Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    Socialdemokratiet stemte imod godkendelse

    0
    By Lotte Bøgevig on 8. juli 2021 NYHEDER

    Baggrund for at stemme imod en godkendelse af udbyd af tøjvask i hjemmeplejen (borgere i eget hjem)

    Et flertal i SSFU og ØU har ønsket at borgere i eget hjem, som visiteres til tøjvask, skal have mulighed for at vælge frit mellem den ordning vi kender i dag med vask af tøjet i eget hjem eller mod betaling, at få vasket tøjet ude.

    Jeg har selv medvirket til at godkende at administrationen skulle kigge på, hvordan vi bedst muligt kunne optimere ”varme hænder” på Hjemmehjælpens området og det at udbyde tøjvask, godt kunne være en mulighed for at bidrage til dette.

    Men, i det oplæg fra Administrationen, som vi er blevet præsenteret for flere gange i SSFU og som et flertal i Byrådet mandag aften den 21. juni stemte igennem – kan jeg ikke se nogen gevinst i den retning – tværtimod.

    • Hjemmehjælper skal fortsat indsamle vasketøj, idet tøjet ikke selv hopper i poser til udbyder
    • Hjemmehjælper skal fortsat fylde tøjet retur i skuffer og skabe
    • Hjemmehjælper skal fortsat ”skylle” daglige uheld op

    Der blev ved flertallets beslutning i Byrådet i aftes lagt vægt på at der i januar 2021 er indgivet høringssvar fra medarbejderrepræsentanter, Ældreråd og Handicapråd, som alle anbefaler at udbyde tøjvask for at frigive tid i hjemmeplejen.

    Men beslutningen vil i min optik, stadig ikke frigive ”tid” der virkeligt batter – der frigives ikke den mængde ønskede ekstra resurser som forventet – de ”varme hænder” udebliver på Hjemmehjælpernes område.

    Faktuelt sparres der ikke tid. Hjemmeplejen er ofte hos borgeren flere gange i døgnet alligevel for bl.a. at hjælpe borgeren med at komme i seng og ud af seng, på- og aftage støttestrømper, rengøring i hjemmet, medicinhjælp og mange, mange andre vigtige opgave, som borgeren skal hjælpes med i hjemme. Hvem hører ikke ofte eller ser bilerne i gadebilledet, at der kommer 2-3 forskellige hjemmehjælpere i løbet af dagen hos borgene for at løse vigtige opgaver for den enkelte – så gevinsten i ”tid” ved flertallets beslutning må være den: at Hjemmehjælper nu ikke skal trykke START på vaskemaskine hos borgeren.

    Vi har intet imod at tøjvask kan udliciteres som frit valg for den enkelte borger og ville gerne have haft stille et krav til en kommende leverandør om, at deres ansatte chauffører, vaskerimedarbejder m.fl. skal være omfattet af en overenskomst – men belært af administration er dette ikke en muligt vi har.

    På selve byrådsmødet meddelte en repræsentant fra Ældrerådet at deres høringssvar og anbefaling var udfærdiget i januar 2021 og at der sidenhen ved forskellige behandlinger i forskellige udvalg er tilgået oplysninger i ”tøjvaskesagen”, som Ældrerådet ikke var kendte med i januar og bad derfor Byrådet inden mødestart om at se bort fra deres anbefalinger dateret i januar måned.

    Alligevel brugte Vestres og Konservativ de indkomne høringssvar fra januar som argument for at stemme en fritvalgs ordning ud, trods de liberales værdigrundlag om borgerens ret til frie valg.

    Socialdemokratiet, SF, DF og Havdruplisten blev derved nedstemt på en Fritvalgs ordning, hvor visiterede borgere selv kan vælge frit mellem 2 ordninger:

    1) tøjvask i hjemmet som vi kender den i dag eller 2) udbud af tøjvask mod betaling.

    Jytte Willendrup
    Socialdemokrat
    Solrød Kommune

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Medaljer til Budokan Karate Solrød ved VM

    PostNord Danmark Rundt kører gennem kommunen på søndag

    Tag med til Indien – uden at forlade Jersie

    Vi siger hjertelig tak for 13 år!

    Nogle timer i stilhed: Prøv stille-retræte i Jersie Kirke

    Før han flyttede til Solrød, spillede Henning Sørensen side om side med de største danske musikere

    Klumme af Brian Mørch

    Kronik af Emil Blücher

    Ieva skal fortælle historierne fra kirkens fællesskaber

    Brandvæsenet åbner portene for hele familien

    Flere legepladser skal give mere liv i hverdagen

    Carsten Schmidt markerer 50 år hos Solrød El-forretning

    Professionel julefrokost med Solrød Strand Badminton

    Lokale FDFere viste fællesskabet frem for Emil Blücher

    Den nye Ældrelov er et fokusområde for Solrød Ældreråd.

    Vis os planen – ellers føles arbejdet som stilstand

    Solrød-talent udtaget til Youth Olympic Games 2026

    Nu kan du nominere årets ildsjæle til Frivilligfesten 2026

    Første spadestik til nyt klubhus ved Solrød FC

    Gratis yoga og åndedræt på stranden ved Strandes Hus

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    29. juli 2026

    Medaljer til Budokan Karate Solrød ved VM

    29. juli 2026

    PostNord Danmark Rundt kører gennem kommunen på søndag

    26. juli 2026

    Tag med til Indien – uden at forlade Jersie

    26. juli 2026

    Vi siger hjertelig tak for 13 år!

    26. juli 2026

    Nogle timer i stilhed: Prøv stille-retræte i Jersie Kirke

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
      rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.