Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    Debatindlæg: En ny formueskat vil koste arbejdspladser

    0
    By Lotte Bøgevig on 17. marts 2026 DEBATINDLÆG, LÆSERBREVE, NYHEDER

    En ny formueskat vil koste arbejdspladser

    Af Thorbern Alexander Klingert, Venstres Kandidat til Folketinget fra Greve-Solrød Kredsen (Sjællands Storkreds)

    Snakken om en formueskat sender et forkert signal. I en tid med international konkurrence om kapital og arbejdspladser bør vi styrke – ikke svække – incitamentet til at investere i Danmark. For en formueskat går ud over væksten. Og uden vækst er der ingen velfærd at fordele.

    Erfaringerne taler deres tydelige sprog. De Økonomiske Vismænd gennemgik i 2019 de internationale erfaringer med formueskat og pegede på, at skatten har en negativ effekt på den økonomiske vækst. Når formuer beskattes år efter år, svækkes incitamentet til at investere i virksomheder, udvikle nye produkter og skabe nye arbejdspladser.

    Det rammer ikke kun dem med store formuer. Det rammer medarbejderen på gulvet, når investeringer udebliver, produktiviteten falder, og lønudviklingen bremses. Dansk Industri advarer samtidig om, at en formueskat kan ramme familieejede virksomheder, som kan blive tvunget til at trække penge ud af produktionen for at betale skatten.

    Konsekvenserne vil også kunne mærkes helt lokalt.

    En formueskat vil underminere de økonomiske incitamenter i vores kommuner. Når en kommunes skattekapacitet kunstigt pustes op af borgernes formuer, tvinges kommunen til at aflevere en endnu større del af sit provenu til udligning. Resultatet er klart: Kommunen står tilbage med de administrative byrder og risikoen for, at borgere og investeringer flytter mens de økonomiske gevinster fordufter til andre dele af landet.

    For Solrød og Greve kan det få helt konkrete konsekvenser. Færre investeringer, lavere lokal vækst og risiko for mistede arbejdspladser. Samtidig øges presset på den kommunale økonomi gennem udligningssystemet.

    Det er en uholdbar omfordelingsmekanisme. For hvis de mest produktive borgere og virksomheder vælger at flytte deres aktiviteter ud af landet, mister vi ikke blot skatteindtægter – vi mister innovation og lokale arbejdspladser.

    Danmark har allerede et af de højeste skattetryk i OECD. Spørgsmålet er ikke, om vi kan opfinde endnu en skat. Spørgsmålet er, om vi vil fastholde Danmark som et attraktivt sted at investere, arbejde og skabe vækst.

    Et stærkt fundament for fremtiden handler om at styrke fundamentet under vores velstand. Ikke svække det.

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Jersie Sognehus fylder 25 år

    Tag med tilbage til 90’erne

    Kan du huske for 25 år siden?

    Babyrytmik i Solrød Bibliotek og Kulturhus

    Bumleby Festival fortsætter succesen – nu venter årets sidste festival i Solrød

    Nye hjerner og maskiner i Havdrup: Lokale unge trækkes ud af værelserne med brætspil og cirkustricks

    Tag discotøjet på til familiegudstjenesten

    Klumme af Brian Mørch

    Skolebørnene var med til at indvie Munkekærskolens nye tilbygning

    Kronik af Emil Blücher

    Havets Folkemøde: Bølger af begejstring og en sejr for en levende Køge Bugt

    Klein & Adamsen rykker tættere på kunderne med ny butik i Viby

    Væggelus kan være en ubehagelig feriesouvenir

    Solrød Cykelcenter har holdt hjulene i gang i 50 år

    Nyt fra Havdrup kirke

    Udstilling på Portalen – Lysets rejse

    Gå-Holdet i Solrød

    Solrød Bibliotek og Kulturhus går et efterår i møde fyldt med utrolig mange fantastiske arrangementer!

    Kom til Havets Folkemøde og oplev en folkefest i vandkanten

    Fra landbrugsjord til klimasikring og natur: Solrød-projekt vækker national interesse

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    25. august 2026

    Jersie Sognehus fylder 25 år

    25. august 2026

    Tag med tilbage til 90’erne

    24. august 2026

    Kan du huske for 25 år siden?

    24. august 2026

    Babyrytmik i Solrød Bibliotek og Kulturhus

    24. august 2026

    Bumleby Festival fortsætter succesen – nu venter årets sidste festival i Solrød

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.