Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    • DØDSANNONCER
    VIBORHER – Solrød

    Region Sjælland klar med coronatest i alle kommuner

    0
    By Lotte Bøgevig on 8. december 2020 NYHEDER

    Regionen skruer op for de lokale muligheder for test i tæt samarbejde med kommunerne, så borgere nemt kan blive testet i nærområdet. Inden årets udgang er der tilbud på plads i alle 17 kommuner i Region Sjælland.

    Det skal være nemt for borgerne at få en test for coronavirus. Derfor har Region Sjælland indgået et tæt samarbejde med de 17 kommuner om åbning af flere lokale tilbud. Med forestående åbninger i Faxe, Haslev, Hvalsø og Kirke Hyllinge i løbet af december er der sikret tilstedeværelse og nærhed i alle kommuner i regionen.

    – Jeg er glad for, at vi nu har lavet aftaler med alle kommuner i Region Sjælland om testtilbud lokalt i egen kommune. Alle borgere skal have mulighed for at få taget en coronatest tæt på, hvor de bor. Det er vigtigt, at afstand ikke er en hindring, og at alle borgere har let adgang til test – uanset hvor man bor i regionen, siger regionsrådsformand Heino Knudsen.

    Fleksible testmuligheder

    Region Sjælland lægger vægt på at have et fleksibelt testtilbud, som når ud i alle hjørner af regionen. De seks store testcentre i Roskilde, Holbæk, Slagelse, Næstved, Maribo og Nykøbing Falster har åbent alle dage, mens de øvrige har åbent mellem en og tre dage om ugen.

    Derudover har Region Sjælland udkørende testbiler. De bruges, hvis der opstår akutte og lokale smitteudbrud, for eksempel i et boligområde eller på et plejecenter.

    – Vi er beredte og har testmuligheder klar til enhver situation, der kan opstå med corona. Vi har en rigtig god og tæt dialog med kommunerne, så vi hele tiden kan skrue op og ned, der hvor der er behov for det. Det betyder, at man for eksempel kan opleve, at åbningstiden på et teststed kan blive ændret hen over vinteren, hvis der vurderes at være et relevant behov, siger Heino Knudsen.

    Der er også oprettet fem COVID-19 vurderingsklinikker i regionen. Her kan syge borgere efter henvisning fra egen læge blive testet for corona og undersøgt samme sted. Klinikkerne ligger på de fire akutsygehuse i Holbæk, Køge, Slagelse og Nykøbing F. samt på Sjællands Universitetshospital i Roskilde.

    Region Sjælland har tilbudt alle kommuner at etablere teststeder lokalt i egen kommune, og med de kommende åbninger i Haslev 10. december, Hvalsø 11. december, Kirke Hyllinge 14. december og Faxe 15. december er der altså teststeder på plads i alle 17 kommuner.

    Som borger kan man altid få det fulde overblik over teststeder, adresser og åbningstider på www.regionsjaelland.dk/test.

    Kilde: Region Sjælland

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Kronik af Emil Blücher

    Vi mindes de døde

    Jersie Kirke inviterer til en dag med ro og nærvær

    Sidste nyt fra Havdrup Kirke

    Glæde og fællesskab med demenskoret

    Kom med til et spændende foredrag når Solrød Bibliotek og Kulturhus får besøg af Helle Bertram!

    Foredrag med Kristian Leth

    Klumme af Brian Mørch

    Dodekalittens skaber besøger Solrød Bibliotek den 18. november.

    Ingrid har fået ting til at ske i Solrød i mere end 50 år

    Solrød er hjemme – også når Daniel trækker i arbejdstøjet

    Løbere og SuperBrugsen i Havdrup knækker cancer.

    Trine har fået større selvtillid og nye ledelsesværktøjer

    Se Solrød Bymidte med nye øjne – kom med på kursus i byudvikling

    Lene fra Køge vandt Solrød Centers jubilæumsmaleri til 15.000 kr.

    Solrød Strand højt på listen over mulige støjskærme langs motorvejen

    Tidligere sognepræst Leif Ellerbek er død – satte et stort aftryk på Solrød Sogn

    Berøring, der beroliger – en workshop om babymassage, ro og søvn

    Har du en idé, der kan gøre Solrød smukkere?

    Musklerne husker det, hjernen glemte: Klaus kæmper sig tilbage på karatemåtten i Solrød

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    27. oktober 2026

    Kronik af Emil Blücher

    27. oktober 2026

    Vi mindes de døde

    27. oktober 2026

    Jersie Kirke inviterer til en dag med ro og nærvær

    27. oktober 2026

    Sidste nyt fra Havdrup Kirke

    26. oktober 2026

    Glæde og fællesskab med demenskoret

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Seneste nyt
    27. oktober 2026

    Kronik af Emil Blücher

    27. oktober 2026

    Vi mindes de døde

    27. oktober 2026

    Jersie Kirke inviterer til en dag med ro og nærvær

    27. oktober 2026

    Sidste nyt fra Havdrup Kirke

    26. oktober 2026

    Glæde og fællesskab med demenskoret

    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    LÆS AVISEN
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.