Lidt over 80 indsamlere har meldt sig til Røde Kors landsindsamlingen i blandt andet Solrød og Havdrup. Målet er mindst 100, så sidste års rekord på 130.000 kroner kan blive slået.
Af Røde Kors Solrød – Greve
Giv et par timer – og vær med til at hjælpe mennesker både herhjemme og ude i verden.
Sådan lyder opfordringen fra Røde Kors Solrød-Greve inden årets landsindsamling søndag 4. oktober.
Foreløbig har lidt over 80 børn og voksne meldt sig til at gå fra dør til dør. Men der er brug for flere.
Røde Kors håber, at mindst 100 indsamlere vil være med, så sidste års lokale indsamlingsrekord kan blive slået.
”Sidste år samlede Røde Kors Solrød-Greve 130.000 kroner ind. I år håber vi igen, at mange lokale vil give et par timer og gå en rute for den gode sag,” siger indsamlingsleder Belinda Thune.
En indsamlingsrute tager et par timer. Man kan gå alene eller tage en ven, sit barn eller sin partner med.
Der er forfriskninger til alle indsamlere. Den, der samler det største beløb ind, modtager et gavekort på 500 kroner til en af Røde Kors’ seks genbrugsbutikker i Solrød, Greve og Tune.
Sidste år gik præmien til Jørgen G. Nielsen fra Greve. Han satte ny lokal rekord med 7.030 kroner i indsamlingsbøtten.
I alt samlede 80 frivillige 130.000 kroner ind. Det var 50.000 kroner mere end året før og det bedste lokale resultat nogensinde.
Pengene fra landsindsamlingen går blandt andet til mad, rent vand, medicin, lægehjælp og husly til mennesker, der er ramt af krig og katastrofer.
En del af pengene går også til Røde Kors’ sociale arbejde for børn og voksne i Danmark.
Indsamlerne starter mellem klokken 10 og 11 søndag 4. oktober fra lokale mødesteder i Solrød Kommune: Røde Kors-butikken i Solrød og Havdrup Idrætscenter.
Indsamlerne vælger selv, hvilken rute de vil gå.
Tilmelding som indsamler sker på www.rodekors.dk/indsamling.


