Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • POLITIK
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    VIBORHER – Solrød

    Nu får Trylleskov Strand direkte busforbindelse til Solrød Station

    0
    By Lotte Bøgevig on 10. december 2019 NYHEDER

    I sommer besluttede byrådet at sætte næsten 1,3 mio. kr. af til en ny buslinje med direkte forbindelse mellem Trylleskov Strand og Solrød Station, og til at redde natbus 97N. Den 15. december har den nye buslinje premiere.

    Da Region Sjælland i slutningen af 2018 meldte ud, at man ville nedlægge bus 120 på den ca. 17 kilometer lange strækning mellem Karlsunde og Køge Station, medførte det store frustrationer hos de mange Solrød-borgere, der så ud til at blive bus-løse.

    Solrød Byråd tog imidlertid sagen i egen hånd og besluttede at etablere en ny buslinje for at sikre, at kommunens borgere fortsat kan komme frem med det gule lyn.

    Og nu begynder Solrød Kommunes nye buslinje at køre. Den 15. december har bussen med rutenummer 121 nemlig premiere, og bussen kommer som den tidligere bus 120 til at køre på Strandvejen, men den nye bus 121 drejer nu ind omkring Solrød Strand Station, videre forbi Munkekærskolen, gennem Trylleskov Strand og tilbage ad Strandvejen til Solrød Strand Station, inden den fortsætter til Køge.

    “Vi har gennem flere år haft et stort ønske om bedre busforbindelse til vores borgere i Trylleskov Strand området, og selvom det naturligvis er ærgerligt, at vi som kommune på grund af besparelser i regionen skal pålægges en million-udgift, så har vi heldigvis i godt samarbejde med Køge Kommune fundet frem til en rigtig god løsning,” siger borgmester Niels Hörup.

    Solrød Kommune finansierer 1,2 mio. kr. i forbindelse med den nye buslinje, som er etableret i samarbejde med Køge Kommune og Region Sjælland, som også står for en del af finansieringen.

    Natbussen fortsætter også i Solrød Kommune

    Det var ikke kun strandområdets borgere, som byrådet i sommer besluttede ikke at gøre bus-løse – også Natbus 97N blev reddet.

    Bussen, der hidtil har kørt fra Rådhuspladsen til Køge Kommune, stod til at blive sparet væk fra årsskiftet, men byrådet besluttede at afsætte 70.000 kr. til, at bussen fortsat kører frem til Solrød Strand Station, hvor den får endestation.

    “Selvom der er et beskedent antal passagerer på bus 97N, giver det god mening, at vi i samarbejde med Greve Kommune har besluttet at beholde ruten. Vi ved, at både unge mennesker, folk med skiftende arbejdstider og vores ældre er glade for natbussen, og det er en relativt lille pris, vi skal betale for at kunne opretholde en god service til vores borgere,” siger Niels Hörup.

    Kilde: Solrød Kommune

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    7. januar 2026 startede Gå-Holdet Solrød med “nytårskur”.

    Drabsefterforskning – Virkelighed eller Fiktion?

    Udstilling i Portalen

    Borgmesterens nytårshilsen

    Seniorbowling i Køge Bowlingcenter.

    Røde Kors: Julehjælp til over 225 børnefamilier i Solrød og Greve

    Havdrup Skovby får 150 boliger på Nældevej, Skræppevej og Løvetandsvej

    Fra vision til handling: Nu er visionsplanen for Solrød Center på plads

    Lokal kunstner Birgith S. Ibsen åbner årets første udstilling på Solrød Bibliotek og Kulturhus

    Boliger i stueetagen og maks. 30 km/t. Hovedgaden i Havdrup skal være attraktiv og styrke det lokale handels- og byliv

    Mød Peanut – vores firbenede ven i kampen mod rotter

    En varm julehilsen og et strålende tilbageblik fra Viborher.dk

    En hjertevarm afsked for Solrød Gymnasiums rektor Bjarne Thams

    Ingen skal sidde uønsket alene juleaften: Juleværter efterlyses på Julevenner

    December nyt fra Havdrup Kirke

    Mandagsnærvær og morgenmeditation er en succes

    W. Johansen Havdrup hædret som gazelle: “Den bedste reklame er tilfredse kunder”

    Klumme af Brian Mørch

    Nye lokalplaner på vej for Karlstrup Landsby og Gl. Havdrup

    Årets sidste kronik af Emil Blücher

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    9. januar 2026

    7. januar 2026 startede Gå-Holdet Solrød med “nytårskur”.

    9. januar 2026

    Drabsefterforskning – Virkelighed eller Fiktion?

    30. december 2025

    Udstilling i Portalen

    22. december 2025

    Borgmesterens nytårshilsen

    19. december 2025

    Seniorbowling i Køge Bowlingcenter.

    27. oktober 2025

    VoresSolrøds vision for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    Liberal Alliance åbner valgbutik i Solrød Center

    27. oktober 2025

    Venstres vision for Solrød Center

    27. oktober 2025

    LAs vision for Solrød Center

    annonce
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.