Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød
    Modelfoto: Louise Dyring Mbae/Red Barnet

    ALDI donerer dagligvarer til Red Barnets sommerlejre

    0
    By Lotte Bøgevig on 2. juli 2020 NYHEDER

    ALDI støtter i år Red Barnets mange sommerlejre med dagligvarer for 75.000 kroner. Detailkæden samarbejder med Red Barnet om at give udsatte børn gode oplevelser.

    Børn og voksne på Red Barnets sommerlejre landet over kan i år sætte tænderne i sunde og friske dagligvarer fra ALDI.

    Detailkæden, der er hovedpartner for Red Barnet, donerer i år 75.000 kroner til at handle ind for i ALDI til ferielejrene. Den friske mad skal sikre, at børn og familier har masser af energi til de mange sjove aktiviteter, som de skal være en del af denne sommer.

    Red Barnets frivillige arrangerer hvert år sommerlejre for børn og familier, som ikke har råd eller overskud til at komme på ferie. Fælles for alle ferielejrene er, at børnene får venskaber og oplevelser, som de ellers ikke ville have fået.

    Red Barnet afholder i år hele 58 sommerlejre, hvilket er rekordhøjt og næsten 60 procent flere end sidste år. Coronakrisen har store konsekvenser for udsatte børn og familier i Danmark, og derfor har Red Barnets sommerlejre i år ekstra stor betydning.

    – Alt for mange børn i Danmark vokser op i familier, hvor forældre er så pressede, at ferie slet ikke er en mulighed. Det er så vigtigt, at vi får samlet de her børn og familier op og givet dem en god sommeroplevelse – særligt efter coronakrisen, som har ramt sårbare familier ekstra hårdt. Derfor er vi meget glade for, at ALDI er med til at støtte vores arbejde for at få flere udsatte børn med i fællesskabet og sikre dem den trygge barndom, som alle børn fortjener, siger Johanne Schmidt-Nielsen, generalsekretær i Red Barnet.

    Sammen om at hjælpe udsatte børn

    ALDI indgik i 2018 et samarbejde med Red Barnet for at skabe forandringer for udsatte børn i Danmark. Kernen i samarbejdet er at skabe gode oplevelser for udsatte børn og hjælpe dem med at blive en del af fællesskabet.

    ALDI’s donation til Red Barnets sommerlejre er ét af flere initiativer, detailkæden støtter i samarbejdet. Gennem forskellige aktiviteter året rundt indsamler ALDI’s butikker donationer til Red Barnets arbejde, hvor kunderne i juni og juli måned kan købe stregkoder og dermed donere 25 kr. til Red Barnets sommerlejre.

    I maj gik Red Barnet og ALDI sammen om en fødevareindsats, hvor de leverede mad til over 650 familier og 1500 børn landet over. Som en helårsaktivitet har ALDI installeret donationsknapper til fordel for Red Barnet på deres pantautomater over hele landet, og sidste år donerede detailkæden også frisk frugt til Red Barnets sommerlejre.

    – ALDI’s samarbejde og støtte til Red Barnets arbejde er mere end nogensinde vigtigt lige nu, hvor coronakrisen har store konsekvenser for de mest udsatte børn. Vi er derfor utrolig glade for, at vi med vores maddonation og med kundernes hjælp kan give mange børn en god sommer med masser af gode minder og oplevelser. Vores samarbejde med Red Barnet er stærkt, hvilket fødevareindsatsen også er et godt eksempel på, da alt kan lykkes, når vi står sammen, siger Finn Tang, CEO i ALDI.

    FAKTA

    Red Barnet arrangerer i år 58 ferielejre i hele landet for børn og familier, der ikke ellers har mulighed for at komme på ferie. Det er næsten 60 procent flere end sidste år.
    Red Barnet forventer at sende omkring 1.500 børn og forældre afsted på ferielejrene i år.
    ALDI er hovedpartner for Red Barnet fra 2018 til 2021 og samarbejder om at skabe langsigtede forandringer for udsatte børn i Danmark.

    Kilde: ALDI

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Medaljer til Budokan Karate Solrød ved VM

    PostNord Danmark Rundt kører gennem kommunen på søndag

    Tag med til Indien – uden at forlade Jersie

    Vi siger hjertelig tak for 13 år!

    Nogle timer i stilhed: Prøv stille-retræte i Jersie Kirke

    Før han flyttede til Solrød, spillede Henning Sørensen side om side med de største danske musikere

    Klumme af Brian Mørch

    Kronik af Emil Blücher

    Ieva skal fortælle historierne fra kirkens fællesskaber

    Brandvæsenet åbner portene for hele familien

    Flere legepladser skal give mere liv i hverdagen

    Carsten Schmidt markerer 50 år hos Solrød El-forretning

    Professionel julefrokost med Solrød Strand Badminton

    Lokale FDFere viste fællesskabet frem for Emil Blücher

    Den nye Ældrelov er et fokusområde for Solrød Ældreråd.

    Vis os planen – ellers føles arbejdet som stilstand

    Solrød-talent udtaget til Youth Olympic Games 2026

    Nu kan du nominere årets ildsjæle til Frivilligfesten 2026

    Første spadestik til nyt klubhus ved Solrød FC

    Gratis yoga og åndedræt på stranden ved Strandes Hus

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    29. juli 2026

    Medaljer til Budokan Karate Solrød ved VM

    29. juli 2026

    PostNord Danmark Rundt kører gennem kommunen på søndag

    26. juli 2026

    Tag med til Indien – uden at forlade Jersie

    26. juli 2026

    Vi siger hjertelig tak for 13 år!

    26. juli 2026

    Nogle timer i stilhed: Prøv stille-retræte i Jersie Kirke

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
      rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.