Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    Ny partnerskabsaftale styrker erhvervsuddannelserne

    0
    By Lotte Bøgevig on 11. januar 2016 KOMMUNE

    Solrød Kommune og Dansk Byggeri underskrev i dag en partnerskabsaftale med UUV Køge Bugt, Roskilde Tekniske skole og EUC Sjælland om at styrke erhvervsuddannelserne.

    Vi kommer til at mangle faglærte håndværkere, hvis vi ikke opprioriterer erhvervsuddannelserne. Derfor underskrev Solrød Kommune og Dansk Byggeri i dag en ny partnerskabsaftale med UUV Køge Bugt, Roskilde Tekniske skole og EUC Sjælland, som skal være med til at styrke erhvervsuddannelserne og gøre det nemmere for virksomhederne at rekruttere kvalificeret faglært arbejdskraft i samarbejde med jobcenteret.

    I Solrød Kommune er andelen af unge, der søger ind på en erhvervsuddannelse, lavere end landsgennemsnittet, og det kan partnerskabsaftalen forhåbentlig være med til at rette op på.

    ”Færre og færre unge søger ind på erhvervsuddannelserne, og det betyder, at Danmark om 5-10 år kommer til at mangle faglært arbejdskraft inden for bl.a. bygge- og anlægsbranchen. Der er simpelthen for få, der vil være håndværkere, og det betyder, at der i nogle brancher er mange ledige job at få, men ikke tilstrækkelig kvalificeret arbejdskraft. Hvis vi skal løse det problem, så kræver det, at vi sætter ind på mange fronter, og partnerskabsaftalen er en af dem,” siger borgmester i Solrød Niels Hörup.

    En fremtid for håndværket
    I forbindelse med partnerskabsaftalen sættes der fokus på lærepladser og Dansk Byggeri formidler lærepladssøgende elever til de lokale medlemsvirksomheder, så flere unge kan fastholdes i uddannelsesforløb og uddannes til dygtige faglærte. Samtidig skal der tiltrækkes flere unge til bygge- og anlægsbranchen og det kræver et godt samarbejde mellem folkeskolerne, erhvervsskolerne og virksomhederne.

    ”Det er vigtigt for os at fortælle, at der er en fremtid i håndværksfaget, og det er årsagen til, at vi i dag har underskrevet partnerskabsaftalen. Lige nu oplever vi faktisk, at der er mangel på lærlinge i nogle bygge- og anlægsfag, mens andre fag oplever, at der er kamp om få lærepladser,” siger Niels Moestrup, der er formand for Dansk Byggeri Sjælland.

    Tre indsatsområder dominerer
    Partnerskabsaftalen fokuserer især på tre indsatsområder:

    For det første skal alle unge med et gennemført grundforløb på en erhvervsuddannelse have en praktikplads i en virksomhed.

    For det andet skal en mere åben folkeskole og understøttende undervisning sikre, at flere unge får en erhvervsuddannelse.

    Og for det tredje skal samarbejdet mellem jobcenteret og virksomhederne være mere forpligtende, så jobcenteret i højere grad bliver virksomhedernes naturlige rekrutteringscenter.

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Solrød Kommune ansætter ny direktør med stærk profil

    Farvel til heldagsparkering: Nye regler skal give borgerne bedre plads ved rådhuset

    Solrød Kommune afslutter salg af biogasanlæg: Millioner til lokale investeringer

    Solrød Kommune fastholder topplacering: Blandt Danmarks hurtigste til byggesager

    Fra vision til virkelighed: Byrådet godkender næste skridt for Solrød Bymidte

    Borgerservice rykker midlertidigt til biblioteket

    Natureventyr i Solrød

    Nyt liv til Solrød Rådhus: Åbent for borgerne efter lukketid

    Solrød Kommune kan bryste sig af nogle af Danmarks sejeste idrætslærere!

    Borgmesterens nytårshilsen

    Nye lokalplaner på vej for Karlstrup Landsby og Gl. Havdrup

    Det Danske Madhus skal også fremover levere maden til Plejecenter Christians Have

    Ny centerchef skal lede Solrød Kommunes arbejde med by og bæredygtighed

    Kom og følg kommunalvalget i Solrød Kommune helt tæt på

    Små hænder tog første spadestik til strandområdets nye daginstitution

    Bredt flertal står bag ny budgetaftale for Solrød Kommune

    Byrådet vil kigge på flere muligheder for at klimasikre strandområdet

    Blev lovet i 2018: Nu er der håb forude for cykelsti over jernbanen

    Solrød Kommune sender budgetforslag i høring

    Dans og banko var ikke et hit: Ny mandklub får mændene til at møde op

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    10. april 2026

    DMI gæster Solrød: Oversvømmelser i Danmark og klimatilpasninger i Solrød

    10. april 2026

    En legende rejse med Sarvin Asa på Solrød bibliotek og Kulturhus

    9. april 2026

    3 spændende kunstnere i Solrøds Kulturhus

    7. april 2026

    ”Vi tager huset tilbage”- og nu renoverer vi det”

    7. april 2026

    Indlæg af Carl Andersen

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.