Tatakau Karate Solrød afholdt Kickin’ Cup for klubbens medlemmer lørdag d. 22.11.2014.
Formålet med denne sponsor event var at indsamle penge til fremtidige aktiviteter i klubben.
Medlemmerne har været rundt de sidste par måneder, for at finde sponsorer, som ville støtte med et beløb pr. spark, som det enkelte medlem skulle udføre så mange som muligt af på 3 min.
Der var flot opbakning fra virksomheder i lokalområdet, forældre og bedsteforældre.
Der var intens spænding og nervøsitet på selve dagen blandt klubbens mange børn og unge. Det var nu de skulle vise deres kunnen og sparke det antal gange eller flere, som de havde aftalt med deres sponsorer.
Med mere end 40 sponsorer og over 100 tilskuere på dagen blev der sparket igennem på puden. Udøverne gav alt hvad de havde i sig, imens der blev heppet fra tilskuerne og uret talte ned fra 3 min.
Der blev sparket mere end 4000 spark og flere personlige rekorder blev slået på selve dagen. Blandt klubbens unge kæmpere var der flere med mere end 250 spark, og endda én med hele 280 spark.
Alle sponsorer til Kickin’ Cup modtager et diplom med tak og anerkendelse for deres sponsorat samt et billede af den udøver de sponserede på dagen.
Denne vellykkede event har gjort det muligt for klubben at tilbyde medlemmerne noget udover det sædvanlige.
Tatakau Karate vil endnu engang sige tusind tak til dem, der støttede op omkring Kickin’ Cup både virksomheder, forældre og bedsteforældre.
Takakau Karate Solrød ønsker en rigtig glæde jul og godt nytår. Samt et stort tak til årets sponsorer.