Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    Emil Blücher klar til ny periode som borgmester i Solrød

    0
    By Lotte Bøgevig on 31. juli 2024 KOMMUNE

    Emil Blücher fra Liberal Alliance er blevet genindstillet som partiets spids- og borgmesterkandidat til kommunalvalget i november 2025. Dette blev besluttet på partiets generalforsamling.

    “Vi er kommet godt fra start efter at have overtaget borgmesterposten. Man skal huske på, at Liberal Alliance kun har tre af byrådets nitten mandater. Alligevel har vi formået at gennemføre mange positive forandringer for vores kommune sammen med vores kolleger i byrådet,” udtaler Emil Blücher.

    Sunde bygninger og orden i økonomien

    Særligt to ting har fyldt siden kommunalvalget for 2,5 år siden, og selvom de umiddelbart kan lyde kedelige, er de ifølge Emil essentielle for at sikre en velfungerende kommune både nu og i fremtiden.

    “Vi har fokuseret på at få styr på økonomien og igangsætte en udbedring af det massive vedligeholdelsesefterslæb, som det nye flertal desværre har overtaget. At vi har styr på økonomien og kommunens bygningsmasse, er afgørende for, at vi kan levere en ordentlig service på kort og på lang sigt. På den korte bane skaber en velplejet bygningsmasse gode rammer, som borgerne kan opholde sig i, og på den lange bane sikrer en god vedligeholdelse, at sandsynligheden for uventede merudgifter reduceres betydeligt.”

    Han fortsætter: “For mig er det langt vigtigere, at borgerne oplever en kommune, hvor tingene fungerer i hverdagen med så lidt bøvl som muligt, frem for at vi som kommune har vores primære fokus på at realisere forskellige prestigeprojekter. På den vis er jeg nok en lidt kedelig politiker. Men som borgerlig skal man også være jordnær fremfor visionær på andre menneskers vegne.”

    “Solrød har historisk set været kendt for at være en velfungerende bosætningskommune med skoler og institutioner af høj kvalitet. Men set med mine briller, er det som om, at man i en årrække har taget dette lidt for givet. Det har derfor været nødvendigt med et fornyet fokus på betydningen af gode rammer for familierne, herunder gode skoler, tilgængelige dagtilbud samt hurtig sagsbehandling ved boligudvidelser,” fortsætter han.

    Forandringer tager tid

    Adspurgt om, hvorfor han vælger at genopstille, peger han på, at der stadig er mange opgaver, der venter forude: “10 år med kommunalpolitik har lært mig, at det tager lang tid at få ting gennemført i en kommune. For at sikre, at de projekter vi har sat i gang, fuldføres ordentligt, stiller jeg mig derfor til rådighed som borgmesterkandidat,” siger Emil Blücher, der er både glad og ydmyg over den tillid, som medlemmerne har vist ham.

    Lokalformand Carl Andersen opfordrer borgerne til at give Liberal Alliance et styrket mandat ved det kommende kommunalvalg: “Vi har brug for et styrket mandat for fortsat at føre Solrød Kommune i den rigtige retning. Emil er kendt for at være en politiker, som ikke er bleg for at gå i dialog med borgerne og forklare byrådets forskellige disponeringer. Derfor håber jeg, at det kan lykkes at få Emil genvalgt som borgmester. Vi har brug for en for bordenden der forstår sig på ideologisk pragmatisme.”

    Stor opbakning både lokalt og nationalt

    Liberal Alliance Solrød holder opstillingsmøde i efteråret, hvor Emil Blücher formelt vælges som spidskandidat, og yderligere kandidater kommer på listen. Partiet forventer en lang og mangfoldig liste, der afspejler den store støtte, partiet oplever såvel lokalt som nationalt.

    Kilde: Carl Andersen

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Se Solrød Bymidte med nye øjne – kom med på kursus i byudvikling

    Solrød Strand højt på listen over mulige støjskærme langs motorvejen

    Har du en idé, der kan gøre Solrød smukkere?

    Solrød Kommune søger nye lægdommere

    Plejecenter Christians Have får igen ros af tilsyn

    Fra marker til Tykmose Fælled: Nu er planen godkendt

    Solrødske forældre giver kommunens dagtilbud topkarakterer

    Solrød hylder de frivillige – årets prismodtagere er kåret

    Frivillige skaber fællesskab over maden i Den Frivillige Café

    En masse glade cyklister indtog Centergaden i Solrød Strand

    Et enigt byråd står bag ny budgetaftale for Solrød Kommune

    Borgerservice er rykket tilbage på rådhuset

    Falck skal drive det operative beredskab i Køge, Solrød og Stevns

    Solrød Kommune sender budgetforslag i høring

    ”Når Frederik bliver konge, så stopper jeg med at arbejde”

    Skolebørnene var med til at indvie Munkekærskolens nye tilbygning

    Havets Folkemøde: Bølger af begejstring og en sejr for en levende Køge Bugt

    Nu kan du nominere årets ildsjæle til Frivilligfesten 2026

    Nyt AI-projekt skal skabe mere tid til dig som borger

    Peter Tanev gæster Havets Folkemøde i Solrød

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    23. oktober 2026

    Ingrid er også aktiv Instagram under navnet: ‘ingridmariekristensen’.

    23. oktober 2026

    Se Solrød Bymidte med nye øjne – kom med på kursus i byudvikling

    22. oktober 2026

    Lene fra Køge vandt Solrød Centers jubilæumsmaleri til 15.000 kr.

    21. oktober 2026

    Solrød Strand højt på listen over mulige støjskærme langs motorvejen

    19. oktober 2026

    Tidligere sognepræst Leif Ellerbek er død – satte et stort aftryk på Solrød Sogn

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Seneste nyt
    23. oktober 2026

    Ingrid er også aktiv Instagram under navnet: ‘ingridmariekristensen’.

    23. oktober 2026

    Se Solrød Bymidte med nye øjne – kom med på kursus i byudvikling

    22. oktober 2026

    Lene fra Køge vandt Solrød Centers jubilæumsmaleri til 15.000 kr.

    21. oktober 2026

    Solrød Strand højt på listen over mulige støjskærme langs motorvejen

    19. oktober 2026

    Tidligere sognepræst Leif Ellerbek er død – satte et stort aftryk på Solrød Sogn

    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    LÆS AVISEN
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.