Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød
    Lars Michelsen er hver dag ude og besøge kunder, det nyder han meget, selv om han har rundet de 75 år, så har han ikke nogen planer om at gå på pension. Foto: Viborher.dk

    75-årige Lars Michelsen: – Jeg har ikke lyst til at gå på pension

    0
    By Lotte Bøgevig on 22. april 2024 NYHEDER

    I september 1979 begyndte Lars Michelsens rejse med Miga Gardiner i en garage i Bjæverskov, kort efter rykkede forretningen til Nordgården, Nørre Boulevard 152, Køge, hvor gardinforretningen har haft base lige siden. Virksomheden har været på forkant, og Lars Michelsen har sat en ære i at levere elegante og funktionelle løsninger til kunderne.

    – Når man ser på dåbsattesten, så vil mange nok mene, jeg skulle gå på pension. Jeg har da også for sjov sagt, at jeg ville gå på pension, siden jeg blev 50, men sandheden er, at det har jeg ikke lyst til. Jeg elsker mine opgaver i forretningen og den daglige kontakt med kunderne, og det er vel i grunden dejligt nok, kommer det fra gardinmageren, som fik en forrygende start med Miga Gardiner tilbage i 1979.

    Lars Michelsen har altid haft flair for det opsøgende arbejde og fik fra start en solid kundebase i store kunder som SAS, Danbyg, Axel Juhl Jørgensen og Boye Nielsen.

    – Et år efter jeg åbnede Miga Gardiner, købte jeg Cordt Gardiner i Taastrup og tre måneder efter overtog jeg SEGA Gardiners butik i Køge, som så kom til at hedde Miga Gardiner. Vi var jo heldige, vi havde de store kunder fra start, men man ved godt, at hos sådan nogle store kunder, kan man risikere at ryge ud, derfor var jeg glad for, at jeg opkøbte Cordt Gardiner og SEGA Gardiners butik, så vi fik en masse private kunder, forklarer Lars Michelsen og fortsætter:

    – Det er også lidt mere spændende. Når man kommer ud til private, så kan man i højere grad være med til at indrette på flere forskellige måder i en god dialog med kunderne.

    – Vi har fortsat et godt miks af private og erhvervskunder og har de seneste 15 år også været så heldige at få mulighed for at levere i det små til Kongehuset, det er også altid en ære, men vi er også glade for at levere til det danske folk, uden dem var vi her ikke, kommer det tørt fra Lars Michelsen

    Udvidede og solgte

    Miga Gardiner har ligget i Nordgården i Køge hele tiden, men i 1991 valgte Lars Michelsen at sælge butikken i Taastrup, da han fik mulighed for at få mere plads i Nordgården, da damefrisøren flyttede op i bymidten og slagteren lukkede.

    – Vi har altid gerne ville have plads til at vise gardinløsninger i vores udstillingsvinduer, så det har været godt med de rummelige lokaler og store udstillingsvinduer. Vi er også så heldige, at vi i mange år har haft en erhvervsejendom i Solrød, som vi bruger til lager til blandt andet de store markiser. Vi har selv boet privat i Solrød i mere end 35 år. For kort tid siden har vi dog købt en ejendom i Karise, hvor vi nu bor, forklarer Lars Michelsen, som er meget glad for placeringen, hvor butikken i Køge og lagerkapaciteten i Solrød ligger centralt.

    Miga Gardiner leverer og monterer nemlig gardiner på det meste af Sjælland og har også i gennem tiden haft en del opgaver i udlandet.

    – Vores arbejdsområde er særligt Køge Bugt-området, København og op til Hørsholm, men vi har også monteret gardiner på skoler på Grønland og haft en del opgaver i udlandet. Det er blandt andet i Hamborg, Nice og Frankfurt, fortæller Lars Michelsen.

    Familien er med

    På nuværende tidspunkt er der seks ansatte i den mangeårige gardinforretning og foruden Lars Michelsen, så er hans hustru, Birthe, som har været med siden forretningen kun var et år gammel, også ansat på kontoret.

    – Vi har vores søn med i firmaet. Han har sammen med min nevø været med som montør de seneste 20 år. Vi er også glade for, at de øvrige medarbejdere, vi har, også har mange års erfaring indenfor gardinbranchen. Det gør bare en forskel, når kunderne skal rådgives, forklarer Lars Michelsen.

    Let og elegant

    Miga Gardiner leverer indenfor en bred pallette af gardiner, solafskærmning og markiser, og er med i Botex sammenslutningen.

    – Vi har heldigvis mange forskellige opgaver at tage fat på. Nu har der været meget med solafskærmning i de store lejligheder i f.eks. Sydhavnen og Nordhavnen med mange hvide vægge, der er man begyndt at lave mange hotelløsninger. At hænge gardiner i hver sin side, så har man gardiner, der dækker hele væggen, det betyder, at der i dag bliver brugt meget stof. Folk er selv meget interesserede i elegante løsninger især i stuerne, forklarer Lars Michelsen, som fortæller, at der igen er kommet lidt mere farve på gardinerne end for år tilbage.

    – Folk tør vove lidt mere, og vi sælger mange næsten gennemsigtige og meget lette stoffer. Det er en fin udvikling, kommer det fra gardinmageren, som fortæller, at med så mange år i branchen, så er han heller ikke bange for at komme med anbefalinger til kunderne.

    – Det er jo ikke bare at sælge nogle gardiner, man skal lige se på indretning og komme med nogle forslag til, hvordan det kan gøres. Det er dejligt, at man kommer ud nogle steder og får lov til at inspirere. Jeg er ude hver dag på opgaver hos kunder. Jeg kunne ikke forestille mig andet, slår Lars Michelsen fast.

    Af Helle Midskov, Viborher.dk

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Medaljer til Budokan Karate Solrød ved VM

    PostNord Danmark Rundt kører gennem kommunen på søndag

    Tag med til Indien – uden at forlade Jersie

    Vi siger hjertelig tak for 13 år!

    Nogle timer i stilhed: Prøv stille-retræte i Jersie Kirke

    Før han flyttede til Solrød, spillede Henning Sørensen side om side med de største danske musikere

    Klumme af Brian Mørch

    Kronik af Emil Blücher

    Ieva skal fortælle historierne fra kirkens fællesskaber

    Brandvæsenet åbner portene for hele familien

    Flere legepladser skal give mere liv i hverdagen

    Carsten Schmidt markerer 50 år hos Solrød El-forretning

    Professionel julefrokost med Solrød Strand Badminton

    Lokale FDFere viste fællesskabet frem for Emil Blücher

    Den nye Ældrelov er et fokusområde for Solrød Ældreråd.

    Vis os planen – ellers føles arbejdet som stilstand

    Solrød-talent udtaget til Youth Olympic Games 2026

    Nu kan du nominere årets ildsjæle til Frivilligfesten 2026

    Første spadestik til nyt klubhus ved Solrød FC

    Gratis yoga og åndedræt på stranden ved Strandes Hus

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    29. juli 2026

    Medaljer til Budokan Karate Solrød ved VM

    29. juli 2026

    PostNord Danmark Rundt kører gennem kommunen på søndag

    26. juli 2026

    Tag med til Indien – uden at forlade Jersie

    26. juli 2026

    Vi siger hjertelig tak for 13 år!

    26. juli 2026

    Nogle timer i stilhed: Prøv stille-retræte i Jersie Kirke

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
      rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.