Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • POLITIK
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    VIBORHER – Solrød

    Socialdemokratiet stemte imod godkendelse

    0
    By Lotte Bøgevig on 8. juli 2021 NYHEDER

    Baggrund for at stemme imod en godkendelse af udbyd af tøjvask i hjemmeplejen (borgere i eget hjem)

    Et flertal i SSFU og ØU har ønsket at borgere i eget hjem, som visiteres til tøjvask, skal have mulighed for at vælge frit mellem den ordning vi kender i dag med vask af tøjet i eget hjem eller mod betaling, at få vasket tøjet ude.

    Jeg har selv medvirket til at godkende at administrationen skulle kigge på, hvordan vi bedst muligt kunne optimere ”varme hænder” på Hjemmehjælpens området og det at udbyde tøjvask, godt kunne være en mulighed for at bidrage til dette.

    Men, i det oplæg fra Administrationen, som vi er blevet præsenteret for flere gange i SSFU og som et flertal i Byrådet mandag aften den 21. juni stemte igennem – kan jeg ikke se nogen gevinst i den retning – tværtimod.

    • Hjemmehjælper skal fortsat indsamle vasketøj, idet tøjet ikke selv hopper i poser til udbyder
    • Hjemmehjælper skal fortsat fylde tøjet retur i skuffer og skabe
    • Hjemmehjælper skal fortsat ”skylle” daglige uheld op

    Der blev ved flertallets beslutning i Byrådet i aftes lagt vægt på at der i januar 2021 er indgivet høringssvar fra medarbejderrepræsentanter, Ældreråd og Handicapråd, som alle anbefaler at udbyde tøjvask for at frigive tid i hjemmeplejen.

    Men beslutningen vil i min optik, stadig ikke frigive ”tid” der virkeligt batter – der frigives ikke den mængde ønskede ekstra resurser som forventet – de ”varme hænder” udebliver på Hjemmehjælpernes område.

    Faktuelt sparres der ikke tid. Hjemmeplejen er ofte hos borgeren flere gange i døgnet alligevel for bl.a. at hjælpe borgeren med at komme i seng og ud af seng, på- og aftage støttestrømper, rengøring i hjemmet, medicinhjælp og mange, mange andre vigtige opgave, som borgeren skal hjælpes med i hjemme. Hvem hører ikke ofte eller ser bilerne i gadebilledet, at der kommer 2-3 forskellige hjemmehjælpere i løbet af dagen hos borgene for at løse vigtige opgaver for den enkelte – så gevinsten i ”tid” ved flertallets beslutning må være den: at Hjemmehjælper nu ikke skal trykke START på vaskemaskine hos borgeren.

    Vi har intet imod at tøjvask kan udliciteres som frit valg for den enkelte borger og ville gerne have haft stille et krav til en kommende leverandør om, at deres ansatte chauffører, vaskerimedarbejder m.fl. skal være omfattet af en overenskomst – men belært af administration er dette ikke en muligt vi har.

    På selve byrådsmødet meddelte en repræsentant fra Ældrerådet at deres høringssvar og anbefaling var udfærdiget i januar 2021 og at der sidenhen ved forskellige behandlinger i forskellige udvalg er tilgået oplysninger i ”tøjvaskesagen”, som Ældrerådet ikke var kendte med i januar og bad derfor Byrådet inden mødestart om at se bort fra deres anbefalinger dateret i januar måned.

    Alligevel brugte Vestres og Konservativ de indkomne høringssvar fra januar som argument for at stemme en fritvalgs ordning ud, trods de liberales værdigrundlag om borgerens ret til frie valg.

    Socialdemokratiet, SF, DF og Havdruplisten blev derved nedstemt på en Fritvalgs ordning, hvor visiterede borgere selv kan vælge frit mellem 2 ordninger:

    1) tøjvask i hjemmet som vi kender den i dag eller 2) udbud af tøjvask mod betaling.

    Jytte Willendrup
    Socialdemokrat
    Solrød Kommune

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Konkrete veje.

    Ny del af Solrød Center får skiftet belægning

    Venstre i Solrød udvider kandidatlisten med to nye navne til efterårets kommunalvalg

    Extreme Muay Thai vinder medaljer ved VM

    Millioner til velfærd og investeringer – Solrød Kommune godkender regnskab

    Varmen presser vandværket – spar på vandet for at sikre stabil vandforsyning

    Fra polterabend til prisvindende destilleri

    Brian Mørch er valgt som spidskandidat til regionsrådet

    ”Vi tager huset tilbage” – Solrød Forsamlingshus får støtte til renovering

    Læserbrev om Solrød Bæk

    Carl Andersen genopstiller til Folketinget og vil i byrådet

    Solrøds Peter Dits Christensen opstiller til Regionsrådet

    Penge fra cykelpulje til Solrød og Jersie vækker glæde hos borgmesterkandidat Kim Kliver (V)

    Lil Lyrstrand vikarierer for Carsten Ring i byrådet de næste tre måneder

    Solrød skal være en cykelkommune i topklasse

    Læserbrev af Morten Scheelsbeck

    Frivilligheden, udelivet, idrætten og kulturen skal styrkes i ny folkeoplysningspolitik

    Fernisering af Huda Al-Kazwines kunstudstilling i Solrød Bibliotek og Kulturhus: En farverig aften med kunst, musik og mangfoldighed

    Debatindlæg: “Er studenterhuen den eneste vej til anerkendelse”

    Sommernyt fra Havdrup Kirke

    ANNONCE
    TILMELD NYHEDSBREVET

    ANNONCE
    FACEBOOK
    Vi bor her
    ANNONCER
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    16. juli 2025

    Konkrete veje.

    10. juli 2025

    Ny del af Solrød Center får skiftet belægning

    10. juli 2025

    Venstre i Solrød udvider kandidatlisten med to nye navne til efterårets kommunalvalg

    10. juli 2025

    Extreme Muay Thai vinder medaljer ved VM

    3. juli 2025

    Millioner til velfærd og investeringer – Solrød Kommune godkender regnskab

    1. februar 2014

    Solrød Kommune søger forpagter til kioskerne

    2. februar 2014

    Varmens dag

    10. februar 2014

    Netto udvider butikken i Solrød Center

    12. februar 2014

    Lone Hertz holder foredrag om livskvalitet

    19. februar 2014

    Ny ŠKODA Yeti

    ANNONCE
    ANNONCER
    TILMELD NYHEDSBREVET

    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2025 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.