Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød
    Foto: Solrød Kommune

    Generelle prisstigninger gør sikringen af Solrød Kommunes kyst dyrere

    0
    By Lotte Bøgevig on 5. august 2023 KOMMUNE

    Det ligger nu fast, at det bliver HedeDanmark A/S, der skal udføre næste del af sikringen af kommunens kyststrækning, men arbejdet bliver desværre væsentligt dyrere end forventet.

    Stor global efterspørgsel på byggematerialer, prisstigning på brændstof og et fejlskøn på budgettet fra kommunens daværende rådgiver. Det er nogle af årsagerne til, at næste del af sikringen af Solrød Kommunes kyst desværre bliver en hel del dyrere end forventet.

    Projektet indeholder etableringen af en sluse i Solrød Bæks udløb til Køge Bugt, en spunsvæg ved Karlstrup Mosebæk og et tværdige ved Fulgesang/Ventegodtsvej. Alle tre tiltag skal beskytte området mellem Karlstrup Mosebæk og Ventegodsvej øst for Strandvejen mod oversvømmelser – det såkaldte område A.

    Projektet løber op i ca. 12 mio. kr., hvilket er mere end dobbelt så meget, som kommunens daværende rådgiver tilbage i 2020 vurderede, det ville koste.

    “Det er en voldsom prisstigning i forhold til det, vi havde forventet. Derfor har vi også forhørt os om de generelle prisstigninger på markedet for klimasikringsprojekter hos både KLAR Forsyning og Kystdirektoratet, og ud fra deres tilbagemelding må vi konstatere, at prisniveauet generelt er steget eksplosivt,” siger Kim Sunesen, formand for Natur-, klima- og planudvalget, og fortsætter:

    “Vi havde selvfølgelig gerne set en noget mindre pris, men uanset, hvordan vi vender og drejer det, så er Køge Bugt udpeget som et af de ti områder i Danmark med størst risiko for oversvømmelser. Derfor er det også nødvendigt, at vi tager sikringen af kommunens kyster seriøst. Det er simpelthen et “need-to-projekt”, også selvom det bliver meget dyrere end forventet.”

    En del af stranden bliver spærret af

    Den nævnte del af arbejdet med at sikre områdets kyst forventes at bliver udført fra september-november 2023. Det betyder, at færdsel i området bliver påvirket, og at dele af stranden bliver spærret af i forbindelse med arbejdet.

    Sikringen af Solrød kommunes kyst er delt op i flere projekter, og som en anden del af sikringen af området ved Karlstrup Mosebæk og Ventegodsvej er den eksisterende klitrække blevet forhøjet. Den del af kystsikringen er således ikke en del af det kommende arbejde, og er derfor ikke indeholdt i prisen på de 12. mio. kr.

    Fakta

    Et flertal i byrådet vedtog på byrådsmødet i juni 2023 at godkende HedeDanmark A/S som entreprenør til færdiggørelse af kystsikring i område A øst for Strandvejen. Flertallet bestod af Socialdemokraterne, Det Konservative Folkeparti, VoresSolrød, Liberal Alliance, Havdruplisten, Venstre og løsgænger Ina Lindemark. Dansk Folkeparti stemte imod. Afstemningsdetaljerne kan ses på www.solrod.dk under referatet af byrådsmødet.

    Solrød Kommune har i samarbejde med repræsentanter fra grundejerforeninger langs med kysten og Danmarks Naturfredningsforening udarbejdet en plan for kystsikring af Solrød Kommune. Planen er delt op i tre delområder, og det er sidste del af kystsikringen i område A, der dækker fra Karlstrup Mosebæk til Ventegodtsvej, der nu skal tages fat på.

    Det nuværende arbejde løber op i ca. 12 mio. kr., hvoraf ca. 3 mio. kr. allerede er afsat i budgettet for 2023. Herudover findes finansieringen via næsten 4 mio. kr. i betaling fra grundejerne i området og næsten 5 mio. kr. fra kassebeholdningen. Samtidig var ca. 700.000 kr. allerede afsat i budgettet for 2022.

    Kilde: Solrød Kommune

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Har du en idé, der kan gøre Solrød smukkere?

    Solrød Kommune søger nye lægdommere

    Plejecenter Christians Have får igen ros af tilsyn

    Fra marker til Tykmose Fælled: Nu er planen godkendt

    Solrødske forældre giver kommunens dagtilbud topkarakterer

    Solrød hylder de frivillige – årets prismodtagere er kåret

    Frivillige skaber fællesskab over maden i Den Frivillige Café

    En masse glade cyklister indtog Centergaden i Solrød Strand

    Et enigt byråd står bag ny budgetaftale for Solrød Kommune

    Borgerservice er rykket tilbage på rådhuset

    Falck skal drive det operative beredskab i Køge, Solrød og Stevns

    Solrød Kommune sender budgetforslag i høring

    ”Når Frederik bliver konge, så stopper jeg med at arbejde”

    Skolebørnene var med til at indvie Munkekærskolens nye tilbygning

    Havets Folkemøde: Bølger af begejstring og en sejr for en levende Køge Bugt

    Nu kan du nominere årets ildsjæle til Frivilligfesten 2026

    Nyt AI-projekt skal skabe mere tid til dig som borger

    Peter Tanev gæster Havets Folkemøde i Solrød

    Hedebølge på vej – husk at passe på dig selv og hinanden

    Bettina og besøgshunden Lexa spreder glæde blandt borgere med demens

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    8. oktober 2026

    Har du en idé, der kan gøre Solrød smukkere?

    8. oktober 2026

    Musklerne husker det, hjernen glemte: Klaus kæmper sig tilbage på karatemåtten i Solrød

    8. oktober 2026

    Solrød Kommune søger nye lægdommere

    8. oktober 2026

    Ny pulje: Har du en idé, der kan samle seniorer?

    7. oktober 2026

    SF: “Vi vil hellere hæve skatten end skære i velfærden”

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
      rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Seneste nyt
    8. oktober 2026

    Har du en idé, der kan gøre Solrød smukkere?

    8. oktober 2026

    Musklerne husker det, hjernen glemte: Klaus kæmper sig tilbage på karatemåtten i Solrød

    8. oktober 2026

    Solrød Kommune søger nye lægdommere

    8. oktober 2026

    Ny pulje: Har du en idé, der kan samle seniorer?

    7. oktober 2026

    SF: “Vi vil hellere hæve skatten end skære i velfærden”

    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    LÆS AVISEN
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.