Solrød Kommunes dagplejere har netop afsluttet en otte måneder lang naturuddannelse, hvor de med hjælp fra en dygtig naturvejleder er blevet klædt på til at bruge naturen på en ny måde sammen med børnene.
Når man sender sit barn i dagpleje i Solrød Kommune, kan man forvente, at oplevelser i naturen står højt på dagsordenen. Dagplejen har nemlig sendt en dagplejer fra hver legestuegruppe på et otte måneders uddannelsesforløb med en naturvejleder, og uddannelsen er netop afsluttet med diplomoverrækkelse.
”Undervisningen har handlet om meget mere end at kigge på en edderkop. Dagplejerne er blandt andet blevet undervist i, hvordan de planlægger og organiserer længere naturforløb for børnene, hvordan de giver deres nyerhvervede viden videre til andre, og hvordan de bedst er til stede i nuet i naturen med børnene,” forklarer Mette Malmberg, der er leder af dagplejen i Solrød Kommune.
For første gang i Danmark Der er ikke tale om et allerede eksisterende og færdigpakket uddannelsesprogram, men derimod et forløb, som dagplejen og naturvejlederen har lavet i fællesskab hen ad vejen. Så vidt parterne ved, er det første gang, der gennemføres et så langt og dybdegående kursus i at bruge naturen blandt dagplejere i Danmark.
”Vi er stolte af selv at have udviklet dette uddannelsesprogram og givet vores dagplejere en unik mulighed for at dygtiggøre sig i naturen til glæde for dem selv og i særdeleshed børnene. Det giver en god følelse at kunne sige til forældrene, at det er det her, man får, når børnene går i dagpleje i Solrød,” siger Mette Malmberg.
Får drenge til at fordybe sig mere Dagplejernes børn har allerede haft glæde af det øgede fokus på naturen. Det viser videofilm fra forløbet:
”Vi kan tydeligt se, at børnene finder stor energi og glæde i at gå på opdagelse i naturen, og mange af dem ændrer adfærd og får større evne til at fordybe sig. Det har især været godt for en gruppe af drengene, som normalt har svært ved at sidde stille, men pludselig kan sidde og udhule hyldegrene i en halv time ad gangen,” siger dagplejepædagog Helle Urban Ledstrup, som også selv har deltaget i planlægningen og uddannelsen.