Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    Charlotte Normann: Bolighandel kræver, at man gør sig umage

    0
    By Lotte Bøgevig on 27. januar 2026 NYHEDER

    Med mere end 40 års erfaring i ejendomsmæglerbranchen og et liv i Solrød har Charlotte Normann valgt at fortsætte sin karriere som filialchef hos Kjeldskov & Co på Strandvejen.

    Af Viborher

    Charlotte Normann er et velkendt navn i Solrød og omegn. Hun har arbejdet med boliger siden 1983, blev uddannet ejendomsmægler i 1986 og har gennem årtier fulgt udviklingen på Sydkysten tæt. Siden august sidste år har hun været filialchef hos Kjeldskov & Co på Solrød Strandvej 65.

    Efter mange år som franchisetager, hvor hun blandt andet stod bag flere home-butikker i området, valgte hun i 2019 at arbejde som selvstændig og uafhængig ejendomsmægler hjemmefra. Det gjorde hun frem til august sidste år, hvor hun – efter moden overvejelse – sagde ja til at blive en del af Kjeldskov & Co.

    – Jeg blev ringet op og spurgt, om jeg havde lyst til et kaffemøde. Der er mangel på uddannede mæglere med erfaring, og jeg kunne hurtigt mærke, at det, de stod for, flugtede med mine egne værdier, fortæller Charlotte.

    Tilgængelighed

    Kjeldskov & Co har fire filialer – i Solrød, Vallensbæk, Greve og Køge – og er en del af ejendomsmæglerkæden Ivan Eltoft, som i alt består af 25 filialer. Kæden er uafhængig af banker, men arbejder blandt andet med et fælles køberkartotek, så boligsøgende kan matches på tværs af områder.

    – For mig handler bolighandel grundlæggende om at gøre sig umage. Om ordentlighed og om at være tilgængelig. Man svarer, når folk ringer, og man følger op – også når kunderne er taget hjem fra en fremvisning og lige skal have ro i maven, siger hun.

    Som filialchef har Charlotte ansvar for omsætningen i forretningen, men hun er fortsat tæt på både sælgere og købere.

    – Jeg vurderer og sælger boliger, men laver også køberrådgivning. Her tager jeg gerne ud med køberne og ser ejendommene, stiller de kritiske spørgsmål og hjælper med alt det juridiske og økonomiske. Jeg har set mange tusinde boliger gennem årene, og jeg ser det som min opgave at hjælpe både køberne og sælgerne fra første fremvisning, til handlen er på plads.

    Solrød – et sted man bliver

    Charlotte har boet i Solrød siden 1986 og før det i Karlslunde. Hun beskriver området som et sted med trygge rammer, dejlig strand, grønne områder og et stærkt lokalt fællesskab.

    – Man møder altid nogen, man kender. Det er noget andet end at flytte ind i en anonym opgang i København. Når jeg går tur med hunden, hilser man på hinanden – og det betyder meget for mig. Min søn taler også om at flytte tilbage, når han stifter familie, fortæller hun.

    At gå fra at være selvstændig til igen at være ansat har givet fornyet energi – også selvom hverdagen ser lidt anderledes ud end tidligere, hvor arbejdet foregik hjemmefra og kunne starte mere afslappet.

    – Når man har været selvstændig i mange år, skal man kunne trives i et fællesskab. Her er vi 15 kolleger på tværs af de fire filialer, der ses flere gange om ugen, og derudover ses vi også på tværs af alle 25 filialer flere gange om året. Det giver noget positivt – både fagligt og menneskeligt, da vi er gode til at hjælpe hinanden.

    Mange købere

    Boligmarkedet i Solrød er fortsat præget af stor efterspørgsel, vurderer filialchefen.

    – Der er mange købere, men for få boliger til salg. Mange vil gerne videre, men tør ikke sætte deres nuværende bolig til salg, før de har fundet noget nyt. Her arbejder vi blandt andet med, at du kan sætte din bolig til salg betinget af, at du kan finde en ny bolig. Hvis du ikke finder den nye bolig inden for nogle måneder, kan du beholde din egen bolig. På den måde får vi flere, der sætter til salg, og dermed kan vi bedre matche kunderne til den rigtige bolig. I de fleste tilfælde lykkes det, forklarer Charlotte Normann.

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Medaljer til Budokan Karate Solrød ved VM

    PostNord Danmark Rundt kører gennem kommunen på søndag

    Tag med til Indien – uden at forlade Jersie

    Vi siger hjertelig tak for 13 år!

    Nogle timer i stilhed: Prøv stille-retræte i Jersie Kirke

    Før han flyttede til Solrød, spillede Henning Sørensen side om side med de største danske musikere

    Klumme af Brian Mørch

    Kronik af Emil Blücher

    Ieva skal fortælle historierne fra kirkens fællesskaber

    Brandvæsenet åbner portene for hele familien

    Flere legepladser skal give mere liv i hverdagen

    Carsten Schmidt markerer 50 år hos Solrød El-forretning

    Professionel julefrokost med Solrød Strand Badminton

    Lokale FDFere viste fællesskabet frem for Emil Blücher

    Den nye Ældrelov er et fokusområde for Solrød Ældreråd.

    Vis os planen – ellers føles arbejdet som stilstand

    Solrød-talent udtaget til Youth Olympic Games 2026

    Nu kan du nominere årets ildsjæle til Frivilligfesten 2026

    Første spadestik til nyt klubhus ved Solrød FC

    Gratis yoga og åndedræt på stranden ved Strandes Hus

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    29. juli 2026

    Medaljer til Budokan Karate Solrød ved VM

    29. juli 2026

    PostNord Danmark Rundt kører gennem kommunen på søndag

    26. juli 2026

    Tag med til Indien – uden at forlade Jersie

    26. juli 2026

    Vi siger hjertelig tak for 13 år!

    26. juli 2026

    Nogle timer i stilhed: Prøv stille-retræte i Jersie Kirke

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
      rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.