Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • POLITIK
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    VIBORHER – Solrød

    I det tidligere mejeri i Solrød Landsby har Bagerdygtigt skabt de bedste rammer for udvikling

    0
    By Lotte Bøgevig on 24. februar 2023 KOMMUNE

    Borgmester Emil Blücher og Solrød Erhvervsservice var på besøg hos Bagerdygtigt, der i Solrød Landsby bager økologiske brød, boller og wienerbrød til deres butikker og samarbejdspartnere i København.

    Direktør i Bagerdygtigt ApS Michael Balmer bød inden for i det tidligere mejeri i Solrød Landsby, da borgmester Emil Blücher og Solrød Erhvervsservice kiggede forbi til virksomhedsbesøg.

    Bagerdygtigt udnyttede i slutningen af 2019 muligheden for at overtage de store lokaler i det gamle mejeri, da virksomheden havde behov for at udvide deres produktion. I dag bager Bagerdygtigt alt brød til deres samarbejdspartnere og virksomhedens butikker i Solrød Landsby.

    ”Her i de over 1000 kvm store lokaler i Solrød Landsby har vi kunnet give vores bagere bedre arbejdsforhold. Vi har samtidig fået de bedst tænkelige rammer for at udvikle vores bageri med store kølefaciliteter til at opbevare den store mængde bagværk, vi bager og efterfølgende tidligt hver morgen leverer til vores butikker og mange samarbejdspartnere i København,” fortæller Michael Balmer.

    Bagerdygtigt åbnede sin første butik i december 2012 på Vesterbro, og i dag har kæden i alt fem butikker i København. Hver morgen kører Bagerdygtigts egne chauffører selv deres økologiske brød, boller og wienerbrød ind til hovedstaden.

    14.000 stykker fransk bagværk og surdejsbrød

    I produktionslokalerne i Solrød Landsby har Bagerdygtigt blandt andet to franske bagersvende ansat, der hver dag bager op til 14.000 smørbagte croissanter og pain au chocolater. I brødafdelingen bager Bagerdygtigt hovedsageligt med surdej, fortæller Michael Balmer.

    ”Surdejsbrød smager af mere end de fleste gærhævede brød og holder sig også friskt længere tid end klassiske gærbrød. I vores proces ligger dejen på køl i 24 timer og bages efterfølgende i nogle store stenovne,” siger Michael Balmer, der også fortæller, hvordan bæredygtighed er et fokuspunkt i Bagerdygtigt.

    Bagerdygtigt har blandt andet fået opgraderet deres røremaskiner til de nyeste standarder. Der er samtidig ingen madspild i deres produktion, og sidst på dagen sælges alle overskudsvarer i butikkerne under konceptet Too Good To Go.

    Gennem Solrød Erhvervsservice er Bagerdygtigt kommet i dialog med Erhvervshus Sjællands Grønne Team. Her får Bagerdygtigt hjælp og sparring til tilbud om energitjek og energispareråd i forbindelse med ansøgning om puljemidler til en yderligere grøn omstilling af deres produktion.

    ”Det er altid utroligt spændende på mine virksomhedsbesøg at høre om virksomhedens fremtidsplaner, og hvordan vi som kommune kan hjælpe til i den forbindelse. Derfor glæder det mig også, at kommunen har kunnet formidle en kontakt til gavn for Bagerdygtigts yderligere grønne omstilling. Det er samtidig fantastisk at se, hvordan det gamle mejeri i Solrød Landsby er ved at udvikle sig til en lille fødevareklynge af alt fra brød til øl, chokolade og kaffe,” siger borgmester Emil Blücher.

    Kilde: Solrød Kommune

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Borgerservice rykker midlertidigt til biblioteket

    Natureventyr i Solrød

    Nyt liv til Solrød Rådhus: Åbent for borgerne efter lukketid

    Solrød Kommune kan bryste sig af nogle af Danmarks sejeste idrætslærere!

    Borgmesterens nytårshilsen

    Nye lokalplaner på vej for Karlstrup Landsby og Gl. Havdrup

    Det Danske Madhus skal også fremover levere maden til Plejecenter Christians Have

    Ny centerchef skal lede Solrød Kommunes arbejde med by og bæredygtighed

    Kom og følg kommunalvalget i Solrød Kommune helt tæt på

    Små hænder tog første spadestik til strandområdets nye daginstitution

    Bredt flertal står bag ny budgetaftale for Solrød Kommune

    Byrådet vil kigge på flere muligheder for at klimasikre strandområdet

    Blev lovet i 2018: Nu er der håb forude for cykelsti over jernbanen

    Solrød Kommune sender budgetforslag i høring

    Dans og banko var ikke et hit: Ny mandklub får mændene til at møde op

    Nu kan du tilmelde dig stort temamøde om unges trivsel

    Ny del af Solrød Center får skiftet belægning

    Millioner til velfærd og investeringer – Solrød Kommune godkender regnskab

    Frivilligheden, udelivet, idrætten og kulturen skal styrkes i ny folkeoplysningspolitik

    Indrettet til hverdagen i børnehøjde: Her er strandområdets nye daginstitution

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    13. februar 2026

    Borgerservice rykker midlertidigt til biblioteket

    12. februar 2026

    Bliv en del af ‘Danmarks Dagsommerfugle’

    10. februar 2026

    Nydiagnosticeret Camilla inviterer Solrød til middag for en verden uden sclerose

    5. februar 2026

    Konfirmand sing along-gudstjeneste blev en stærk fællesoplevelse

    5. februar 2026

    ”Thomas Breinholt – kan man tænke sig rask?

    27. oktober 2025

    VoresSolrøds vision for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    Liberal Alliance åbner valgbutik i Solrød Center

    27. oktober 2025

    Venstres vision for Solrød Center

    27. oktober 2025

    LAs vision for Solrød Center

    annonce
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.