Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    Solrød Kommune i dialog med det lokale erhvervsliv

    0
    By Lotte Bøgevig on 11. juni 2014 KOMMUNE

    Det var et talstærkt og veloplagt publikum, som onsdag den 4. juni 2014 blev budt velkommen til dialogmøde mellem Solrød Kommune og det lokale erhvervsliv af borgmester Niels Hörup. Over 70 deltagere fra forskellige virksomheder deltog i dialogmødet med Solrød Kommune i Jersie Forsamlingshus.

    ”Vi ønsker at samle Solrøds erhvervsliv og give jer et talerør,” indledte Niels Hörup, da han til dialogmødet præsenterede kommunens visioner for en god erhvervskommune. Han opfordrede i den forbindelse virksomhederne til at henvende sig med idéer og forslag til nye initiativer, ligesom han understregede, at vækst og udvikling skabes af virksomhederne, ikke kommunen. Det er kommunens ansvar at understøtte det private erhvervsliv med gunstige rammevilkår, professionel vejledning, udbud til private virksomheder samt ved at dele den rette information på det rette tidspunkt med virksomhederne.

    Vækst, udvikling og varig beskæftigelse
    Sådan vil Solrød Kommune, sammen med en årlig pulje på 400.000 kroner, styrke erhvervsindsatsen i kommunen gennem 10 konkrete initiativer. Initiativerne omfatter blandt andet virksomhedsbesøg, dialogmøder, nye netværk for virksomheder i Solrød Kommune, pladser i Vækstfabrik Greve samt kompetenceudviklingsforløb for kommunale medarbejdere med kontakt til de lokale virksomheder. Initiativerne gennemføres i samarbejde med Greve-Solrød Erhvervsservice, Greve Erhverv og Væksthus Sjælland.

    Indsatsen på erhvervsområdet rækker også ud over kommunegrænserne gennem det fælleskommunale samarbejde ”Fokuseret Vækstdagsorden”, som er et partnerskab for vækst i Østdanmark, med deltagelse af kommunerne i region Sjælland og region Hovedstaden. Samarbejdet fokuserer på den globale konkurrence og behovet for at styrke Danmark og hovedstaden ved at tiltrække investorer, viden og arbejdskraft og sikre synergi mellem erhvervsfremmeaktører. ”Vi vil gerne støtte vækst, udvikling og varig beskæftigelse,” sagde Niels Hörup.

    Konkrete tips til at deltage i udbud
    Fra Dansk Erhverv deltog Jakob Scharff med et inspirerende indlæg og gode tips til, hvordan man som virksomhed gør sig klar og deltager i et udbud. Han gjorde opmærksom på vigtigheden af at være synlig, ikke bare i kommunens indkøbsafdeling, men også de afdelinger, som skal bruge virksomhedens ydelse. Han gennemgik det professionelle tilbud, dokumentation samt muligheden for at deltage i større udbud ved at danne konsortier.

    Fra svinestald til eksportvirksomhed
    Henrik Winther-Olsen, administrerende direktør for The Whole Company, fortalte med stor entusiasme og underholdningsværdi om sin rejse fra han som iværksætter startede på den ”fædrene gård” og byggede sin virksomhed op ved innovation, opkøb og eksport til det, den er i dag: En international virksomhed med sunde vækstkurver, et princip om plus på bundlinjen samt et gennemgående værdisæt og DNA for virksomheden.

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Se Solrød Bymidte med nye øjne – kom med på kursus i byudvikling

    Solrød Strand højt på listen over mulige støjskærme langs motorvejen

    Har du en idé, der kan gøre Solrød smukkere?

    Solrød Kommune søger nye lægdommere

    Plejecenter Christians Have får igen ros af tilsyn

    Fra marker til Tykmose Fælled: Nu er planen godkendt

    Solrødske forældre giver kommunens dagtilbud topkarakterer

    Solrød hylder de frivillige – årets prismodtagere er kåret

    Frivillige skaber fællesskab over maden i Den Frivillige Café

    En masse glade cyklister indtog Centergaden i Solrød Strand

    Et enigt byråd står bag ny budgetaftale for Solrød Kommune

    Borgerservice er rykket tilbage på rådhuset

    Falck skal drive det operative beredskab i Køge, Solrød og Stevns

    Solrød Kommune sender budgetforslag i høring

    ”Når Frederik bliver konge, så stopper jeg med at arbejde”

    Skolebørnene var med til at indvie Munkekærskolens nye tilbygning

    Havets Folkemøde: Bølger af begejstring og en sejr for en levende Køge Bugt

    Nu kan du nominere årets ildsjæle til Frivilligfesten 2026

    Nyt AI-projekt skal skabe mere tid til dig som borger

    Peter Tanev gæster Havets Folkemøde i Solrød

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    25. oktober 2026

    Solrød er hjemme – også når Daniel trækker i arbejdstøjet

    25. oktober 2026

    Løbere og SuperBrugsen i Havdrup knækker cancer.

    23. oktober 2026

    Ingrid er også aktiv Instagram under navnet: ‘ingridmariekristensen’.

    23. oktober 2026

    Se Solrød Bymidte med nye øjne – kom med på kursus i byudvikling

    22. oktober 2026

    Lene fra Køge vandt Solrød Centers jubilæumsmaleri til 15.000 kr.

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Seneste nyt
    25. oktober 2026

    Solrød er hjemme – også når Daniel trækker i arbejdstøjet

    25. oktober 2026

    Løbere og SuperBrugsen i Havdrup knækker cancer.

    23. oktober 2026

    Ingrid er også aktiv Instagram under navnet: ‘ingridmariekristensen’.

    23. oktober 2026

    Se Solrød Bymidte med nye øjne – kom med på kursus i byudvikling

    22. oktober 2026

    Lene fra Køge vandt Solrød Centers jubilæumsmaleri til 15.000 kr.

    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    LÆS AVISEN
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.