Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    Sommerhygge giver mange spritulykker

    0
    By Lotte Bøgevig on 7. juni 2016 NYHEDER

    Der sker alt for mange alvorlige spritulykker om sommeren. Derfor sætter politiet fra i morgen ind med spritkontroller i hele landet. Samtidig vil en landsdækkende kampagne fra Rådet for Sikker Trafik, TrygFonden og kommunerne minde flere om at lade bilen stå, når de har drukket

     (NB: ulykkestal per politikreds til sidst i pressemeddelelsen).

    Sol, sommer og hygge er ensbetydende med øl, drinks og rødvin. Desværre er der for mange, der glemmer at lade bilen stå, når de efter en hyggelig grillaften eller en tur til stranden har fået lidt for meget indenbords.

    Tal fra Vejdirektoratet viser, at der i løbet af sommermånederne sker alt for mange spritulykker med dræbte og alvorligt tilskadekomne personer i trafikken.

    Fordelingen på måneder (perioden 2010 – 2014)

    • Januar: 68
    • Februar: 71
    • Marts: 109
    • April: 97
    • Maj: 107
    • Juni: 130
    • Juli: 134
    • August: 127
    • September: 126
    • Oktober: 130
    • November: 106
    • December: 73.

    (Dræbte og alvorligt tilskadekomne i spritulykker med en spirituspåvirket fører af et motoriseret køretøj, 2010 – 2014, kilde: Vejdirektoratet).

    – Om sommeren er der mange uplanlagte sammenkomster, hvor man lige mødes til lidt mad og hygge, og så kommer der øl og vin på bordet. Netop fordi det er impulsivt, så har mange glemt at planlægge på forhånd, hvordan de kommer hjem senere på aftenen. En genstand bliver til flere, og når trætheden melder sig, og man vil hjem, så kan det være svært at vurdere, hvor meget man har fået at drikke, siger Michelle Laviolette, seniorprojektleder i Rådet for Sikker Trafik.

    Er du ædru nok til at køre?

    Derfor vil bilisterne fra mandag den 6. juni og måneden ud møde en landsdækkende kampagne i tv, radio, langs vejene og ved f.eks. større, offentlige sommerfester rundt om i landet. Det er Rådet for Sikker Trafik, TrygFonden og landets kommuner, der står bag. Politiet sætter ind med ekstra spritkontroller fra mandag den 6. juni og ugen ud samt i uge 27.

    Langs vejene vil store kampagneskilte med teksten ”Klar til et pust?” minde om, at man kan møde politiet på vejene, og at man ikke ikke skal sætte sig bag rattet, hvis man er i tvivl om sin promille.

    For at være til stede der hvor mange nyder alkohol og fester, vil en stor del af landets kommuner tage ud til festivaler, havne- og byfester og sætte 13.000 flyers med budskabet ”Klar til et pust?” på de parkerede biler. Det skal få folk til at tænke sig om en ekstra gang og vurdere, om de er ædru nok til at køre, før de sætter nøglen i bildøren.

    – Spritbilisterne udgør en stor risiko for os alle i trafikken. Hvert år ser vi desværre mange alvorlige ulykker, som kunne have været undgået, hvis folk havde ladet bilen stå, efter de havde drukket. Derfor gennemfører vi spritkontroller i alle landets politikredse, så trafikken bliver mere sikker for os alle. Og vi opfordrer til at man blander sig, hvis en person i selskabet finder bilnøglerne frem efter at have drukket, siger Erik Terp Jensen, centerchef for Rigspolitiets Nationale Færdselscenter.

    Sådan griber du ind

    Det kan måske føles svært at overtale en anden til at lade bilen stå. Især hvis du ikke er sikker på, hvor meget han eller hun egentlig har drukket.

    – Men man skal jo huske på, at hver gang man forhindrer en anden i at blive spritbilist, så gør man faktisk vedkommende en stor tjeneste. Vi har lavet syv gode råd, som gør det nemmere at stoppe en, der vil sætte sig bag rattet efter at have drukket, fortæller Dorte McGugan Pedersen, udviklingschef i TrygFonden.

    Sådan forhindrer du spritkørsel:

    • Fortæl ham/hende, at du har det skidt med, at han/hun kører
    • Forsøg at tale ham/hende fra at køre og tag evt. bilnøglerne
    • Allier dig med andre, så I er flere, der kan støtte hinanden
    • Ring efter en taxa og lån evt. ham/hende penge til taxaen
    • Tilbyd overnatning
    • Giv et lift, hvis du ikke selv har drukket
    • Hvis han/hun alligevel kører: Ring til politiet på 114

    (Kilde: Rådet for Sikker Trafik og TrygFonden).

    Antal mennesker dræbt eller alvorligt tilskadekommen i spritulykker 2010 – 2014: (2015-tallene er ikke offentliggjort endnu):

    • Fyn: 138.
    • Københavns Vestegn: 38.
    • København: 65.
    • Midt- og Vestjylland: 195.
    • Midt- og Vestsjælland: 127.
    • Nordjylland: 162.
    • Nordsjælland: 65.
    • Syd- og Sønderjylland: 148.
    • Sydsjælland og Lolland-Falster: 108.
    • Sydøstjylland: 116.
    • Østjylland: 104.
    • I alt: 1.278 personer.

    (Dræbte og alvorligt tilskadekomne i spritulykker med en spirituspåvirket fører af et motoriseret køretøj. Kilde: Vejdirektoratet).

     

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Familieejet bageri fra 1963 kåret som Årets Bedste Bagerkæde

    Læserbrev “Når friværdi bliver til skatteregning langs Køge Bugt”

    Mads Ramstedt valgt som folketingskandidat for Konservative i Greve og Solrød

    Mad og Musik i 2026

    Kræftens Bekæmpelse Solrød lokalforening afholder generalforsamling og foredrag om senfølger.

    Hvad er vigtigst for dig ved det kommende folketingsvalg?

    Fra vision til virkelighed: Byrådet godkender næste skridt for Solrød Bymidte

    Hvorfor har vi ikke et museum i Solrød?

    Foredrag: Mød lokal livsglæde og stor robusthed

    Syng med om kvinder i musikkens verden

    Marts nyt fra Havdrup kirke

    Klumme af Brian Mørch

    50 år med fællesskab: Solrød Center fejrer jubilæum med stort løb og eksklusiv jubilæumstrøje

    Debatindlæg: ChatGPT – trussel eller mulighed i vores hverdag?

    Ny bager har hurtigt fået fodfæste i Solrød

    Slidgigt – den mest udbredte gigtsygdom i Danmark

    Kronik af Emil Blücher

    Strid om padelcenter: Nu skal uvildige jurister se på sagen

    Fra praktikant til ejer: 21-årige Jonas tager over i Solrød Foto

    Borgmesteren inviterer til kaffemøder

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    10. marts 2026

    Familieejet bageri fra 1963 kåret som Årets Bedste Bagerkæde

    10. marts 2026

    Læserbrev “Når friværdi bliver til skatteregning langs Køge Bugt”

    4. marts 2026

    Mads Ramstedt valgt som folketingskandidat for Konservative i Greve og Solrød

    4. marts 2026

    Mad og Musik i 2026

    4. marts 2026

    Kræftens Bekæmpelse Solrød lokalforening afholder generalforsamling og foredrag om senfølger.

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.