Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • POLITIK
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    VIBORHER – Solrød

    Rekordhøje elpriser: Besparelserne på standbystrøm er større end nogensinde

    0
    By Lotte Bøgevig on 6. oktober 2022 NYHEDER

    Elpriserne når nye højder, og mange danskere kigger derfor efter steder, hvor de kan skrue ned for strømforbruget. Her er standbystrøm en overset mulighed, og ifølge et estimat fra Spar Nord og NRGi kan en gennemsnitlig dansk husstand spare cirka 1.350 kroner om året ved blot at slukke elektriske apparater, som ikke er i brug.

    Elprisen sætter hele tiden nye rekorder, og senest har prisen på en kilowatt-time ifølge tal fra den nordiske elbørs Nordpool ligget omkring de 4,5 kroner uden afgifter og moms. Alt medregnet bliver det omkring 7,5 kroner for forbrugeren, hvilket kan mærkes i de danske hjem. Men ifølge cheføkonom i Spar Nord Jens Nyholm ser situationen desværre ikke ud til at ændre sig lige foreløbig:

    – De rekordhøje priser skyldes flere uheldige faktorer i en nærmest perfekt storm: Krigen i Ukraine og en kraftig reduktion i gasleverancer fra Rusland til Europa har været en bombe under det europæiske energimarked. Hertil lægges sommerens tørke i Europa, som stammer fra et stillestående højtryk, der både har medført tørke og minimal vind. Tørken har forårsaget lav vandstand i floderne – og dermed skabt problemer for transport af kul og olie – ligesom højtrykket har medført en reduktion i vindenergi. Endelig har de franske floder været så varme, at de har haft reduceret køleevne af reaktorerne på flere franske atomkraftværker – og flere værker har oveni været underlagt vedligeholdelse og som følge heraf været ude af drift, lyder det fra Jens Nyholm, som fortsætter:

    – Selvom der må forventes køligere vejr og mere vind og regn, kommer energimarkedet med stor sandsynlighed ikke til at stabilisere sig igen lige foreløbig. Vi kigger derfor også ind i et meget usikkert efterår og en vinter, hvor vi forventer, at priserne på el og gas fortsat kommer til at ligge meget højt og svinge kraftigt fra time til time.

    Usynligt strømforbrug

    På grund af de rekordhøje elpriser er mange danskere allerede meget opmærksomme på at bruge mindre strøm og henter strømbesparende apps, skruer ned for varmen, tørrer tøj på stativ i stedet for at tørretumble og sætter opvaskemaskinen til at køre om natten i stedet for efter aftensmaden. Ifølge Spar Nord og NRGi er der udover de mange gode tiltag dog endnu et oplagt, men mere usynligt sted, som mange overser, selvom der også er store besparelser at hente her, nemlig standbystrøm.

    – I hverdagen tænker de fleste af os jo ikke over, om vi slukker TV’et via fjernbetjeningen eller på kontakten på væggen, men der er faktisk en væsentlig forskel. Nøjes man med at slukke på fjernbetjeningen eller TV-knappen, så den lille røde diode typisk lyser, bruger TV’et nemlig såkaldt standbystrøm. Og selvom standbyfunktionen på et enkelt fjernsyn måske ikke i sig selv sluger en masse strøm, kan det gøre en stor forskel, hvis man slukker samtlige elektriske apparater i hjemmet, f.eks. stationære computere, stereoanlæg og spilkonsoller som PlayStation og Nintendo Wii, forklarer content manager hos NRGi, Lars Pedersen, der fortsætter:

    – På den måde kan man som samlet husstand, ifølge vores nye beregninger, spare cirka 1.350 kroner om året, hvis man tager udgangspunkt i, at den gennemsnitlige pris på en kilowatt-time er på 4 kroner. Men den seneste tid har prisen ofte været højere, hvor den eksempelvis i slutningen af august kom op på 5,2 kroner, og så snakker vi altså besparelser på op mod 2.000 kroner, hvis den tendens fortsætter – og det er vel at mærke for en gennemsnitlig husstand. De hjem, der har mange elektriske apparater, vil kunne opnå endnu større besparelser.

    Ifølge Lars Pedersen kan det således have en positiv effekt på budgettet, hvis man rækker blikket mod eksempelvis hjemmets printer, højtalere, mikroovn og computerskærm, som alle som oftest bruger standbystrøm. Derudover kan man også med fordel huske at slukke for opladeren eller hive den ud af stikkontakten, når man er færdig med at oplade telefonen eller laptoppen.

    Kilde: Spar Nord

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Noget af det fineste grisekød i kongeriget

    Røde Kors-butikker i Tune genåbner efter omfattende renovering

    Vil du hjælpe mig med en stemme til Trygheds Gruppen?

    Nordlys og elever strålede om kap ved Solrød Gymnasiums Åbent Hus

    Byrådet har fordelt udvalgene – her er navnene

    Allan og Morten vil dele bluessjæl og stemning med publikum

    Solrød Kommune kan bryste sig af nogle af Danmarks sejeste idrætslærere!

    Solrød Center fylder 50 år – og hele 2026 bliver én stor fejring

    7. januar 2026 startede Gå-Holdet Solrød med “nytårskur”.

    Drabsefterforskning – Virkelighed eller Fiktion?

    Udstilling i Portalen

    Borgmesterens nytårshilsen

    Seniorbowling i Køge Bowlingcenter.

    Røde Kors: Julehjælp til over 225 børnefamilier i Solrød og Greve

    Havdrup Skovby får 150 boliger på Nældevej, Skræppevej og Løvetandsvej

    Fra vision til handling: Nu er visionsplanen for Solrød Center på plads

    Lokal kunstner Birgith S. Ibsen åbner årets første udstilling på Solrød Bibliotek og Kulturhus

    Boliger i stueetagen og maks. 30 km/t. Hovedgaden i Havdrup skal være attraktiv og styrke det lokale handels- og byliv

    Mød Peanut – vores firbenede ven i kampen mod rotter

    En varm julehilsen og et strålende tilbageblik fra Viborher.dk

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    22. januar 2026

    Noget af det fineste grisekød i kongeriget

    21. januar 2026

    Røde Kors-butikker i Tune genåbner efter omfattende renovering

    21. januar 2026

    Vil du hjælpe mig med en stemme til Trygheds Gruppen?

    21. januar 2026

    Nordlys og elever strålede om kap ved Solrød Gymnasiums Åbent Hus

    21. januar 2026

    Byrådet har fordelt udvalgene – her er navnene

    27. oktober 2025

    VoresSolrøds vision for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    Liberal Alliance åbner valgbutik i Solrød Center

    27. oktober 2025

    Venstres vision for Solrød Center

    27. oktober 2025

    LAs vision for Solrød Center

    annonce
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.