Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • POLITIK
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    VIBORHER – Solrød

    Ny plan skal sikre Solrød Kommunes sjældne og særlige natur og hjælpe biodiversiteten på vej

    0
    By Lotte Bøgevig on 24. november 2020 NYHEDER

    Byrådet har nu godkendt Naturkvalitetsplan 2020-2024, som sætter rammerne for de kommende års arbejde med naturen i Solrød Kommune, hvor der både skal passes godt på de sjældne og truede dyre- og plantearter og samtidig skal søsættes nye initiativer for at hjælpe biodiversiteten på vej.

    Markfirben, spidssnuede frøer og vandflagermus – Solrød Kommunes smukke naturområder gemmer på flere sjældne og truede dyre- og plantearter. Det er bl.a. dem, som Solrød Kommune sikrer, at der passes godt på med Naturkvalitetsplan 2020-2024, som byrådet godkendte på byrådsmødet den 23. november 2020.

    “I Solrød Kommune bor og lever vi tæt på naturen, som har stor betydning for vores livskvalitet og sundhed, og i byrådet er vi stolte af, at Solrød Kommune på trods af vores lille størrelse har store naturværdier – ikke kun for os lokalt, men også regionalt og på landsplan. Men det er ikke alle vores naturområder, som trives – nogle steder er naturen blevet erobret af invasive arter som fx hybenroser i strandområdet, og vi har også en motorvej og en jernbane, der har erobret en del af naturens plads. Derfor er det vigtigt, at vi udvikler vores naturpleje og skaber nye muligheder for den natur, som vi alle er så glade for. Det har byrådet nu vedtaget en konkret plan for, hvordan vi gør,” siger borgmester Niels Hörup.

    Cirka 50 procent af Solrød Kommune er dækket af landbrugsarealer og omkring 25 procent er byområder eller infrastruktur, som begge dele oftest har en lav naturværdi. Alligevel er Solrød Kommune hjemsted for mange forskellige, sjældne dyre- og plantearter, som holder til i kommunens heder, overdrev, enge, moser og søer, og det er i særlig grad de områder og arter, som Solrød Kommune med den nye naturkvalitetsplan vil arbejde på at tage sig godt af. Kommunens hovedfokus både i den gamle og i den nye plan er således at beskytte de sårbare naturområder og de sjældne og truede arter. Det gælder særligt Natura 2000-områderne og arealer, der er beskyttet af naturbeskyttelsesloven som fx heder, overdrev og enge. Her findes den mest unikke natur og de bedste levevilkår for sjældne og truede arter.

    Naturen skal udvikles i samarbejde med borgere og erhvervsliv

    Som et nyt element i naturkvalitetsplanen sætter Solrød Kommune også fokus på at inddrage borgere og erhvervsliv i at skabe mere og bedre natur på private og offentlige arealer. Solrød Kommune har derfor udviklet en række “værktøjskasser”, der giver gode råd til, hvad man som borger kan gøre for fx at få mere biodiversitet i sin have eller på fællesarealer.

    “Vi har i Solrød Kommune en stolt tradition for bæredygtig udvikling i tætte samarbejder med vores mange aktive borgere og vores lokale erhvervsliv, som er gode til at tage ansvar. Det samarbejde er der også brug for, når det gælder vores alle sammens natur, hvor vi med fælles indsatser skal hjælpes ad med at fremme biodiversiteten og vores unikke naturområder og sjældne, vilde arter,” siger Niels Hörup.

    Grønt Råd har haft naturkvalitetsplanen i høring og bemærker, at den er både god og gennemarbejdet. Planen har fem hovedfokusområder, som er:

    • At værne om kommunens mest sårbare og unikke natur og fx prioritere kommunale indsatser der, hvor der er mest naturrige og oprindelige landskaber for at sikre biodiversiteten på bedst mulig vis.
    • At følge udviklingen i biodiversiteten.
    • At give plads til øget biodiversitet på kommunale arealer fx ved at målrette driften af eksisterende naturområder med fokus på en større mangfoldighed af liv og ved at indtænke biodiversitet, mere vild og mindre styret natur, når nye områder udlægges til fx rekreative interesser og klimatilpasning.
    • At samarbejde med mange aktører om Solrød Kommunes natur og fx invitere borgere, erhvervsliv, institutioner og organisationer til fælles indsatser for en rigere natur i Solrød kommune.
    • At inkludere biodiversitet i kommunens planer, strategier og politikker.

    Hele Naturkvalitetsplan 2020-2024 kan ses på www.solrod.dk under ‘Planer og politikker’.

    Kilde: Solrød Kommune

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    REPAIR CAFÉ SOLRØD ØNSKER GLÆDELIG JUL OG GODT NYTÅR

    Det Danske Madhus skal også fremover levere maden til Plejecenter Christians Have

    Solrød Foto overdrages pr. 1. januar til Jonas

    Ny rektor på SOLRØD GYMNASIUM

    Julemarked i Solrød /Jersie 2025

    Ny centerchef skal lede Solrød Kommunes arbejde med by og bæredygtighed

    Nyt byråd konstitueret med ny udvalgsstruktur på trapperne

    Stor gevinst for Solrød Kommune: Sælger biogasanlæg til Bigadan

    Radikale takker for en god Valgkamp i Solrød

    Solrød Kommune tester videoopkald i nationalt samarbejde om velfærdsteknologi

    Havets Folkemøde kommer til Solrød i 2026

    Det brede danske boligmarked er mere balanceret

    Pernille Breinholdt Jepsen, valgt til Solrød Byråd for Liberal Alliance

    Decembernyt fra Havdrup Kirke

    Vi fortsætter kampen for stærkere velfærd i Solrød

    Glædelig jul

    Klumme af Brian Mørch

    De ni læsninger i Solrød Strandkirke

    Hos Pennie tager de al stress ud af Black Friday

    Glæde i Venstre over stemmemæssig fremgang i Solrød

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    9. december 2025

    REPAIR CAFÉ SOLRØD ØNSKER GLÆDELIG JUL OG GODT NYTÅR

    9. december 2025

    Det Danske Madhus skal også fremover levere maden til Plejecenter Christians Have

    8. december 2025

    Solrød Foto overdrages pr. 1. januar til Jonas

    8. december 2025

    Ny rektor på SOLRØD GYMNASIUM

    4. december 2025

    Julemarked i Solrød /Jersie 2025

    27. oktober 2025

    VoresSolrøds vision for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    Liberal Alliance åbner valgbutik i Solrød Center

    27. oktober 2025

    Venstres vision for Solrød Center

    27. oktober 2025

    LAs vision for Solrød Center

    annonce
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2025 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.