Inden sensommeren er slut, åbner Øbro Træ en nyindrettet og moderne tømmerhandel for professionelle håndværkere og erhvervsvirksomheder i Greve Main i den tidligere Sanistål-ejendom. Bygningen er købt af Lind & Risør, der ejer halvdelen af Øbro Træ. Afdelingen med træ og byggematerialer i Greve kommer til at beskæftige mere end 20 medarbejdere.
Den 10.000 kvadratmeter store bygning, der ligger lige ud til Køge Bugt Motorvejen i Greve Syd, er underlagt en større ombygning. En tredjedel af bygningen er ved at blive indrettet til Øbro Træs formål. Ombygningsprojektet skal munde ud i et stort logistikcenter, der blandt andet også skal bruges som fælles centrallager for Lind & Risørs materielafdelinger og Øbro Træs to eksisterende forretninger i København samt distribution til webbutikken wood-online.dk. Desuden skal der etableres en ny drive in-tømmerhandel med håndværkerbutik. Øbro Træ har med den lokale tømmerhandel i Randersgade og Nordhavnen på Østerbro længe haft vokseværk og udvider efter sommerferien med den store afdeling i Greve Main på den 50.000 kvadratmeter store grund. Her får Øbro Træ dobbelt så meget plads som inde i byen.
– Vi glæder os til at åbne op for en stor og moderne engrosvirksomhed i Greve Kommune, der markerer vores 75 års jubilæum og betydelige vækst i de senere år. Vores investering i en ny forretning i Greve er en strategisk fremtidssikring af virksomheden og understøtter vores strategi om at gå fra at være en stærk lokal til en stærk regional tømmerhandel, der er konkurrencedygtig på salg og levering af træ og byggematerialer overalt på Sjælland og øerne, fortæller adm. direktør Uwe Plugge fra Øbro Træ og fortsætter: Vi forventer at starte op med 15 medarbejdere, hvoraf 10 medarbejdere inden for Salg, Indkøb og Logistik overføres fra vores Erhvervscenter i Nordhavnen. Derudover har vi ansat fem nye medarbejdere, der tiltræder i indeværende år, og endelig forventer vi at overflytte vores økonomifunktion i løbet af foråret 2016.
Placering i Greve giver millionbesparelse Den nye tømmerhandel bliver også for de morgenfriske, da håndværkerbutikken vil have åbent fra kl. 5.30 til 15.30. Borgmester Pernille Beckmann og kommunaldirektør Allan Vendelbo fra Greve Kommune samt Greves erhvervs- og turistchef Tina Charlotte Koeffoed har lige været forbi den tidligere Sanistål-bygning for at byde Øbro Træ og Lind & Risør velkommen i et af Greves attraktive erhvervsområder, som Uwe Plugge er meget begejstret for at blive en del af.
– Vi havde i forvejen hørt, at det er godt at drive virksomhed i Greve, og det har vi selv fået bekræftet indtil nu. Vi har fået en super god behandling af Greve Kommune, fortæller adm. direktør Uwe Plugge, der også ser det som en stor fordel, at virksomheden bliver placeret i et erhvervsområde med direkte adgang til motorvejen: Det er svært at finde en bygning til os med en bedre beliggenhed, og vi forventer at reducere vores distributionsomkostninger – en million kroner i besparelse på grund af flytningen er ikke urealistisk.
Lind & Risør, der ejer halvdelen af Øbro Træ, får 1.200 kvadratmeter til rådighed i bygningen. Desuden fortsætter Danske Fragtmænd en lejeaftale.
Billedtekst: Lige nu får Øbro Træ lavet en tømrergård, nye porte og et sprinkleranlæg i den tidligere Sanistål-ejendom i Greve Main. Borgmesteren, kommunaldirektøren og Greves erhvervs- og turistchef har været forbi og budt velkommen til Greve.