Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    Ny køreskole åbnede lige til nedlukningen

    0
    By Lotte Bøgevig on 24. maj 2022 NYHEDER

    Da Kim Juul Christoffersen åbnede sin køreskole for to år siden, havde han ikke lige forestillet sig, at han skulle igennem Corona-nedlukninger og køreprøve-kaos. Men heldigvis står No. 1 Køreskole og Kim her stadig.

    – For et par år siden ville jeg gerne have min egen køreskole. Jeg havde kørt i mange år for Sydkystens Køreskole, men nu ville jeg gerne selv stå for det hele. Desværre kom Corona-nedlukningerne lige efter, forklarer Kim Juul Christoffersen.

    Han åbnede køreskolen i Solrød i januar 2020, og i marts lukkede hele Danmark ned pga. Corona. Og dermed også hans køreskole.

    – Jeg havde lige fået kørt de første elever igennem, og så måtte jeg lukke, men jeg kunne heldigvis få en mindre lønkompensation. Jeg kunne ikke sætte gang i noget som helst, for vi har et meget fastlåst system, hvor man skal følge noget teori og så ud og køre og så tilbage til teorien. Det er et lovkrav, så jeg kunne ikke gøre så meget, siger Kim.

    Ramt af mere modstand

    Han var heldigvis sikker på, han havde taget den rigtige beslutning om at åbne sin egen køreskole, så han holdt stand, da køreskolen var lukket ned ad to omgange.

    Men da Coronaen så småt var et overstået kapital, mødte Kim endnu en storm. Politiet efterlod nemlig en kæmpe pukkel af ventende prøver til Færdselsstyrelsen, som overtog resortet 1. oktober 2021. Opgaven for

    Færdselsstyrelsen var derfor enorm med både bookingsystem, lokaliteter, personaleansættelser, m.m. Projektet er lykkedes vest for Storebælt, og nu mangler vi København og resten af Sjælland og Lolland- Falster

    – Der har simpelthen været lange køer for at komme op til prøverne. Og det rygtes naturligvis, og så venter mange med at gå i gang med at tage kørekortet. Problemet ved at vente, når man ellers er klar til prøven, er, at man hurtigt glemmer og måske må betale for flere køretimer end nødvendigt. Så venter de unge hellere, og det påvirker jo køreskolerne og deres overlevelse, siger Kim, der selv er formand for Midtsjællands Kørelærerforening og er med til forhandlinger med Færdselsstyrelsen en gang om måneden.

    – Det giver en højere dumpeprocent hos de unge, og det er jo et problem. Færdselsstyrelsen øger antallet af prøvesagkyndige i håbet om en succes. Vi ville selvfølgelig ønske, det gik hurtigere, lyder det fra kørelæren.

    Sjovt at følge de unges vej

    Kim Juul Christoffersen fortæller dog, at han kan mærke, at der kommer flere og flere kunder nu, så det ser ud til at gå den rigtige vej. Han har oprettet flere ekspreshold, hvor teori og kørsel tages mere intensivt, og disse hold er meget populære.

    Kim har været kørelærer i 16 år, men arbejdede før det i restaurationsbranchen som tjener, inspektør og restaurantchef.

    – Jeg har før tænkt på, at det kunne være spændende at være kørelærer, og det synes jeg heldigvis stadig, det er. Det er sjovt at følge de unge, og man er jo næsten lige så ked af det som dem, hvis de dumper. Man lever lidt sammen med eleverne for at få dem igennem, siger Kim.

    – Man bliver jo så kisteglad, når eleven består. Så er hele projektet jo lykkedes, siger han og glæder sig til at byde mange nye elever velkommen

    Kilde: Viborher.dk

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    SOLRØD CENTER FEJRER 50 ÅR MED TRE STORE JUBILÆUMSDAGE

    Solrød Kommune: “Vores ønske er at gøre beredskab til noget, vi taler om sammen”

    B-Bikes inviterer hele lokalområdet til Halloween – og samler ind til Julemærkehjemmene

    Solrød Family Outdoor får donation på 5.000 kroner

    Mere tid til at være barn – vi øger tiden i børnehaven

    En masse glade cyklister indtog Centergaden i Solrød Strand

    Timber Team Racing byder Sandmaster Danmark velkommen som ny i Seven Racing

    Jonas Ring Madsen: “Vi prioriterer velfærd og stærke fællesskaber”

    Et enigt byråd står bag ny budgetaftale for Solrød Kommune

    Debatindlæg: Hvis du måtte ændre tre ting ved folkeskolen – hvad skulle det så være?

    5.000 spark og højt humør i Solrød Idrætscenter

    Efterårsfernisering på Solrød Bibliotek og Kulturhus – 20 år med kunst og mangfoldighed

    Gå-Holdet Solrød jagtede trolde i Hedeland

    Tre sejre til Sydkysten Kickboxing ved Senshi Fight Night

    Røde Kors mangler indsamlere: Skal slå sidste års rekord

    ”Bugten 26” en censureret udstilling i Portalen

    Postkort fra Vinden

    Borgerservice er rykket tilbage på rådhuset

    Rytmik, grin og aftensmad: Nyt tilbud til småbørnsfamilier

    Rektors debut i farverigt optog

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    21. september 2026

    SOLRØD CENTER FEJRER 50 ÅR MED TRE STORE JUBILÆUMSDAGE

    21. september 2026

    Solrød Kommune: “Vores ønske er at gøre beredskab til noget, vi taler om sammen”

    21. september 2026

    B-Bikes inviterer hele lokalområdet til Halloween – og samler ind til Julemærkehjemmene

    17. september 2026

    Solrød Family Outdoor får donation på 5.000 kroner

    17. september 2026

    Mere tid til at være barn – vi øger tiden i børnehaven

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.