Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød
    Centerchef i WAVES Pia Murmann Løhndorf og Formand for Coding Pirates Kim Sunesen.

    Coding Pirates Solrød får Waves som sponsor!

    0
    By Lotte Bøgevig on 2. juli 2020 NYHEDER

    Sundhedskrisen har bestemt gjort det til en udfordrende sæson for Coding Pirates Solrød, men alligevel går de på sommerferie med armene hævet over hovedet.

    Bestyrelsen i WAVES Shoppingcenter i Greve har besluttet at støtte det frivillige initiativ med 8.000 kr. til indkøb af LEGO Mindstorm robotter.

    ”Efter en meget succesfuld udflugt til Robotfestivalen i Universe Science Park på Als sidste år, har vi oplevet nysgerrighed for at lære mere om robotterne. Vi er naturligvis rigtig glade og taknemmelige for det gavmilde sponsorat og vi glæder os til at kunne byde kodepiraterne velkommen tilbage efter sommerferien til duften af nye robotter udtaler formand for Coding Pirates Kim Sunesen.

    Centerchef i WAVES Pia Murmann Løhndorf, glæder sig også til samarbejdet. ”I WAVES vil vi gerne give en håndsrækning til børn og unge. Især lokale projekter og tiltag, som involverer dem på en givende og positiv måde. Det er også vigtigt for os, at sponsoratet giver mulighed for et gensidigt samarbejde. Alt dette får vi opfyldt med sponsoratet til Coding Pirates Solrød”

    Hun fortsætter: ”WAVES sponsorat til Coding Pirates kan blive forøget med yderligere 5.000 kr., hvis man downloader WAVES app, logger ind i pointshoppen og donerer de point, som fås ved hvert eneste besøg i WAVES, til de små kodepirater. Jo flere point, der doneres til Coding Pirates Solrød, jo større sponsorat.”
    ”Nu skal vi nyde sommeren og så håber vi på en mere ”normal” sæson efter ferien – Det er min klare fornemmelse at både børn og frivillige har savnet hinanden! Det må jo betyde vi gør noget rigtig og jeg kan slet ikke takke vores fantastiske frivillige nok. De lægger en kæmpe indsats for vores lille klub”, slutter Kim Sunesen.

    FAKTA BOKS:
    Coding Pirates er en landsdækkende organisation baseret på helt frivillige og helt ulønnede kræfter. Vi arbejder med at fremme børn og unges produktive og kreative IT-kompetencer via afholdelse af klubaftener. Det sker hver mandag på Solrød Bibliotek mellem 17-19.00, hvor 25 drenge og piger i alderen 9-15 udforsker og bliver nysgerrige på kodning, spilkreation og robotter.

    Kilde: Kim Sunesen

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Jersie Sognehus fylder 25 år

    Tag med tilbage til 90’erne

    Kan du huske for 25 år siden?

    Babyrytmik i Solrød Bibliotek og Kulturhus

    Bumleby Festival fortsætter succesen – nu venter årets sidste festival i Solrød

    Nye hjerner og maskiner i Havdrup: Lokale unge trækkes ud af værelserne med brætspil og cirkustricks

    Tag discotøjet på til familiegudstjenesten

    Klumme af Brian Mørch

    Skolebørnene var med til at indvie Munkekærskolens nye tilbygning

    Kronik af Emil Blücher

    Havets Folkemøde: Bølger af begejstring og en sejr for en levende Køge Bugt

    Klein & Adamsen rykker tættere på kunderne med ny butik i Viby

    Væggelus kan være en ubehagelig feriesouvenir

    Solrød Cykelcenter har holdt hjulene i gang i 50 år

    Nyt fra Havdrup kirke

    Udstilling på Portalen – Lysets rejse

    Gå-Holdet i Solrød

    Solrød Bibliotek og Kulturhus går et efterår i møde fyldt med utrolig mange fantastiske arrangementer!

    Kom til Havets Folkemøde og oplev en folkefest i vandkanten

    Fra landbrugsjord til klimasikring og natur: Solrød-projekt vækker national interesse

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    25. august 2026

    Jersie Sognehus fylder 25 år

    25. august 2026

    Tag med tilbage til 90’erne

    24. august 2026

    Kan du huske for 25 år siden?

    24. august 2026

    Babyrytmik i Solrød Bibliotek og Kulturhus

    24. august 2026

    Bumleby Festival fortsætter succesen – nu venter årets sidste festival i Solrød

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.