Mosede Fort, Danmark 1914-18, søger unge deltagere til et spændende filmprojekt i samarbejde med Imperial War Museum, Goethe-Instituttet og filmselskabet Chocolate Films. Fra april 2015 og 14 måneder frem skal omkring 30 unge deltagere fra England, Tyskland og Danmark sammen planlægge, optage og markedsføre en film om krig, massemedier og propaganda. Unge danskere i alderen 18-24 år har nu chancen for at være med i dette projekt.
Projektet er støttet af EU-midler og er en del af de mange former for markeringer af 100-året for 1. Verdenskrig, som finder sted i disse år over hele Europa.
I 1916 blev den første store krigspropagandafilm lavet i forbindelse med slaget ved Somme, og deltagerne vil med afsæt i denne film og Imperial War Museums arkiver få lejlighed til at diskutere krig, medier og propaganda – dengang og i dag. Gennem workshops, studierejser til England og Belgien samt digitale fællesskaber skal de tre landes deltagere lave en film om emnet, som de skal sprede så bredt som muligt gennem sociale medier i juni 2016 – 100-året for slaget ved Sommes begyndelse.
De eneste forudsætninger for at søge om at være med er, at man er mellem 18 og 24 år ved projektets start, at man har en interessere for enten film, historie eller sociale medier og er parat til at indgå i et projekt, der strækker sig over 14 måneder.
Kontakt:
Har du spørgsmål til projektet, kan du kontakte museumsinspektør Hans Henrik Appel på hhap@greve.dk