Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    Debatindlæg: Hvem skal definere kommunens fremtid?

    0
    By Lotte Bøgevig on 4. november 2022 NYHEDER

    På det seneste byrådsmøde blev der truffet en skelsættende beslutning, som måske varsler nye tider i Solrød Kommune. På mødet blev der nemlig samlet et flertal for at følge borgernes indstilling om at begrænse byudviklingen i Solrød Landsby.

    En landsby, der “udgør en vigtig del af Solrød Kommunes kulturarv”, som det så smukt stod formuleret i kommuneplantillægget.

    For både HavdrupListen og VoresSolrød betyder det meget, at værne om vores landsbyer. Både på grund af deres kulturhistoriske værdi, men også på grund af det store aktiv landsbyerne udgør i kommunen, som et alternativ til bosættelse i byområdet. Og det var på et hængende hår at et ellers helt færdigt kommuneplantillæg med uønsket byudvikling, blev ændret af et flertal på sidste byrådsmøde.

    For borgerne i landsbyen ønsker ikke samme byudvikling og udlæg til ny bebyggelse, som kommuneplantillægget ellers har formuleret. I redegørelsen kan man læse, at “Udlæggene er vigtige for udviklingen af Solrød Kommune. Og at der ses et stort behov”. Men hvem har defineret dette behov? Formuleringen rejser det relevante spørgsmål: Hvis behov skal tilgodeses ved udviklingen af kommunen – er det nuværende eller kommende borgeres, politikernes eller private investorers behov? Vi mener det er Solrød Kommunes nuværende borgere.

    Kommuneplantillægget var ellers kulminationen på et meget langstrakt forløb med inddragelse af både borgere og andre interessenter i arbejde med helhedsplanen for Solrød Landsby. Et forløb der startede med de bedste intentioner og som kuldsejlede kort før målstregen med iveren efter mere byudvikling.

    Alle implicerede parter roste ellers samarbejdet om helhedsplanen for Solrød Landsby til skyerne. En helhedsplan der i mange år fremover skal sætte rammerne for landsbyen, og som ikke mindst landsbyboerne kan se sig selv i – og det til trods for manglerne ved planen, der f.eks. ikke er politisk bindende og som heller ikke tager fat om et af landsbyens helt store problemer: gennemkørende trafik.

    Ikke desto mindre var der stor begejstring for resultatet – en begejstring, der dog hurtigt smuldrede, da det politisk bindende kommuneplantillæg kort tid efter blev præsenteret. Et tillæg der ikke havde haft samme inddragende forløb og som på flere punkter gik stik imod retningslinjerne fra helhedsplanen. Skuffelsen var til at tage og føle på. Og det forstår man godt. Beboerne i Solrød Landsby har udvist et exceptionelt højt engagement i hele processen med både helhedsplan og kommuneplantillæg og endte alligevel ude på et sidespor med citatet: “Overordnet set har høringssvarene fra landsbyen ikke givet anledning til ændringer i det endelige kommuneplantillæg”

    Ergo var vi præcis tilbage til de gamle tider – en æra man ellers troede var afsluttet, nu da det nye byråd har ambitioner om en både tidligere og større inddragelse af borgerne. Men noget er der alligevel sket, for på falderebet viste der sig et flertal for at lytte til borgernes ønsker. Og således varsles alligevel om nye tider i lokalpolitik, hvor det som borger nytter at involvere sig, og hvor høringssvar rent faktisk rykker ved beslutningerne.

    Af Christian Vang, HavdrupListen og Ina Lindemark, VoresSolrød

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Tre sejre til Sydkysten Kickboxing ved Senshi Fight Night

    Røde Kors mangler indsamlere: Skal slå sidste års rekord

    ”Bugten 26” en censureret udstilling i Portalen

    Postkort fra Vinden

    Borgerservice er rykket tilbage på rådhuset

    Rytmik, grin og aftensmad: Nyt tilbud til småbørnsfamilier

    Rektors debut i farverigt optog

    Monstertegneworkshop på Solrød Bibliotek og Kulturhus

    Solrød taber terræn i kampen om virksomheder og arbejdspladser

    Falck skal drive det operative beredskab i Køge, Solrød og Stevns

    Veteraner samlet om dart, respekt og sammenhold

    Solrød Kommune sender budgetforslag i høring

    ”Når Frederik bliver konge, så stopper jeg med at arbejde”

    Beat og Brøl i Dinosaurland

    Jersie Sognehus fylder 25 år

    Tag med tilbage til 90’erne

    Kan du huske for 25 år siden?

    Babyrytmik i Solrød Bibliotek og Kulturhus

    Bumleby Festival fortsætter succesen – nu venter årets sidste festival i Solrød

    Nye hjerner og maskiner i Havdrup: Lokale unge trækkes ud af værelserne med brætspil og cirkustricks

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    10. september 2026

    Tre sejre til Sydkysten Kickboxing ved Senshi Fight Night

    10. september 2026

    Røde Kors mangler indsamlere: Skal slå sidste års rekord

    10. september 2026

    ”Bugten 26” en censureret udstilling i Portalen

    8. september 2026

    Postkort fra Vinden

    8. september 2026

    Borgerservice er rykket tilbage på rådhuset

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.