Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød
    Foto: Solrød Kommune

    Generelle prisstigninger gør sikringen af Solrød Kommunes kyst dyrere

    0
    By Lotte Bøgevig on 5. august 2023 KOMMUNE

    Det ligger nu fast, at det bliver HedeDanmark A/S, der skal udføre næste del af sikringen af kommunens kyststrækning, men arbejdet bliver desværre væsentligt dyrere end forventet.

    Stor global efterspørgsel på byggematerialer, prisstigning på brændstof og et fejlskøn på budgettet fra kommunens daværende rådgiver. Det er nogle af årsagerne til, at næste del af sikringen af Solrød Kommunes kyst desværre bliver en hel del dyrere end forventet.

    Projektet indeholder etableringen af en sluse i Solrød Bæks udløb til Køge Bugt, en spunsvæg ved Karlstrup Mosebæk og et tværdige ved Fulgesang/Ventegodtsvej. Alle tre tiltag skal beskytte området mellem Karlstrup Mosebæk og Ventegodsvej øst for Strandvejen mod oversvømmelser – det såkaldte område A.

    Projektet løber op i ca. 12 mio. kr., hvilket er mere end dobbelt så meget, som kommunens daværende rådgiver tilbage i 2020 vurderede, det ville koste.

    “Det er en voldsom prisstigning i forhold til det, vi havde forventet. Derfor har vi også forhørt os om de generelle prisstigninger på markedet for klimasikringsprojekter hos både KLAR Forsyning og Kystdirektoratet, og ud fra deres tilbagemelding må vi konstatere, at prisniveauet generelt er steget eksplosivt,” siger Kim Sunesen, formand for Natur-, klima- og planudvalget, og fortsætter:

    “Vi havde selvfølgelig gerne set en noget mindre pris, men uanset, hvordan vi vender og drejer det, så er Køge Bugt udpeget som et af de ti områder i Danmark med størst risiko for oversvømmelser. Derfor er det også nødvendigt, at vi tager sikringen af kommunens kyster seriøst. Det er simpelthen et “need-to-projekt”, også selvom det bliver meget dyrere end forventet.”

    En del af stranden bliver spærret af

    Den nævnte del af arbejdet med at sikre områdets kyst forventes at bliver udført fra september-november 2023. Det betyder, at færdsel i området bliver påvirket, og at dele af stranden bliver spærret af i forbindelse med arbejdet.

    Sikringen af Solrød kommunes kyst er delt op i flere projekter, og som en anden del af sikringen af området ved Karlstrup Mosebæk og Ventegodsvej er den eksisterende klitrække blevet forhøjet. Den del af kystsikringen er således ikke en del af det kommende arbejde, og er derfor ikke indeholdt i prisen på de 12. mio. kr.

    Fakta

    Et flertal i byrådet vedtog på byrådsmødet i juni 2023 at godkende HedeDanmark A/S som entreprenør til færdiggørelse af kystsikring i område A øst for Strandvejen. Flertallet bestod af Socialdemokraterne, Det Konservative Folkeparti, VoresSolrød, Liberal Alliance, Havdruplisten, Venstre og løsgænger Ina Lindemark. Dansk Folkeparti stemte imod. Afstemningsdetaljerne kan ses på www.solrod.dk under referatet af byrådsmødet.

    Solrød Kommune har i samarbejde med repræsentanter fra grundejerforeninger langs med kysten og Danmarks Naturfredningsforening udarbejdet en plan for kystsikring af Solrød Kommune. Planen er delt op i tre delområder, og det er sidste del af kystsikringen i område A, der dækker fra Karlstrup Mosebæk til Ventegodtsvej, der nu skal tages fat på.

    Det nuværende arbejde løber op i ca. 12 mio. kr., hvoraf ca. 3 mio. kr. allerede er afsat i budgettet for 2023. Herudover findes finansieringen via næsten 4 mio. kr. i betaling fra grundejerne i området og næsten 5 mio. kr. fra kassebeholdningen. Samtidig var ca. 700.000 kr. allerede afsat i budgettet for 2022.

    Kilde: Solrød Kommune

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Ny rapport: Solrød Kommunes folkeskoler klarer sig fortsat godt

    Solrød Kommune ansætter ny direktør med stærk profil

    Farvel til heldagsparkering: Nye regler skal give borgerne bedre plads ved rådhuset

    Solrød Kommune afslutter salg af biogasanlæg: Millioner til lokale investeringer

    Solrød Kommune fastholder topplacering: Blandt Danmarks hurtigste til byggesager

    Fra vision til virkelighed: Byrådet godkender næste skridt for Solrød Bymidte

    Borgerservice rykker midlertidigt til biblioteket

    Natureventyr i Solrød

    Nyt liv til Solrød Rådhus: Åbent for borgerne efter lukketid

    Solrød Kommune kan bryste sig af nogle af Danmarks sejeste idrætslærere!

    Borgmesterens nytårshilsen

    Nye lokalplaner på vej for Karlstrup Landsby og Gl. Havdrup

    Det Danske Madhus skal også fremover levere maden til Plejecenter Christians Have

    Ny centerchef skal lede Solrød Kommunes arbejde med by og bæredygtighed

    Kom og følg kommunalvalget i Solrød Kommune helt tæt på

    Små hænder tog første spadestik til strandområdets nye daginstitution

    Bredt flertal står bag ny budgetaftale for Solrød Kommune

    Byrådet vil kigge på flere muligheder for at klimasikre strandområdet

    Blev lovet i 2018: Nu er der håb forude for cykelsti over jernbanen

    Solrød Kommune sender budgetforslag i høring

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    15. april 2026

    Havdrup Brugsforening, har 140-års fødselsdag den 1. Maj 2026.

    15. april 2026

    Flotte præstationer af SSB’s ungdom ved DM for hold

    14. april 2026

    Lego Build the Change på Solrød Bibliotek

    14. april 2026

    Ny rapport: Solrød Kommunes folkeskoler klarer sig fortsat godt

    14. april 2026

    Solrød Gymnasium i markant fremgang – klar til i alt 10 klasser

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.