Der opstår sød musik, når Solrød Musikskole besøger skolerne med violin- og celloworkshops.
Over de seneste uger er en række klasseværelser i blevet forvandlet til intime koncertsale, med violininstruktør Henrik Tom-Petersen og den unge cellist Magnus Franyós på besøg i Solrøds kommunes skoler. Missionen er klar: At bringe musikken tættere på børnenes hverdag og skabe plads til leg og kreativitet.
Musikalske fællesskaber for alle
Samarbejdet mellem Solrød Musikskole og de lokale skoler handler om at sikre alle børn lige adgang til kreative og kulturelle oplevelser, som ikke altid er en del af den normale skoledag. Henrik Tom-Petersen forklarer, hvorfor det er vigtigt for musikskolen at tage ud i lokalsamfundet:
“Det handler jo om at skabe musikalske fællesskaber og give børnene en mulighed for at udfolde deres kreativitet på en ny måde, og måske kan det være med til at tænde en lille gnist, der bliver starten på en længere rejse ind i musikkens verden.”
Med afsæt i denne mission indleder Henrik og Magnus hver workshop med en sjov og spændende introduktion til violinens og celloens forskellige klang, form og udtryk. Her får børnene lov til at lytte og stille spørgsmål, inden de selv tager del i musikken.
Fra introduktion til aktiv deltagelse
Efter introduktionen bliver børnene instrueret i, hvordan man holder på instrumenterne, og under kyndig vejledning spiller de deres første toner sammen. Begejstringen er tydelig, og mange af børnene har så stor iver efter at spille, at det nogle gange er lidt svært at stoppe igen. Henrik deler her en lille pointe til de ivrige elever
“Ligesom med fodbold og andre fritidsinteresser er violinen og celloen instrumenter, man ofte starter på tidligt, og hvis man gerne vil blive rigtig dygtig, er det vigtigt at lytte til underviseren”, fortæller han med et tålmodigt smil på læben.
Magnus Franyó, fortæller også, at han startede med at spille cello som fireårig, og det var sjovt nok med Henriks kone som underviser. “Det er fantastisk også at kunne dele den oplevelse, som jeg selv fik med Celloen da jeg var helt lille, med de her børn.”
En åben dør til musikkens verden i Solrød
Udover inspirationsturnéen inviterer Solrød Musikskole jævnligt til åbne arrangementer, hvor børn og unge kan få lov til selv at optræde eller også bare opleve musikken i fællesskab. Næste mulighed finder sted lørdag den 7. december på spillestedet VENUE i Solrød (på Solrød Gl. Skole), hvor musikskolen inviterer til en aften med optrædener fra sangere, bands, elektroniske instrumentalister og musikproducere – alt sammen krydret med masser af julestemning.
Kilde: Jens Engberg