Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • POLITIK
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    VIBORHER – Solrød

    Mangel på ferieafløsere skaber mangel på hænder i hjemmeplejen og på Plejecenter Christians Have

    0
    By Lotte Bøgevig on 8. juli 2021 NYHEDER

    Det er ikke lykkedes at skaffe nok ferieafløsere til Den Kommunale Hjemmepleje og Plejecenter Christians Have – sandsynligvis fordi mange studerende og ledige nu arbejder i test- eller vaccinationscentrene. Det betyder, at der i en periode vil være nogle opgaver, som plejepersonalet ikke har mulighed for at nå.

    Som flere andre kommuner er det heller ikke lykkedes Solrød Kommune at skaffe de nødvendige hænder til at være ferieafløsere på ældreområdet hen over sommeren. Det betyder, at der i sommerferieperioden desværre vil komme til at mangle medarbejdere i Den Kommunale Hjemmepleje og på Plejecenter Christians Have.

    “Vi har aldrig stået i en lignende situation før. Det har været enormt svært at rekruttere blandt de grupper af fx studerende og ledige ufaglærte, som vi plejer at have som ferieafløsere. Det, vi hører, er, at de i stedet for nu arbejder på test- eller vaccinationscentrene,” siger Dorte Saabye direktør i Solrød Kommune, som fortæller, at der nogle dage vil komme til at mangle op imod 20 medarbejdere i hjemmeplejen og på plejecenteret, og fortsætter:

    “Det betyder, at vi kommer til at køre med en form for nødberedskab, hvor der er nogle opgaver, vi er nødsaget til at geare ned på for at få hænder nok til de vigtigste opgaver. Det er på ingen måde en rar situation, men jeg ved, at alle vores medarbejdere vil gøre deres allerbedste for fortsat at skabe en tryg og velkendt hverdag for de borgere, vi er i kontakt med.”

    Borgerne kan fx opleve, at der ikke bliver redt seng eller gjort rent så ofte, eller at der er færre besøg fra hjemmeplejen, som også kan besøge borgerne på nye tidspunkter. Samtidig kan omsorgsbesøg blive erstattet af telefonopkald, og på Plejecenter Christians Have vil der i perioder blive købt mad udefra i stedet for, at personalet skal bruge tid på at kokkerere hjemmelavet mad.

    “Vi rækker også ud til vores korps af frivillige borgere, som er tilknyttet Plejecenter Christians Have, for at få dem til at hjælpe med aktiviteter som fx bus- og gåture, så personalet kan frigøres til andre opgaver. Samtidig håber vi, at man som pårørende har mulighed for et ekstra kaffebesøg eller to, og at man måske kan ringe lidt oftere end sædvanligt til sine ældre familiemedlemmer,” siger Dorte Saabye, som også sender en generel appel ud til kommunens borgere:

    “Hvis der sidder nogle pensionister eller efterlønnere, som gerne vil melde sig som ferieafløsere, så vil vi meget gerne høre fra dem.”

    Solrød Kommunes ældrechef Bente Gaardhøj Johansen kan kontaktes frem til den 23. juli 2021 på mail bgj@solrod.dk eller via tlf. 56182000.

    Kilde: Solrød Kommune

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Solrød Byråd, som moderne ”arbejdsplads”?

    Læserbrev af Morten Scheelsbeck

    Anette Fynbo Blem “Lad os gentænke projektet ved Solrød Bæk”

    Borgmesterkandidat Kim Kliver (V) dybt bekymret for udsigten til massive besparelser og 140 fyringer

    Solrød Bæk-projektet: Vi skal finde den bedste løsning – sammen

    SSA-elever og sygeplejerskestuderende i Solrød Kommune har fået deres helt eget team

    Stavgangsholdet smidt ud af Ældresagen

    Meget mere tidlig indsats

    SOMMERBOGEN 2025

    Succesen med familieloppemarked fortsætter

    En grundlovstale til Solrød: Grundloven er også lokal

    En investering i fremtiden: Første spadestik til ny gårdbørnehave i Gl. Havdrup

    Oplev skønne Solrød Kommune: Natur, nærvær og nytænkning i ny turismestrategi

    Del din mening: Hvordan er fremtidens Solrød Center?

    Aktive Solrød-borgere samlede affald i Trylleskoven – og sluttede med kaffe og gode idéer

    Konfirmandforberedelse under åben himmel

    Sankthans-hygge med levende musik, fællesspisning & bål

    Solrød Fjernvarme a.m.b.a investerer i grøn vækst og skaber lokal tryghed for forsyning

    Havdrup Kirke har mistet afholdt menighedsrådsformand

    Musik og sang for børn og unge

    ANNONCE
    TILMELD NYHEDSBREVET

    ANNONCE
    FACEBOOK
    Vi bor her
    ANNONCER
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    13. juni 2025

    Solrød Byråd, som moderne ”arbejdsplads”?

    12. juni 2025

    Læserbrev af Morten Scheelsbeck

    12. juni 2025

    Anette Fynbo Blem “Lad os gentænke projektet ved Solrød Bæk”

    11. juni 2025

    Borgmesterkandidat Kim Kliver (V) dybt bekymret for udsigten til massive besparelser og 140 fyringer

    11. juni 2025

    Solrød Bæk-projektet: Vi skal finde den bedste løsning – sammen

    1. februar 2014

    Solrød Kommune søger forpagter til kioskerne

    2. februar 2014

    Varmens dag

    10. februar 2014

    Netto udvider butikken i Solrød Center

    12. februar 2014

    Lone Hertz holder foredrag om livskvalitet

    19. februar 2014

    Ny ŠKODA Yeti

    ANNONCE
    ANNONCER
    TILMELD NYHEDSBREVET

    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2025 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.