Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • POLITIK
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    VIBORHER – Solrød

    Tjen penge på skrabelodssalg – mens du støtter børn med diabetes

    0
    By Lotte Bøgevig on 23. september 2020 NYHEDER

    Skoleklasser, sportsklubber og foreninger kan nu tjene penge til fælleskassen ved at sælge skrabelodder til Diabetesforeningens store Jubilæumslotteri, samtidig med at man støtter diabetessagen.

    Nu fejrer Diabetesforeningen sit 80-årsjubilæum med det store Jubilæumslotteri. Skrabelodssalget er en nem måde at tjene penge til sine egne formål, samtidig med at man støtter en god sag.

    Man tjener 14 kr. pr. solgt lod, salget foregår f.eks. via MobilePay, og der er altid gratis returret på usolgte lodder.

    Kom nemt og hurtigt i gang: Tilmeldingen er åben på www.diabetes.dk/lotteri og tlf. 63 12 90 17.

    På www.diabetes.dk/lotteri finder du også vores guide til sikkert salg af skrabelodder.

    Blandt dem, der solgte skrabelodder i Diabetesforeningens Forårslotteri, var Havdrup fodbold U12 piger, der solgte 500 lodder og indsamlede 15000 kr. – heraf 7000 kr. til dem selv.

    Ekstra behov for støtte: Skrabelodssalget gavner både lokalsamfundet og diabetessagen

    I 2019 tjente børn og unge fra mere end 3.000 af landets klubber, skoler og foreninger mere end 4,5 mio. kr. til egne formål ved at sælge Diabetesforeningens skrabelodder, samtidig med at de havde det sjovt sammen og støttede diabetessagen. Skrabelodssalget er med til at skabe både øget værdi og gode oplevelser i lokalsamfundet, og det er der ekstra behov for netop nu:

    – Landets klubber og foreninger har mistet vigtige indtægter på grund af coronakrisens nedlukning af samfundet. Samtidig er børn og unge landet over gået glip af socialt samvær, træning og andre aktiviteter, siger Sebastian Erbo Hoffmann, Diabetesforeningens marketingchef.

    Derfor er han stolt af at præsentere det store Jubilæumslotteri med ekstra mange gevinster på spil og otteårige Villads på forsiden af lodderne:

    – Med stor salgsprovision og mange gevinster gør vi det attraktivt for både sælgere og købere at deltage i vores skrabelotteri og samtidig støtte børn med diabetes. Villads, som er på forsiden af lodderne, har type 1-diabetes, og det er børn som ham, man hjælper ved at sælge og købe lodder. For overskuddet fra lotteriet er med til at støtte familier, som har et barn med diabetes, med rådgivning, netværk og kurser, ligesom vi også støtter forskning, oplysning og forebyggelse af diabetes.

    Vind en bil eller en drømmerejse

    I Jubilæumslotteriet er der mere end 9.600 gevinster på højkant til en samlet værdi af 1,4 mio. kr. Heriblandt en Renault Clio V 1.0 Tce 100 Zen inklusiv komfortpakke og levering til en værdi af 164.900 kr. samt to rejsegavekort fra Apollo til en værdi af 50.000 kr.

    Du tilmelder dig på www.diabetes.dk/lotteri eller ved at kontakte Diabetesforeningen på tlf. 63 12 90 17 eller e-mail: skrabelotteri@diabetes.dk

    Salgsperioden er startet og løber helt frem til den 18. december 2020.

    Støt børn med diabetes

    Hver dag får ét barn i Danmark type 1-diabetes. Sygdommen rammer tilfældigt og kan hverken helbredes eller forebygges. Med type 1-diabetes mister kroppen evnen til at producere det livsnødvendige hormon insulin. Sygdommen vender op og ned på tilværelsen – ikke kun for det barn eller det unge menneske, der bliver ramt, men for hele familien.

    Læs mere på https://diabetes.dk/diabetes-1/fakta-om-diabetes-1.aspx

    Kilde: Diabetesforeningen

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Allan og Morten vil dele bluessjæl og stemning med publikum

    Solrød Kommune kan bryste sig af nogle af Danmarks sejeste idrætslærere!

    Solrød Center fylder 50 år – og hele 2026 bliver én stor fejring

    7. januar 2026 startede Gå-Holdet Solrød med “nytårskur”.

    Drabsefterforskning – Virkelighed eller Fiktion?

    Udstilling i Portalen

    Borgmesterens nytårshilsen

    Seniorbowling i Køge Bowlingcenter.

    Røde Kors: Julehjælp til over 225 børnefamilier i Solrød og Greve

    Havdrup Skovby får 150 boliger på Nældevej, Skræppevej og Løvetandsvej

    Fra vision til handling: Nu er visionsplanen for Solrød Center på plads

    Lokal kunstner Birgith S. Ibsen åbner årets første udstilling på Solrød Bibliotek og Kulturhus

    Boliger i stueetagen og maks. 30 km/t. Hovedgaden i Havdrup skal være attraktiv og styrke det lokale handels- og byliv

    Mød Peanut – vores firbenede ven i kampen mod rotter

    En varm julehilsen og et strålende tilbageblik fra Viborher.dk

    En hjertevarm afsked for Solrød Gymnasiums rektor Bjarne Thams

    Ingen skal sidde uønsket alene juleaften: Juleværter efterlyses på Julevenner

    December nyt fra Havdrup Kirke

    Mandagsnærvær og morgenmeditation er en succes

    W. Johansen Havdrup hædret som gazelle: “Den bedste reklame er tilfredse kunder”

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    19. januar 2026

    Allan og Morten vil dele bluessjæl og stemning med publikum

    16. januar 2026

    Solrød Kommune kan bryste sig af nogle af Danmarks sejeste idrætslærere!

    15. januar 2026

    Solrød Center fylder 50 år – og hele 2026 bliver én stor fejring

    9. januar 2026

    7. januar 2026 startede Gå-Holdet Solrød med “nytårskur”.

    9. januar 2026

    Drabsefterforskning – Virkelighed eller Fiktion?

    27. oktober 2025

    VoresSolrøds vision for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    Liberal Alliance åbner valgbutik i Solrød Center

    27. oktober 2025

    Venstres vision for Solrød Center

    27. oktober 2025

    LAs vision for Solrød Center

    annonce
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.