VIBORHER – Solrød
    Facebook Twitter Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • Solrød Center
    VIBORHER – Solrød
    Foto: Solrød Kommune

    Seks nye sjællandske kommuner går nu med i den største klimaindsats i regionens historie

    0
    By Lotte Bøgevig on 8. juli 2021 NYHEDER

    Både Kalundborg, Næstved, Ringsted, Stevns, Greve og Solrød Kommune går nu med i klimapartnerskabet “DK2020 – Klimaplaner for hele Danmark”

    Med de seks nye kommuner ombord er det nu samtlige 17 kommuner i Sjællandsregionen, der vil samarbejde om at opnå Parisaftalens ambitiøse målsætninger og gøre det nationale mål om et CO2-neutralt Danmark i 2050 til kommunal virkelighed i projektet “DK2020 – Klimaplaner for hele Danmark”.

    Politisk fokus på grønne kommuner og klimaplaner

    Den politiske partnerskabsgruppe for DK2020-projektet understøtter den politiske forankring af projektet, og der er bred enighed om, at DK2020-projektet sætter rammen for de kommende års klimaarbejde og den lokalpolitiske dagsorden.
    – Politisk er der meget stort fokus på DK2020-projektet og på den grønne og nødvendige omstilling. Det er den største udfordring menneskeheden har. Der er derfor et stort behov for konkrete handlinger og forandringer for at reducere CO2-udledningen markant. Alle skal bidrage. Ikke mindst i kommuner og regioner, tæt på borgere, virksomheder og foreninger, hvor der virkelig bliver rykket på den her dagsorden. Som en del af den politiske partnerskabsgruppe oplever jeg, at der er gang i rigtig mange spændende grønne initiativer på tværs af landet, siger Niels Hörup, borgmester i Solrød Kommune og formand for KKR Sjælland.

    Kommunerne får hjælp til arbejdet med DK2020 fra Sjællands Klimaforum, et nyt virtuelt sekretariat med medarbejdere fra Region Sjælland, KKR Sjælland og Gate 21.
    I Region Sjælland er vi er stolte over, at det nu er alle kommuner i vores geografi, der deltager i DK2020. Vi er utroligt glade for at vi som region kan være med til at understøtte det vigtige klimaarbejde gennem Sjællands Klimaforum. Det giver nye muligheder for at samarbejde på tværs når hele geografien har ambitiøse klimaplaner i 2023, siger Heino Knudsen, regionsrådsformand i Region Sjælland.

    Elbiler, grøn fjernvarme og bæredygtige fødevarer

    Når alle 17 kommuner fra Sjællandsregionen er ombord, ender DK2020-projektet ud i 17 konkrete klimaplaner, som giver helt nye muligheder for et stærkt kommunalt samarbejde om at nå det nationale mål om et CO2-neutralt Danmark i 2050. Klimaplanerne fokuserer på områder som transport, strategier for placering af ladestandere, varmeforsyning, landbrug og klimatilpasning.

    Fødevareområdet er også en del af kommunernes klimaplaner. For at udvikle bæredygtige fødevarer oprettes der lokale fødevareklynger og der udvikles nye dyrkningsmetoder. Kommunerne vil også sikre ansvarlig brug af tekstiler og genanvendelse af byggematerialer.
    – Det er vigtigt, at kommunerne løfter nye områder i klimadagsordenen. Det handler ikke mindst om udvikling af bæredygtige forbrugsmønstre og livsstile. Hver eneste af os skal nemlig ændre adfærd i dagligdagen for at lykkes med de ambitiøse klimamål, og som kommune får vi en vigtig og til dels ny rolle: at inspirere og motivere til ændret adfærd samtidig med at vi selv, som kommunal virksomhed, går foran og viser vejen, siger Carsten Rasmussen, borgmester i Lejre Kommune.

    Med et nationalt mål om at grøn strøm og grøn fjernvarme skal erstatte olie og naturgas i varmesystemet, vil DK2020-kommunerne også understøtte at flere boligområder får tilbudt fjernvarme og hjælp til at udskifte olie og naturgas til fjernvarme, varmepumper eller andre grønne løsninger.
    – I Kalundborg har vi i mange år haft fokus på den grønne omstilling og succes med vores symbiosesamarbejde. Derfor ligger DK2020-projektet helt i tråd med vores partnerskaber, som sikrer de bedste løsninger og resultater. Vi glæder os til at dele vores erfaringer, og til at blive klogere, når vi bliver en del af et større klimafællesskab, siger Martin Damm, borgmester i Kalundborg Kommune.

    Kilde: Solrød Kommune

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    DIN VEJ TILBAGE I JOB

    Queen sing along-gudstjeneste

    Solrød Kommune får ny personalechef

    Kystsikringen øst for Strandvejen kommer tættere på færdiggørelse med sandfodring af klitterne

    Jersie Hallens vand- og varmeinstallationer bliver renoveret

    Solrød Kommune er nødsaget til at lave reduktioner i driften

    Preben Svanekiær fylder 85.år

    Kronik fra Borgmester Emil Blücher

    NYT fra Havdrup kirke

    Rosa uden filter

    FUSION FLYTTER EFTER 17 GODE ÅR I SOLRØD CENTER TIL NY ADRESSE PÅ SOLRØD STRANDVEJ

    El-virksomhed i Havdrup gennem 100 år: Vi er ikke noget uden vores medarbejdere

    CLUBTAN i Solrød: At tage sol skal være som en skønhedsbehandling

    Februar i Jersie – Kr.Skensved kirke

    Kystens Boliger: Tid til forandring

    Vi kan også i Solrød …. vil du være med i REPAIR CAFE ??

    Arbejdet med helhedsplanen for Havdrup By fortsatte med et fremtidsværksted

    Nu kan du søge om at blive nævning og domsmand

    Barselscafé: Babymassage

    Med et univers af pink og negleprodukter i alle farver har Kandii skabt en webshop i rygende vækst

    ANNONCE
    TILMELD NYHEDSBREVET

    ANNONCE
    FACEBOOK
    Netavisen Solrød
    ANNONCER
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    2. februar 2023

    DIN VEJ TILBAGE I JOB

    2. februar 2023

    Queen sing along-gudstjeneste

    2. februar 2023

    Solrød Kommune får ny personalechef

    1. februar 2023

    Kystsikringen øst for Strandvejen kommer tættere på færdiggørelse med sandfodring af klitterne

    1. februar 2023

    Jersie Hallens vand- og varmeinstallationer bliver renoveret

    1. februar 2014

    Solrød Kommune søger forpagter til kioskerne

    2. februar 2014

    Varmens dag

    10. februar 2014

    Netto udvider butikken i Solrød Center

    12. februar 2014

    Lone Hertz holder foredrag om livskvalitet

    19. februar 2014

    Ny ŠKODA Yeti

    ANNONCE
    ANNONCER
    TILMELD NYHEDSBREVET

    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2023 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.