Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    Solrød FC debuterer i 1. division: Målet er overlevelse

    0
    By Lotte Bøgevig on 13. august 2020 SPORT

    Lørdag eftermiddag spiller kvinderne fra Solrød FC på udebane mod BSF, der netop er rykket ned fra landets bedste række.

    Efter flere sæsoner med konstant succes skal Solrød FC nok vænne sig til, at pointene ikke blot vælter ind på kontoen. Som oprykker i landets næstbedste række handler det til at begynde med også først og fremmest om ikke at rykke ned med det samme igen.

    – Vi er meget stolte over vores status som divisionshold, så derfor er den altoverskyggende målsætning, at vi overlever og etablerer os i 1. division, fastslår cheftræner Rasmus Skovby.

    Men Rasmus Skovby tror og forventer alligevel, at kvindeholdet kan fortsætte med at spille positiv fodbold, som det har været tilfældet de foregående år:
    – Vi tror faktisk, at vi kan være med til at præge rækken og leverer gode præstationer. Vi er et hold, som er inde i en god udvikling, så vi kommer på ingen måde til at fremstå som et benovet oprykkerhold. Vi går efter at spille med i den sjove ende og slutte i toppen af grundspillet.

    Tror på tre point

    Hvor gode chancerne er for det, kan den første kamp give et meget godt billede af. Her er modstanderen BSF, der i mange år var Sjællands næstbedste hold efter Brøndby, men som er blevet overhalet af andre klubber, og som nu tilmed er rykket ned fra landets bedste række.

    – BSF er jo en mastodont i dansk fodbold, som måske længe har haft en nedadgående formkurve, men som vi er stolte af at kunne sammenligne os med – og måske endda slå. Vi går i hvert fald ind til kampen med selvtillid og en tro på, at der venter tre point og dermed en rigtig god start. Men vi ved godt, det bliver svært, lyder vurderingen fra Rasmus Skovby.

    Udover BSF er Solrød FC i gruppe med Herlufsholm, Næsby og Fredensborg BI, og alle hold mødes to gange. Herefter går de to bedste hold videre til et oprykningsspil – sammen de to bedste fra de øvrige tre grupper i 1. division – mens de tre svageste skal kæmpe om at undgå nedrykning.

    Flere nye spillere

    Når Rasmus Skovby tror, at hans mandskab har en chance for at kæmpe med om de to bedste placeringer i den indledende gruppe, skyldes det blandt andet, at flere nye, stærke spillere er kommet til henover sommeren. Fem spillere er således kommet til fra HB Køge, mens en er kommet fra B93, en fra BSF og en fra KoldingQ.

    – Vi mærker tydeligt, at vi er blevet en mere attraktiv klub, hvilket også er forståeligt set i lyset af vores præstationer de forgangne år, konstaterer cheftræneren.

    Kampen mod BSF spilles lørdag 13.30 i Ballerup Idrætspark, og syv dage senere spiller Solrød FC sæsonens første hjemmekamp. Her kommer Fredensborg BI på besøg.

    Allerede i sidste uge blev de to første kampe i gruppen spillet. Næsby vandt 1-0 over BSF, mens Herlufsholm besejrede Fredensborg BI med det samme cifre.

    Kilde: Marco De Los Reyes

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    PostNord Danmark Rundt kører gennem kommunen på søndag

    Professionel julefrokost med Solrød Strand Badminton

    Solrød-talent udtaget til Youth Olympic Games 2026

    Første spadestik til nyt klubhus ved Solrød FC

    Solrød Golfklub samlede 23.457 kroner ind til kampen mod brystkræft

    Mia Blichfeldt vender hjem til Solrød – og tager fransk stjernespiller med

    Medaljer til Budokan ved Gladsaxe Karate Cup

    Solrød Comets’ U17-herrer kronet som suveræne mestre i 1. division

    Flotte præstationer af SSB’s ungdom ved DM for hold

    Solrød Strand Badminton Klub indgår treårig strategisk partnerskabsaftale med eksisterende sponsor.

    Solrød FC søger frivillige

    Solrød Tennis Klub indgår sponsoraftale med OK

    Extreme Muay Thai vinder medaljer ved VM

    Havdrup U15 piger vandt sølv i søndags

    Stolt cheftræner: Vi klarede det sgu!

    Havdrup’s 1 hold vinder serie 2.

    Tennis Klub har 50 års jubilæum

    Nyt trænerteam ser frem mod 1. division trods udfordringer

    Solrød-kvinder er klar til forårets oprykningsspil

    Vokseværk: Mange nye spillere har givet Solrød FC-kvinder et stærkere fundament

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    29. juli 2026

    Medaljer til Budokan Karate Solrød ved VM

    29. juli 2026

    PostNord Danmark Rundt kører gennem kommunen på søndag

    26. juli 2026

    Tag med til Indien – uden at forlade Jersie

    26. juli 2026

    Vi siger hjertelig tak for 13 år!

    26. juli 2026

    Nogle timer i stilhed: Prøv stille-retræte i Jersie Kirke

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.