VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • Solrød Center
    VIBORHER – Solrød

    Smitteudbrud på Munkekærskolen 24 elever og tre lærer er konstateret smittede

    0
    By Lotte Bøgevig on 21. maj 2021 NYHEDER

    Borgmester med corona-appel efter stigning i smittetal: Husk retningslinjerne og vær fortsat påpasselige

    Smitten i Solrød Kommune er den seneste uge steget, og det skyldes hovedsagligt et større smitteudbrud på Munkekærskolen, hvor 24 elever og tre lærere er konstateret smittede. Borgmester Niels Hörup sender nu en appel om at være ekstra skarpe på at overholde myndighedernes retningslinjer og anbefalinger.

    Efter en lang periode, hvor smittetallet i Solrød Kommune har ligget i den lavere ende, er der i de seneste syv dage registreret 64 smittede borgere. Det bringer Solrød Kommune op på en incidens 275,1 smittede pr. 100.000 borgere, mens den testjusterede incidens er på 175 smittede pr. 100.000 borgere. Den testjusterede incidens tager højde for, hvor mange borgere der bliver testet, og ved en testjusteret incidens på 250 eller derover står kommunen over for en automatisk nedlukning.

    “Selvom vi ser en stigning i smittetallene, er vi lige nu ikke i nær fare for, at hele kommunen bliver ramt af en automatisk nedlukning, men Karlstrup Sogn opfylder nu ét ud af de tre kriterier, som alle tre skal være opfyldt, for at sognet bliver lukket ned og er tæt på at opfylde de øvrige to. Jeg vil derfor gerne appellere til, at vi alle holder fast i sundhedsmyndighedernes retningslinjer og bliver testet regelmæssigt, så vi kan få smitten banket i bund igen. Den testjusterede incidens viser, at vi er rigtig gode til at lade os teste, og det er et vigtigt middel til at bryde smittekæderne hurtigt. Lige nu bliver cirka 1.500 borgere testet hver dag i Falcks to kviktestscentre, og det er rigtig flot,” siger borgmester Niels Hörup.

    En stor del af stigning i smittetallet skyldes, at der er et smitteudbrud på Munkekærskolen i fem forskellige klasser, hvor der er konstateret 24 smittede elever og tre lærere. Den øvrige smitte er spredt i hele kommunen og kommer ikke fra et kendt udbrud.

    “Vi har været i tæt kontakt med Styrelsen for Patientsikkerhed om smittesituationen i kommunen, så vi sikrer os, at vi gør, hvad vi kan for at inddæmme smitten. Det bedste, vi kan gøre, er at blive ved med at holde fast i alt det, som vi har lært det sidste år. Vi står midt i en genåbning, som mange har set frem til, men derfor er det fortsat vigtigt, at vi husker at holde afstand, spritte af og ikke mindst at gå i isolation, hvis man er smittet eller nærkontakt. Ansvaret for at bringe smitten ned ligger hos os selv. Du kan ikke gøre for, at du er smittet, men du kan gøre alt i din magt for at undgå at smitte andre,” siger borgmester Niels Hörup.

    I Solrød Kommune kan du blive PCR-testet ved parkeringspladsen ved siden af Aktivitets- og Frivilligcenteret. Du bestiller tid til PCR-test på www.coronaprover.dk med NemID eller på telefon 70204233. Du kan også blive kviktestet i et af Falcks to kviktestcentre i henholdsvis Solrød Idrætscenter, Tingsryds Alle 27, 2680 Solrød Strand eller den gamle Fakta-butik på Møllemarken 12, 4622 Havdrup, og der er ingen tidsbestilling. Børn ned til 6 år kan blive testet, hvis der er samtykke fra deres forældre til testen. Børn skal selv kunne medvirke til testen.

    Solrød Kommune anbefaler, at borgere downloader myndighedernes smitte|stop-app, som hjælper myndighederne med smitteopsporing. App’en kan hentes på www.smittestop.dk.

    Du kan holde dig orienteret om myndighedernes anbefalinger på www.coronasmitte.dk, og du kan holde dig orienteret om coronasituationen i Solrød Kommune på www.solrod.dk/corona.

    Fakta: Model for nedlukning:

    Kommuner skal nedlukke ved 250 eller flere smittede pr. 100.000 borgere i kommunen (testjusteret incidens)

    Sogne skal nedlukke, hvis alle følgende tre kriterier er opfyldt:
    · Der er mere end 500 smittede pr. 100.000 borgere
    · Der er 20 eller flere smittetilfælde i alt de sidste syv dage.
    · Positivprocenten er på 2,5 procent eller mere.

    Kilde: Solrød Kommune

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    SMÅ TOG KØRER I GREVE

    Konservative i Solrød går konstruktivt til budgetforhandlingerne

    SOCIALDEMOKRATIET ER SMIDT UD AF BUDGETFORHANDLINGERNE I SOLRØD KOMMUNE

    Svar på tiltale fra Socialdemokratiet og SF

    Åbent Brev til Solrød Byråd

    Danmarks første kæmpe blødgøringsanlæg åbner dørene

    Ingen sommer uden svaler, ingen kunstudstilling uden kurator.

    Nødblus tændt ved stranden i Jersie

    Familiekoncert med Orgel-aben og Trommedyret

    LYST til Solrød Center

    I Havdrup avler BioInsect ApS melorme til brug i fødevarer og foder

    Stop planer om kunstige øer, før helhedsplan for Køge Bugt er klar

    Oplev Befæstningens Dag på Mosede Fort

    Hvad skal der ske med Solrød Renseanlæg?

    ”Bugten 23” en censureret udstilling i Portalen 2023

    Historier og anekdoter fra fodboldens verden med Andreas Kraul

    Danmarks udsendte blev fejret på Flagdagen

    SOLRØD GYMNASIUMS IDRÆTSDAG ER UDOVER DET SÆDVANLIGE

    Dragefestival på Mosede Fort

    Lil Lyrstrand erstatter midlertidigt Ina Lindemark i byrådet

    ANNONCE
    TILMELD NYHEDSBREVET

    ANNONCE
    FACEBOOK
    Vi bor her
    ANNONCER
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    14. september 2023

    SMÅ TOG KØRER I GREVE

    14. september 2023

    Konservative i Solrød går konstruktivt til budgetforhandlingerne

    13. september 2023

    SOCIALDEMOKRATIET ER SMIDT UD AF BUDGETFORHANDLINGERNE I SOLRØD KOMMUNE

    13. september 2023

    Svar på tiltale fra Socialdemokratiet og SF

    13. september 2023

    Åbent Brev til Solrød Byråd

    1. februar 2014

    Solrød Kommune søger forpagter til kioskerne

    2. februar 2014

    Varmens dag

    10. februar 2014

    Netto udvider butikken i Solrød Center

    12. februar 2014

    Lone Hertz holder foredrag om livskvalitet

    19. februar 2014

    Ny ŠKODA Yeti

    ANNONCE
    ANNONCER
    TILMELD NYHEDSBREVET

    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2023 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.