VIBORHER – Solrød
    Facebook Twitter Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • Solrød Center
    VIBORHER – Solrød

    Trods corona-passagernedgang: Samme gode bus-muligheder til næste år

    0
    By Lotte Bøgevig on 14. september 2021 NYHEDER

    Det faldende antal buspassagerer i 2020 kommer ikke til at påvirke busbestillingen for 2022, som samtidig bliver grønnere, da to af busruterne udbydes med krav om elbus.

    Om der er to, ti eller tredive passagerer med en bus, fortæller normalt noget om, hvor nødvendig og populær en busrute er. Men efter en lang periode, hvor virkningerne af coronavirus har påvirket Danmark – også i forhold til antallet af passagerer i busserne – kan den metode ikke bruges til at afgøre nødvendigheden af de lokale busser.

    Selvom antallet af buspassagerer i Solrød Kommune i gennemsnit er faldet med 55 procent fra 1. kvartal i 2020 til 1. kvartal i 2021, har byrådet derfor på byrådsmødet den 13. september 2021 besluttet, at de mange pendlere i Solrød Kommune skal have lige så gode muligheder for at tage med bussen, som de plejer. Beslutningen tager udgangspunkt i en tro på, at at staten kompenserer Movia for indtægtstab i forbindelse med konsekvenserne af COVID-19 som fx færre buspassagerer.

    Busdriften fortsætter derfor som hidtil, og samtidig bliver busdriften også grønnere. Når rute 121 og 246 skal udbydes, skal det nemlig ske med krav om elbus. Samtidig bliver Flextur og Plustur også bestilt med samme omfang som i 2021.

    “Vi har gode muligheder for kollektiv transport i Solrød Kommune, hvor buslinjerne forbinder kommunens knudepunkter samtidig med, at vi har tre togstationer – plus en station i Trylleskoven på ønskelisten til staten. Samtidig er der også muligheden for at bestille flexture, som er et supplement til den almindelige kollektive trafik, og det er et rigtig godt tilbud fx sent om aftenen, hvis bussen ikke kører,” siger borgmester og formand for Økonomi-, teknik- og miljøudvalget Niels Hörup og fortsætter:

    “At gøre den kollektive trafik mere grøn med fx elbusser er der ingen tvivl om er fremtiden. Den grønne omstilling er i gang, og vi er – og skal være – med.”

    Forud for byrådets beslutning har busdriften været sendt i høring, og i den forbindelse har Ældrerådet ønsket, at buslinje 115 kører oftere på bestemte tidspunkter i dagtimerne, og at bus 246 udvides med en senere afgang i hverdage og kørsel i weekender og på hverdage.

    “Byrådet vil tage Ældrerådets ønsker med i betragtning ved næste busbestilling, men vi skal dels være sikre på, at grundlaget for en eventuel udvidelse af de to ruter er i orden, så vi undgår at kaste penge efter tomme busser, og dels skal en eventuel udvidelse ske i samarbejde med de kommuner, som busruterne dækker. Derfor skal administrationen undersøge Ældrerådets bemærkninger,” siger Niels Hörup.

    I alt er der i budgettet for 2022 afsat ca. 6,6 mio. kr. til driften af den kollektive trafik i Solrød Kommune i 2022.

    Kilde: Solrød Kommune

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Vold på værtshus i Solrød Center

    Greve Museum scorer toppoint hos Slots- og Kulturstyrelsen

    Historisk gåtur på Mosede Forts volde

    Fra alle os til alle jer: GOD SOMMER

    God og stor nyhed: Vi får padeltennis til Solrød

    Sommer for børn i Solrød Bibliotek og Kulturhus

    Sogneudflugt til Bosjökloster i Skåne

    Flotte nye stolaer i Havdrup. Se dem til sommerens gudstjenester

    Kronik: Offentlig smalkost kommer til at ramme Solrød Kommune

    Endnu flere penge i integrationspuljen: Nye muligheder for støtte til ukrainske flygtninge

    Nu vil Solrød FC med i kampen om oprykning til 1. division

    10 års jubilæum i Tatakau Karate

    Sognecaféen ændrer mødedag fra august

    STUDENTER SPRINGER UD FRA SOLRØD GYMNASIUM

    Nikolaj Weyser Mortensen bliver ny kommunaldirektør i Solrød Kommune

    Ingemann til friluftsgudstjeneste i Havdrup

    Syng og leg med dit barn i Solrød Strandkirke

    Opgaveudvalget om helhedsplan for Havdrup er vedtaget

    Flere muligheder til borgerne i Solrød Kommune

    Nu er den her: Visionen for Solrød Landsby er klar

    ANNONCE
    ANNONCE
    FACEBOOK
    Netavisen Solrød
    ANNONCER
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    5. juli 2022

    Vold på værtshus i Solrød Center

    5. juli 2022

    Greve Museum scorer toppoint hos Slots- og Kulturstyrelsen

    5. juli 2022

    Historisk gåtur på Mosede Forts volde

    5. juli 2022

    Fra alle os til alle jer: GOD SOMMER

    1. juli 2022

    God og stor nyhed: Vi får padeltennis til Solrød

    1. februar 2014

    Solrød Kommune søger forpagter til kioskerne

    2. februar 2014

    Varmens dag

    10. februar 2014

    Netto udvider butikken i Solrød Center

    12. februar 2014

    Lone Hertz holder foredrag om livskvalitet

    19. februar 2014

    Ny ŠKODA Yeti

    ANNONCE
    TILMELD NYHEDSBREVET OG VIND!

    ANNONCER
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2022 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.