På kort tid er det lykkedes for Solrød Lakrids, Solrød Center, at udvikle lakrids efter forbrugernes smag og i dag har butikken et sortiment på fem forskellige produkter. Først på året vandt indehaver Bent Nybo to priser ved den årlige lakridsfestival, og der arbejdes fortsat på at udvikle nye smage og kombinationer med andre produkter.
Det var ikke planen, at Bent Nybo skulle fremstille og sælge lakrids fra butikken i Solrød, det begyndte med en cafe, men så kom corona-tiden og virkede som noget af en mavepuster, og han besluttede at sadle om.
– Det hele kom sig af, at jeg så, at der var en restaurant til salg. Jeg havde aldrig været her i centret før, men jeg bor i Tune, og det var tæt på. Vi kiggede efter et lokale, som vi aldrig fandt, men på vej tilbage til bilen, spottede jeg det skakternede gulv i den gamle slagterbutik. Jeg fik en aftale med ejendomsmægleren mandag klokken 10 og to minutter efter var lokalet mit, det var lige sagen. Jeg brugte tre måneder på at sætte lokalet i stand, og vi åbnede café den 1. december 2018, og et år efter var cafeen oppe at køre, fortæller Bent Nybo.
Så kom corona og tiden med nedlukning.
– Folk i Solrød var loyale, og vi solgte noget Take Away fra cafeen, men midt i alt det lukke op og lukke ned og holde afstand, besluttede jeg, at nu skulle der ske noget andet. Jeg begyndte at rode lidt med noget lakrids, simpelthen fordi jeg godt kan lide lakrids. Sådan har det altid været med mig, jeg får en ide, og så forfølger jeg den. Jeg brugte fem måneder på at fremstille lakrids og fandt frem til produktet Good Old Classic, fortæller Bent Nybo, som egentlig er butiksslagter af uddannelse.
I en periode solgte han lakrids i cafeen, og havde begge dele, men valgte at gå all in på at producere og sælge lakrids og lukke cafeen.
– Vi nåede også lige at blive ramt af energikrisen. Det var en barsk omgang for mange butiksindehavere. Det var kun december, der var en god måned, fortæller Bent Nybo.
Har vundet flere priser
Derfra er det gået den rigtige vej for den lokale lakridsproducent, som har hele produktionen i lokalerne i Solrød Center, hvor der også bliver skåret lakrids og pakket.
– Jeg nyder at arbejde med at fremstille lakrids, og det har fra begyndelsen været vigtigt at finde frem til så høj en kvalitet og miljørigtigt som muligt. Det er lakrids fremstillet uden mel, det er glutenfrit, det er uden gelatine og uden palmeolie, men med en økologisk kokosolie. Nu har jeg grundlakridsen, så nu nørder jeg for at finde de helt rigtige smage, fortæller Bent Nybo.
For et års tid siden har Solrød Lakrids også fået tilknyttet en sælger, så flere rundt i landet får kendskab til den lokalt fremstillede lakrids.
– Der er tillige med flere forhandlere, som ringer og spørger til, om de må forhandle vores lakrids, og på Formland messen sidste år fik flere også øjnene op for vores brand, fortæller den lokale lakridsproducent, som er meget stolt af, at Solrød Lakrids har vundet to priser på den årlige lakridsfestival først på året i Bagsværd.
Solrød Lakrids opnåede en flot bronzemedalje i den officielle Liquorice Taste Award med Salty Raspberry, og publikum var endnu mere begejstret end juryen. Lakridsen med hindbær og pyramidesalt på toppen var absolut publikums favorit. Det betød, at Solrød Lakrids også snuppede prisen ”Publikums Favoritpris 2024”.
– Nu har vi fem varianter. Vi kommer nok til at kombinere lakridsen med chokolade på sigt, da det vil passe godt ind i vores sortiment, når vi blandt andet laver gavekurve, fortæller Bent Nybo, som fortsætter jagten på gode smagsvarianter til sortimentet.
Af Helle Midskov, Viborher.dk