendelse.

    &C har dedikeret sig til at øge kundernes bevidsthed om de mange muligheder inden for genanvendelse af materialer, hvilket har cementeret deres position som førende inden for DIY-støbning med fokus på genanvendelse og cirkulation. De er særligt kendt for deres ‘kaffegrums’ kollektioner og deres samarbejde med Copenhagen Cartel, hvor de genanvendte fiskenet fra installationerne til nyt interiør.

    Under det nye ejerskab vil forretningen fortsætte uændret, herunder drift af det kreative univers, samarbejde med vores skønne forhandlere, de gode partnerskaber, www.and-c.dk, sociale medier, salg af kits og produkter, samt afholdelse af workshops og messer.

    Denne overgang vil ikke påvirke vores engagement i at levere kvalitetsprodukter og yde høj services til vores kunder og partnere.

    &C – CIRCULAR STUDIO forhandles hos Selfmade, Selvtid.dk mf.

    Kilde: Christina Mie Christensen

     

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Har du en idé, der kan gøre Solrød smukkere?

    Musklerne husker det, hjernen glemte: Klaus kæmper sig tilbage på karatemåtten i Solrød

    Solrød Kommune søger nye lægdommere

    Ny pulje: Har du en idé, der kan samle seniorer?

    SF: “Vi vil hellere hæve skatten end skære i velfærden”

    Plejecenter Christians Have får igen ros af tilsyn

    Postkort fra Vinden – kom med på en musikalsk tidsrejse gennem Europa.

    Fra marker til Tykmose Fælled: Nu er planen godkendt

    Rekord i Solrød-Greve: Røde Kors samlede 140.000 kroner ind

    Solrødske forældre giver kommunens dagtilbud topkarakterer

    17-årig fra Solrød Strand imponerede i sit første racerløb

    Efterårsferie på Solrød Bibliotek og Kulturhus

    Lasse fra Havdrup gør det igen: Vinder skolemesterskabet for andet år i træk

    Tag del i sorgens uge

    Mørkekoncert med Kvinderne!

    Nyt fra Jersie Kirke

    Fire måneder mere i børnehaven – hvorfor egentlig?

    Prioritetslån eller realkreditlån? Med fleksibilitet følger en risiko

    Efter to år fordobler Rikke sin salon i Solrød Center

    Solrød hylder de frivillige – årets prismodtagere er kåret

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    8. oktober 2026

    Har du en idé, der kan gøre Solrød smukkere?

    8. oktober 2026

    Musklerne husker det, hjernen glemte: Klaus kæmper sig tilbage på karatemåtten i Solrød

    8. oktober 2026

    Solrød Kommune søger nye lægdommere

    8. oktober 2026

    Ny pulje: Har du en idé, der kan samle seniorer?

    7. oktober 2026

    SF: “Vi vil hellere hæve skatten end skære i velfærden”

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
      rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Seneste nyt
    8. oktober 2026

    Har du en idé, der kan gøre Solrød smukkere?

    8. oktober 2026

    Musklerne husker det, hjernen glemte: Klaus kæmper sig tilbage på karatemåtten i Solrød

    8. oktober 2026

    Solrød Kommune søger nye lægdommere

    8. oktober 2026

    Ny pulje: Har du en idé, der kan samle seniorer?

    7. oktober 2026

    SF: “Vi vil hellere hæve skatten end skære i velfærden”

    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    LÆS AVISEN
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.